FC København fik søndag et vigtigt point med hjem fra Herning, da holdet spillede 0-0 mod FC Midtjylland i sjette runde af Superligaens mesterskabsspil.
Resultatet betyder, at københavnerne stadig har tre point mere end FCM og en bedre målscore inden sæsonens resterende fire opgør.
Alligevel venter FCK-cheftræner Jess Thorup hård kamp om mesterskabet.
– Det er status quo. Vi har en ambition om at få sejren, hver eneste gang vi går på banen. Vi kommer ikke til at sætte os ned med en kugleramme og håbe på, at det er nok.
– Det her var den femtesidste kamp. Vi er bevidste om, at der er fire svære kampe tilbage. Der er 12 point at spille om, og alt kan ske i fodbold.
– Jeg kan huske, at vi var fem til seks point bagude, så var vi ni point foran, og nu er vi tre point foran. Det kommer til at flytte sig, og vi har kun et mål, der hedder, at vi skal få så mange point som muligt i de fire sidste kampe, siger Jess Thorup.
Cheftræneren var desuden heller ikke tilfreds med det ene point, selv om midtjyderne i kampen var det hold, der jagtede en sejr mest.
– Umiddelbart er jeg aldrig tilfreds med et point. Det var en kamp med intensitet og nerve, og man kunne godt se betydningen for begge hold.
– Når det var, som det var, så var det fedt at få vores 16. clean sheet og trods alt få et point, når vi ikke kunne få sejren, som vi gik efter, fortæller cheftræneren.
FCK’s anfører, Nicolai Boilesen, spår også, at kampen om guldmedaljerne ikke bliver en dans på roser.
– Jo færre kampe tilbage desto bedre ser det ud.
– Det kommer til at blive tæt, og jeg forventer bestemt ikke, at det bliver afgjort før til allersidst.
– Alle seks kampe, vi har spillet i mesterskabsspillet, har bevist, at det har været marginalerne, der har afgjort kampene, og derfor skal vi have fokus på hver enkelt kamp, fortæller anføreren.
FCK kan komme endnu tættere på mesterskabet i næste runde, når holdet skal spille københavnerderby mod Brøndby 8. maj.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
Liverpool præsenterer succestræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
