FCK gav lukrativt tilbud: Delaney ville ikke

Peter 'PC' Christiansen kommenterer på Kamil Grabara, FC Københavns budget og Thomas Delaney.



FC København står på tærsklen til klubbens andet Champions League-gruppespil i streg, hvilket kan betyde større økonomiske muskler og større tiltrækningskraft.

Sportschef Peter 'PC' Christiansen kan dog ikke love, at det vil være nok til at holde på eftertragtede Kamil Grabara. Det siger han til TV3+.

– Ej, det lover jeg ikke. Men vi gør alt, hvad vi kan for at beholde ham, og vi vil rigtig gerne beholde ham. Så må vi jo se. Der er stadigvæk noget tid tilbage af transfervinduet. Men der skal store kræfter til, før vi lader ham gå.

FCK-bossen indrømmer dog, at der kan blive opgraderet på andre fronter, hvis man kommer forbi Rakow Częstochowa.

– Jeg tror bare, I skal forstå, at for det første: hvis man gør det to år i træk og kommer i Champions League, er det klart, at der er nogle bonusser forbundet med det. Det er ikke bare på transfers og på pengeposen sådan helt generelt, men så har vi muligheden for at gøre nogle ting og skrue op.

– Det kan være spillerbudgettet, akademiet, faciliteter, på en masse forskellige områder – også kommercielt og noget omkring faciliteterne i Parken.

FC København lykkedes dog ikke med at hente Thomas Delaney, der i stedet er skiftet til Anderlecht på en lejeaftale. 'PC' fortæller, at man gav klubbens tidligere anfører et lukrativt tilbud, men at han hellere ville til Anderlecht.

– Den model, vi gerne ville have, kunne Thomas ikke se sig selv i, og den kunne han få et andet sted. Derfor har han valgt Anderlecht.

Anderlecht har angiveligt fået en købsklausul på Thomas Delaney på lidt mere end 22 millioner kroner.





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Paolo Maldini lander stort job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte