FC København står på tærsklen til klubbens andet Champions League-gruppespil i streg, hvilket kan betyde større økonomiske muskler og større tiltrækningskraft.
Sportschef Peter 'PC' Christiansen kan dog ikke love, at det vil være nok til at holde på eftertragtede Kamil Grabara. Det siger han til TV3+.
– Ej, det lover jeg ikke. Men vi gør alt, hvad vi kan for at beholde ham, og vi vil rigtig gerne beholde ham. Så må vi jo se. Der er stadigvæk noget tid tilbage af transfervinduet. Men der skal store kræfter til, før vi lader ham gå.
FCK-bossen indrømmer dog, at der kan blive opgraderet på andre fronter, hvis man kommer forbi Rakow Częstochowa.
– Jeg tror bare, I skal forstå, at for det første: hvis man gør det to år i træk og kommer i Champions League, er det klart, at der er nogle bonusser forbundet med det. Det er ikke bare på transfers og på pengeposen sådan helt generelt, men så har vi muligheden for at gøre nogle ting og skrue op.
– Det kan være spillerbudgettet, akademiet, faciliteter, på en masse forskellige områder – også kommercielt og noget omkring faciliteterne i Parken.
FC København lykkedes dog ikke med at hente Thomas Delaney, der i stedet er skiftet til Anderlecht på en lejeaftale. 'PC' fortæller, at man gav klubbens tidligere anfører et lukrativt tilbud, men at han hellere ville til Anderlecht.
– Den model, vi gerne ville have, kunne Thomas ikke se sig selv i, og den kunne han få et andet sted. Derfor har han valgt Anderlecht.
Anderlecht har angiveligt fået en købsklausul på Thomas Delaney på lidt mere end 22 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters