Boilesen om topkampen: Afgjort af marginaler

FC København forventer, at de fire sidste opgør i Superligaen bliver svære og tætte.



FC København fik søndag et vigtigt point med hjem fra Herning, da holdet spillede 0-0 mod FC Midtjylland i sjette runde af Superligaens mesterskabsspil.

Resultatet betyder, at københavnerne stadig har tre point mere end FCM og en bedre målscore inden sæsonens resterende fire opgør.

Alligevel venter FCK-cheftræner Jess Thorup hård kamp om mesterskabet.

– Det er status quo. Vi har en ambition om at få sejren, hver eneste gang vi går på banen. Vi kommer ikke til at sætte os ned med en kugleramme og håbe på, at det er nok.

– Det her var den femtesidste kamp. Vi er bevidste om, at der er fire svære kampe tilbage. Der er 12 point at spille om, og alt kan ske i fodbold.

– Jeg kan huske, at vi var fem til seks point bagude, så var vi ni point foran, og nu er vi tre point foran. Det kommer til at flytte sig, og vi har kun et mål, der hedder, at vi skal få så mange point som muligt i de fire sidste kampe, siger Jess Thorup.

Cheftræneren var desuden heller ikke tilfreds med det ene point, selv om midtjyderne i kampen var det hold, der jagtede en sejr mest.

– Umiddelbart er jeg aldrig tilfreds med et point. Det var en kamp med intensitet og nerve, og man kunne godt se betydningen for begge hold.

– Når det var, som det var, så var det fedt at få vores 16. clean sheet og trods alt få et point, når vi ikke kunne få sejren, som vi gik efter, fortæller cheftræneren.

FCK’s anfører, Nicolai Boilesen, spår også, at kampen om guldmedaljerne ikke bliver en dans på roser.

– Jo færre kampe tilbage desto bedre ser det ud.

– Det kommer til at blive tæt, og jeg forventer bestemt ikke, at det bliver afgjort før til allersidst.

– Alle seks kampe, vi har spillet i mesterskabsspillet, har bevist, at det har været marginalerne, der har afgjort kampene, og derfor skal vi have fokus på hver enkelt kamp, fortæller anføreren.

FCK kan komme endnu tættere på mesterskabet i næste runde, når holdet skal spille københavnerderby mod Brøndby 8. maj.

/ritzau/





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De vil have Rashford

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Uventet skifte?

Riemer lover: De får debut

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Jagter tidligere AGF’er

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?