FCK gav lukrativt tilbud: Delaney ville ikke

Peter 'PC' Christiansen kommenterer på Kamil Grabara, FC Københavns budget og Thomas Delaney.



FC København står på tærsklen til klubbens andet Champions League-gruppespil i streg, hvilket kan betyde større økonomiske muskler og større tiltrækningskraft.

Sportschef Peter 'PC' Christiansen kan dog ikke love, at det vil være nok til at holde på eftertragtede Kamil Grabara. Det siger han til TV3+.

– Ej, det lover jeg ikke. Men vi gør alt, hvad vi kan for at beholde ham, og vi vil rigtig gerne beholde ham. Så må vi jo se. Der er stadigvæk noget tid tilbage af transfervinduet. Men der skal store kræfter til, før vi lader ham gå.

FCK-bossen indrømmer dog, at der kan blive opgraderet på andre fronter, hvis man kommer forbi Rakow Częstochowa.

– Jeg tror bare, I skal forstå, at for det første: hvis man gør det to år i træk og kommer i Champions League, er det klart, at der er nogle bonusser forbundet med det. Det er ikke bare på transfers og på pengeposen sådan helt generelt, men så har vi muligheden for at gøre nogle ting og skrue op.

– Det kan være spillerbudgettet, akademiet, faciliteter, på en masse forskellige områder – også kommercielt og noget omkring faciliteterne i Parken.

FC København lykkedes dog ikke med at hente Thomas Delaney, der i stedet er skiftet til Anderlecht på en lejeaftale. 'PC' fortæller, at man gav klubbens tidligere anfører et lukrativt tilbud, men at han hellere ville til Anderlecht.

– Den model, vi gerne ville have, kunne Thomas ikke se sig selv i, og den kunne han få et andet sted. Derfor har han valgt Anderlecht.

Anderlecht har angiveligt fået en købsklausul på Thomas Delaney på lidt mere end 22 millioner kroner.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dum

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Østrig – Jordan

– Jeg er dybt chokeret og forundret

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Saudi-Arabien – Uruguay

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’