FC København fik søndag et vigtigt point med hjem fra Herning, da holdet spillede 0-0 mod FC Midtjylland i sjette runde af Superligaens mesterskabsspil.
Resultatet betyder, at københavnerne stadig har tre point mere end FCM og en bedre målscore inden sæsonens resterende fire opgør.
Alligevel venter FCK-cheftræner Jess Thorup hård kamp om mesterskabet.
– Det er status quo. Vi har en ambition om at få sejren, hver eneste gang vi går på banen. Vi kommer ikke til at sætte os ned med en kugleramme og håbe på, at det er nok.
– Det her var den femtesidste kamp. Vi er bevidste om, at der er fire svære kampe tilbage. Der er 12 point at spille om, og alt kan ske i fodbold.
– Jeg kan huske, at vi var fem til seks point bagude, så var vi ni point foran, og nu er vi tre point foran. Det kommer til at flytte sig, og vi har kun et mål, der hedder, at vi skal få så mange point som muligt i de fire sidste kampe, siger Jess Thorup.
Cheftræneren var desuden heller ikke tilfreds med det ene point, selv om midtjyderne i kampen var det hold, der jagtede en sejr mest.
– Umiddelbart er jeg aldrig tilfreds med et point. Det var en kamp med intensitet og nerve, og man kunne godt se betydningen for begge hold.
– Når det var, som det var, så var det fedt at få vores 16. clean sheet og trods alt få et point, når vi ikke kunne få sejren, som vi gik efter, fortæller cheftræneren.
FCK’s anfører, Nicolai Boilesen, spår også, at kampen om guldmedaljerne ikke bliver en dans på roser.
– Jo færre kampe tilbage desto bedre ser det ud.
– Det kommer til at blive tæt, og jeg forventer bestemt ikke, at det bliver afgjort før til allersidst.
– Alle seks kampe, vi har spillet i mesterskabsspillet, har bevist, at det har været marginalerne, der har afgjort kampene, og derfor skal vi have fokus på hver enkelt kamp, fortæller anføreren.
FCK kan komme endnu tættere på mesterskabet i næste runde, når holdet skal spille københavnerderby mod Brøndby 8. maj.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Succestræner død af kræft
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
