Med en sejr på 1-0 over Lyngby er FCK fortsat ubesejrede i spidsen for Superligaen. Lørdag eftermiddag sørgede Cesar Santin for sejren på Lyngby Stadion.
Cesar Santin var pågående fra kampens begyndelse med et nærgående forsøg allerede efter fire minutter, og før stadionuret rundede et kvarter, fik brasilianeren bonus ud af sine anstrengelser. FCK tilkæmpede sig hjørnespark efter 13 minutter, og københavnernes lille angriber steg til vejrs og headede bolden i Lyngby-målet til sit femte sæsonmål.
Lyngby rørte sporadisk på sig, men det var stadig FCK, der var mest nærgående, Cecar Santin forsøgte sig med endnu et hovedstød, og Dame N’Doye havde et godt forsøg. Begge situationer kort efter føringsmålet.
Det var først omkring den halve time, at Lyngby begyndte at true FCK-målet, men både Emil Larsen og Kim Aabech sendte bolden forbi. Omvendt var FCK fortsat farlige i den anden ende, hvor både Johan Absalonsen og Christian Bolanos havde gode forsøg, ligesom Santin og N’Doye jo altid er giftige. Det blev dog ved københavnsk 1-0 føring ved pausen.
Efter pausen havde Lyngby et godt forsøg af Morten Bertolt, der sendte bolden snert forbi mål. Ellers var det fortsat FCK, der var farligst. Således havde både Absalonsen og N’Doye gode forsøg uden at det dog ændrede cifrene på måltavlen.
Med ca. tyve minutter tilbage af kampen lod målscorer Cesar Santin sig udskifte med Morten Nordstrand. Det gav ikke grus i FCK’s angrebsmaskine – det var fortsat københavnerne, der var i førersædet spillemæssigt.
Og det lykkedes ikke nogen af holdene at score yderligere. FCK vandt 1-0 og er fortsat ubesejrede i Superligaen – en enkelt uafgjort er det blevet til, ellers har de otte hidtidige kampe givet sejre. Dagens sejr havde dog en pris, idet Mathias Zanka Jørgensen pådrog sig en skade allerede efter otte minutter. Zanka humpede fra banen, og der venter ham formentlig en længere pause.
Lyngby hænger fast i bunden, hvor holdet kun er over HB Køge. Fire point har Lyngby skrabet sammen i sæsonens første otte kampe.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
DAGENS SPILFORSLAG
Atlético kan overraske i London
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
EKSKLUSIVT