FC København står på tærsklen til klubbens andet Champions League-gruppespil i streg, hvilket kan betyde større økonomiske muskler og større tiltrækningskraft.
Sportschef Peter 'PC' Christiansen kan dog ikke love, at det vil være nok til at holde på eftertragtede Kamil Grabara. Det siger han til TV3+.
– Ej, det lover jeg ikke. Men vi gør alt, hvad vi kan for at beholde ham, og vi vil rigtig gerne beholde ham. Så må vi jo se. Der er stadigvæk noget tid tilbage af transfervinduet. Men der skal store kræfter til, før vi lader ham gå.
FCK-bossen indrømmer dog, at der kan blive opgraderet på andre fronter, hvis man kommer forbi Rakow Częstochowa.
– Jeg tror bare, I skal forstå, at for det første: hvis man gør det to år i træk og kommer i Champions League, er det klart, at der er nogle bonusser forbundet med det. Det er ikke bare på transfers og på pengeposen sådan helt generelt, men så har vi muligheden for at gøre nogle ting og skrue op.
– Det kan være spillerbudgettet, akademiet, faciliteter, på en masse forskellige områder – også kommercielt og noget omkring faciliteterne i Parken.
FC København lykkedes dog ikke med at hente Thomas Delaney, der i stedet er skiftet til Anderlecht på en lejeaftale. 'PC' fortæller, at man gav klubbens tidligere anfører et lukrativt tilbud, men at han hellere ville til Anderlecht.
– Den model, vi gerne ville have, kunne Thomas ikke se sig selv i, og den kunne han få et andet sted. Derfor har han valgt Anderlecht.
Anderlecht har angiveligt fået en købsklausul på Thomas Delaney på lidt mere end 22 millioner kroner.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
INTERVIEW