Boilesen om topkampen: Afgjort af marginaler

FC København forventer, at de fire sidste opgør i Superligaen bliver svære og tætte.



FC København fik søndag et vigtigt point med hjem fra Herning, da holdet spillede 0-0 mod FC Midtjylland i sjette runde af Superligaens mesterskabsspil.

Resultatet betyder, at københavnerne stadig har tre point mere end FCM og en bedre målscore inden sæsonens resterende fire opgør.

Alligevel venter FCK-cheftræner Jess Thorup hård kamp om mesterskabet.

– Det er status quo. Vi har en ambition om at få sejren, hver eneste gang vi går på banen. Vi kommer ikke til at sætte os ned med en kugleramme og håbe på, at det er nok.

– Det her var den femtesidste kamp. Vi er bevidste om, at der er fire svære kampe tilbage. Der er 12 point at spille om, og alt kan ske i fodbold.

– Jeg kan huske, at vi var fem til seks point bagude, så var vi ni point foran, og nu er vi tre point foran. Det kommer til at flytte sig, og vi har kun et mål, der hedder, at vi skal få så mange point som muligt i de fire sidste kampe, siger Jess Thorup.

Cheftræneren var desuden heller ikke tilfreds med det ene point, selv om midtjyderne i kampen var det hold, der jagtede en sejr mest.

– Umiddelbart er jeg aldrig tilfreds med et point. Det var en kamp med intensitet og nerve, og man kunne godt se betydningen for begge hold.

– Når det var, som det var, så var det fedt at få vores 16. clean sheet og trods alt få et point, når vi ikke kunne få sejren, som vi gik efter, fortæller cheftræneren.

FCK’s anfører, Nicolai Boilesen, spår også, at kampen om guldmedaljerne ikke bliver en dans på roser.

– Jo færre kampe tilbage desto bedre ser det ud.

– Det kommer til at blive tæt, og jeg forventer bestemt ikke, at det bliver afgjort før til allersidst.

– Alle seks kampe, vi har spillet i mesterskabsspillet, har bevist, at det har været marginalerne, der har afgjort kampene, og derfor skal vi have fokus på hver enkelt kamp, fortæller anføreren.

FCK kan komme endnu tættere på mesterskabet i næste runde, når holdet skal spille københavnerderby mod Brøndby 8. maj.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Dansker scorer mod Barcelona

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Midtjylland – AC Horsens

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Eriksen spottet – nu er der nyt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Det er Superligaens svar på en odder

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’