FC København fik søndag et vigtigt point med hjem fra Herning, da holdet spillede 0-0 mod FC Midtjylland i sjette runde af Superligaens mesterskabsspil.
Resultatet betyder, at københavnerne stadig har tre point mere end FCM og en bedre målscore inden sæsonens resterende fire opgør.
Alligevel venter FCK-cheftræner Jess Thorup hård kamp om mesterskabet.
– Det er status quo. Vi har en ambition om at få sejren, hver eneste gang vi går på banen. Vi kommer ikke til at sætte os ned med en kugleramme og håbe på, at det er nok.
– Det her var den femtesidste kamp. Vi er bevidste om, at der er fire svære kampe tilbage. Der er 12 point at spille om, og alt kan ske i fodbold.
– Jeg kan huske, at vi var fem til seks point bagude, så var vi ni point foran, og nu er vi tre point foran. Det kommer til at flytte sig, og vi har kun et mål, der hedder, at vi skal få så mange point som muligt i de fire sidste kampe, siger Jess Thorup.
Cheftræneren var desuden heller ikke tilfreds med det ene point, selv om midtjyderne i kampen var det hold, der jagtede en sejr mest.
– Umiddelbart er jeg aldrig tilfreds med et point. Det var en kamp med intensitet og nerve, og man kunne godt se betydningen for begge hold.
– Når det var, som det var, så var det fedt at få vores 16. clean sheet og trods alt få et point, når vi ikke kunne få sejren, som vi gik efter, fortæller cheftræneren.
FCK’s anfører, Nicolai Boilesen, spår også, at kampen om guldmedaljerne ikke bliver en dans på roser.
– Jo færre kampe tilbage desto bedre ser det ud.
– Det kommer til at blive tæt, og jeg forventer bestemt ikke, at det bliver afgjort før til allersidst.
– Alle seks kampe, vi har spillet i mesterskabsspillet, har bevist, at det har været marginalerne, der har afgjort kampene, og derfor skal vi have fokus på hver enkelt kamp, fortæller anføreren.
FCK kan komme endnu tættere på mesterskabet i næste runde, når holdet skal spille københavnerderby mod Brøndby 8. maj.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
DAGENS SPILFORSLAG
Kanariefugle æder Samuraier
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
På vej til storklub?
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
