Med en sejr på 1-0 over Lyngby er FCK fortsat ubesejrede i spidsen for Superligaen. Lørdag eftermiddag sørgede Cesar Santin for sejren på Lyngby Stadion.
Cesar Santin var pågående fra kampens begyndelse med et nærgående forsøg allerede efter fire minutter, og før stadionuret rundede et kvarter, fik brasilianeren bonus ud af sine anstrengelser. FCK tilkæmpede sig hjørnespark efter 13 minutter, og københavnernes lille angriber steg til vejrs og headede bolden i Lyngby-målet til sit femte sæsonmål.
Lyngby rørte sporadisk på sig, men det var stadig FCK, der var mest nærgående, Cecar Santin forsøgte sig med endnu et hovedstød, og Dame N’Doye havde et godt forsøg. Begge situationer kort efter føringsmålet.
Det var først omkring den halve time, at Lyngby begyndte at true FCK-målet, men både Emil Larsen og Kim Aabech sendte bolden forbi. Omvendt var FCK fortsat farlige i den anden ende, hvor både Johan Absalonsen og Christian Bolanos havde gode forsøg, ligesom Santin og N’Doye jo altid er giftige. Det blev dog ved københavnsk 1-0 føring ved pausen.
Efter pausen havde Lyngby et godt forsøg af Morten Bertolt, der sendte bolden snert forbi mål. Ellers var det fortsat FCK, der var farligst. Således havde både Absalonsen og N’Doye gode forsøg uden at det dog ændrede cifrene på måltavlen.
Med ca. tyve minutter tilbage af kampen lod målscorer Cesar Santin sig udskifte med Morten Nordstrand. Det gav ikke grus i FCK’s angrebsmaskine – det var fortsat københavnerne, der var i førersædet spillemæssigt.
Og det lykkedes ikke nogen af holdene at score yderligere. FCK vandt 1-0 og er fortsat ubesejrede i Superligaen – en enkelt uafgjort er det blevet til, ellers har de otte hidtidige kampe givet sejre. Dagens sejr havde dog en pris, idet Mathias Zanka Jørgensen pådrog sig en skade allerede efter otte minutter. Zanka humpede fra banen, og der venter ham formentlig en længere pause.
Lyngby hænger fast i bunden, hvor holdet kun er over HB Køge. Fire point har Lyngby skrabet sammen i sæsonens første otte kampe.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Manchester City vinder FA Cup
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER