FCK har ansat nyt team: ‘Der er jeg totalt tryg’

Sune Smith-Nielsen har meget høje tanker om sit nye team og fremhæver kvaliteterne hos Andreas Hintze og Mikkel Køhler.



(Tipsbladet i Wien)

FC København er på plads med et nyt team omkring sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen. 

Som Tipsbladet tirsdag kunne løfte sløret for, har københavnerne fået en ny teknisk direktør i Andreas Hintze, der var tidligere chefscout, mens Sune Smith-Nielsens mangeårige højre hånd i talentafdelingen Mikkel Køhler også rykkes op i hierarkiet som rekrutteringschef, og endelig er juristen Daniel Mofid hentet ind fra DBU som sportsdirektørens executive assistant. 

Efter nederlaget til Rapid Wien torsdag aften blev Sune Smith-Nielsen spurgt ind til det nye hold omkring sig, og der er ingen tvivl om, at han er begejstret for mandskabet i topledelsen. To ud af de tre nye stillinger er kommet indefra. 

– Vi tror på de interne udviklinger, og når du arbejder med folk så tæt i dagligdagen, så finder du lige præcis ud af, hvor dygtige folk er. 

– Og når folk viser netop, at de er så dygtige, som de er, så er det helt naturligt at forstærke organisationen med de interne folk, og hvis man ikke har de ting internt, så skal man få tilført noget eksternt. Det kommer vi også til, lyder det fra Sune Smith-Nielsen, der med stor sandsynlighed skal i byen for at hente en udviklingsdirektør, som ikke allerede arbejder i FC København. 

Al kritik, om at Andreas Hintze og Mikkel Køhler ikke tidligere har haft lignende roller og skulle mangle erfaring i de nye stillinger, preller af på Sune Smith-Nielsen, der i stedet hylder begge de to.

– I det her tilfælde var vi overbeviste om Andreas, som har en top periode i FC København i forskellige roller og har siddet tæt på hele transferområdet i flere år også. 

– De har kæmpe erfaring begge to. Andreas har siddet på 10’eren i vores miljø helt tilbage til, da Ståle var cheftræner, og Johan (Lange, red.) var teknisk direktør. At være analytiker for Ståle og være head of scouting under Johan Lange, som er direktør i Tottenham, og har været under ‘PC’ og arbejdet med det felt – han har siddet hver eneste dag, 12 timer om dagen og arbejdet med det her felt. Så er man fagligt dygtig. Og yderst erfaren. 

– Og Mikkel har arbejdet med rekruttering og scouting på ungdomsniveau i flere år. Han kender alt og alle og er sindssygt dygtig til sit arbejde, der er jeg totalt tryg og har kæmpe tillid til de personer.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kæmpekøb retur til FC København?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’