Med en sejr på 1-0 over Lyngby er FCK fortsat ubesejrede i spidsen for Superligaen. Lørdag eftermiddag sørgede Cesar Santin for sejren på Lyngby Stadion.
Cesar Santin var pågående fra kampens begyndelse med et nærgående forsøg allerede efter fire minutter, og før stadionuret rundede et kvarter, fik brasilianeren bonus ud af sine anstrengelser. FCK tilkæmpede sig hjørnespark efter 13 minutter, og københavnernes lille angriber steg til vejrs og headede bolden i Lyngby-målet til sit femte sæsonmål.
Lyngby rørte sporadisk på sig, men det var stadig FCK, der var mest nærgående, Cecar Santin forsøgte sig med endnu et hovedstød, og Dame N’Doye havde et godt forsøg. Begge situationer kort efter føringsmålet.
Det var først omkring den halve time, at Lyngby begyndte at true FCK-målet, men både Emil Larsen og Kim Aabech sendte bolden forbi. Omvendt var FCK fortsat farlige i den anden ende, hvor både Johan Absalonsen og Christian Bolanos havde gode forsøg, ligesom Santin og N’Doye jo altid er giftige. Det blev dog ved københavnsk 1-0 føring ved pausen.
Efter pausen havde Lyngby et godt forsøg af Morten Bertolt, der sendte bolden snert forbi mål. Ellers var det fortsat FCK, der var farligst. Således havde både Absalonsen og N’Doye gode forsøg uden at det dog ændrede cifrene på måltavlen.
Med ca. tyve minutter tilbage af kampen lod målscorer Cesar Santin sig udskifte med Morten Nordstrand. Det gav ikke grus i FCK’s angrebsmaskine – det var fortsat københavnerne, der var i førersædet spillemæssigt.
Og det lykkedes ikke nogen af holdene at score yderligere. FCK vandt 1-0 og er fortsat ubesejrede i Superligaen – en enkelt uafgjort er det blevet til, ellers har de otte hidtidige kampe givet sejre. Dagens sejr havde dog en pris, idet Mathias Zanka Jørgensen pådrog sig en skade allerede efter otte minutter. Zanka humpede fra banen, og der venter ham formentlig en længere pause.
Lyngby hænger fast i bunden, hvor holdet kun er over HB Køge. Fire point har Lyngby skrabet sammen i sæsonens første otte kampe.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
NYHEDER