FCK fortsat ubesejrede efter sejr over Lyngby

I lørdagens første superligakamp vandt FC København 1-0 over Lyngby på et mål af Cesar Santin i første halvleg.



Med en sejr på 1-0 over Lyngby er FCK fortsat ubesejrede i spidsen for Superligaen. Lørdag eftermiddag sørgede Cesar Santin for sejren på Lyngby Stadion.

Cesar Santin var pågående fra kampens begyndelse med et nærgående forsøg allerede efter fire minutter, og før stadionuret rundede et kvarter, fik brasilianeren bonus ud af sine anstrengelser. FCK tilkæmpede sig hjørnespark efter 13 minutter, og københavnernes lille angriber steg til vejrs og headede bolden i Lyngby-målet til sit femte sæsonmål.

Lyngby rørte sporadisk på sig, men det var stadig FCK, der var mest nærgående, Cecar Santin forsøgte sig med endnu et hovedstød, og Dame N’Doye havde et godt forsøg. Begge situationer kort efter føringsmålet.

Det var først omkring den halve time, at Lyngby begyndte at true FCK-målet, men både Emil Larsen og Kim Aabech sendte bolden forbi. Omvendt var FCK fortsat farlige i den anden ende, hvor både Johan Absalonsen og Christian Bolanos havde gode forsøg, ligesom Santin og N’Doye jo altid er giftige. Det blev dog ved københavnsk 1-0 føring ved pausen.

Efter pausen havde Lyngby et godt forsøg af Morten Bertolt, der sendte bolden snert forbi mål. Ellers var det fortsat FCK, der var farligst. Således havde både Absalonsen og N’Doye gode forsøg uden at det dog ændrede cifrene på måltavlen.

Med ca. tyve minutter tilbage af kampen lod målscorer Cesar Santin sig udskifte med Morten Nordstrand. Det gav ikke grus i FCK’s angrebsmaskine – det var fortsat københavnerne, der var i førersædet spillemæssigt.

Og det lykkedes ikke nogen af holdene at score yderligere. FCK vandt 1-0 og er fortsat ubesejrede i Superligaen – en enkelt uafgjort er det blevet til, ellers har de otte hidtidige kampe givet sejre. Dagens sejr havde dog en pris, idet Mathias Zanka Jørgensen pådrog sig en skade allerede efter otte minutter. Zanka humpede fra banen, og der venter ham formentlig en længere pause.

Lyngby hænger fast i bunden, hvor holdet kun er over HB Køge. Fire point har Lyngby skrabet sammen i sæsonens første otte kampe.






TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Superliga-klub henter Kristian Pedersen



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Elkjær jubler over Frank

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Ikke sket i 8 år

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Mourinho meldes tæt på storklub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Teemu Pukki dominerer

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Prøvede at lokke Eriksen

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

– Dumdristigt og naivt

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr