FCK gav lukrativt tilbud: Delaney ville ikke

Peter 'PC' Christiansen kommenterer på Kamil Grabara, FC Københavns budget og Thomas Delaney.



FC København står på tærsklen til klubbens andet Champions League-gruppespil i streg, hvilket kan betyde større økonomiske muskler og større tiltrækningskraft.

Sportschef Peter 'PC' Christiansen kan dog ikke love, at det vil være nok til at holde på eftertragtede Kamil Grabara. Det siger han til TV3+.

– Ej, det lover jeg ikke. Men vi gør alt, hvad vi kan for at beholde ham, og vi vil rigtig gerne beholde ham. Så må vi jo se. Der er stadigvæk noget tid tilbage af transfervinduet. Men der skal store kræfter til, før vi lader ham gå.

FCK-bossen indrømmer dog, at der kan blive opgraderet på andre fronter, hvis man kommer forbi Rakow Częstochowa.

– Jeg tror bare, I skal forstå, at for det første: hvis man gør det to år i træk og kommer i Champions League, er det klart, at der er nogle bonusser forbundet med det. Det er ikke bare på transfers og på pengeposen sådan helt generelt, men så har vi muligheden for at gøre nogle ting og skrue op.

– Det kan være spillerbudgettet, akademiet, faciliteter, på en masse forskellige områder – også kommercielt og noget omkring faciliteterne i Parken.

FC København lykkedes dog ikke med at hente Thomas Delaney, der i stedet er skiftet til Anderlecht på en lejeaftale. 'PC' fortæller, at man gav klubbens tidligere anfører et lukrativt tilbud, men at han hellere ville til Anderlecht.

– Den model, vi gerne ville have, kunne Thomas ikke se sig selv i, og den kunne han få et andet sted. Derfor har han valgt Anderlecht.

Anderlecht har angiveligt fået en købsklausul på Thomas Delaney på lidt mere end 22 millioner kroner.







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Kæmper om det samme trænerjob

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tottenham henter Liverpool-profil

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sådan kommer Danmark til VM

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Rekorddyr lejeaftale



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Han var i spil som Brøndby-træner

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller