FCK fortsat ubesejrede efter sejr over Lyngby

I lørdagens første superligakamp vandt FC København 1-0 over Lyngby på et mål af Cesar Santin i første halvleg.



Med en sejr på 1-0 over Lyngby er FCK fortsat ubesejrede i spidsen for Superligaen. Lørdag eftermiddag sørgede Cesar Santin for sejren på Lyngby Stadion.

Cesar Santin var pågående fra kampens begyndelse med et nærgående forsøg allerede efter fire minutter, og før stadionuret rundede et kvarter, fik brasilianeren bonus ud af sine anstrengelser. FCK tilkæmpede sig hjørnespark efter 13 minutter, og københavnernes lille angriber steg til vejrs og headede bolden i Lyngby-målet til sit femte sæsonmål.

Lyngby rørte sporadisk på sig, men det var stadig FCK, der var mest nærgående, Cecar Santin forsøgte sig med endnu et hovedstød, og Dame N’Doye havde et godt forsøg. Begge situationer kort efter føringsmålet.

Det var først omkring den halve time, at Lyngby begyndte at true FCK-målet, men både Emil Larsen og Kim Aabech sendte bolden forbi. Omvendt var FCK fortsat farlige i den anden ende, hvor både Johan Absalonsen og Christian Bolanos havde gode forsøg, ligesom Santin og N’Doye jo altid er giftige. Det blev dog ved københavnsk 1-0 føring ved pausen.

Efter pausen havde Lyngby et godt forsøg af Morten Bertolt, der sendte bolden snert forbi mål. Ellers var det fortsat FCK, der var farligst. Således havde både Absalonsen og N’Doye gode forsøg uden at det dog ændrede cifrene på måltavlen.

Med ca. tyve minutter tilbage af kampen lod målscorer Cesar Santin sig udskifte med Morten Nordstrand. Det gav ikke grus i FCK’s angrebsmaskine – det var fortsat københavnerne, der var i førersædet spillemæssigt.

Og det lykkedes ikke nogen af holdene at score yderligere. FCK vandt 1-0 og er fortsat ubesejrede i Superligaen – en enkelt uafgjort er det blevet til, ellers har de otte hidtidige kampe givet sejre. Dagens sejr havde dog en pris, idet Mathias Zanka Jørgensen pådrog sig en skade allerede efter otte minutter. Zanka humpede fra banen, og der venter ham formentlig en længere pause.

Lyngby hænger fast i bunden, hvor holdet kun er over HB Køge. Fire point har Lyngby skrabet sammen i sæsonens første otte kampe.





Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Højlund med helterolle for Napoli

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Silkeborg IF – Viborg FF

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Mener FC København det fortsat alvorligt?

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Brian Riemer giver råd til storklub

Lyon tager stor Nartey-beslutning

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Tæt på utrolig kamprekord

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner