(Tipsbladet i Wien)
FC København er på plads med et nyt team omkring sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen.
Som Tipsbladet tirsdag kunne løfte sløret for, har københavnerne fået en ny teknisk direktør i Andreas Hintze, der var tidligere chefscout, mens Sune Smith-Nielsens mangeårige højre hånd i talentafdelingen Mikkel Køhler også rykkes op i hierarkiet som rekrutteringschef, og endelig er juristen Daniel Mofid hentet ind fra DBU som sportsdirektørens executive assistant.
Efter nederlaget til Rapid Wien torsdag aften blev Sune Smith-Nielsen spurgt ind til det nye hold omkring sig, og der er ingen tvivl om, at han er begejstret for mandskabet i topledelsen. To ud af de tre nye stillinger er kommet indefra.
– Vi tror på de interne udviklinger, og når du arbejder med folk så tæt i dagligdagen, så finder du lige præcis ud af, hvor dygtige folk er.
– Og når folk viser netop, at de er så dygtige, som de er, så er det helt naturligt at forstærke organisationen med de interne folk, og hvis man ikke har de ting internt, så skal man få tilført noget eksternt. Det kommer vi også til, lyder det fra Sune Smith-Nielsen, der med stor sandsynlighed skal i byen for at hente en udviklingsdirektør, som ikke allerede arbejder i FC København.
Al kritik, om at Andreas Hintze og Mikkel Køhler ikke tidligere har haft lignende roller og skulle mangle erfaring i de nye stillinger, preller af på Sune Smith-Nielsen, der i stedet hylder begge de to.
– I det her tilfælde var vi overbeviste om Andreas, som har en top periode i FC København i forskellige roller og har siddet tæt på hele transferområdet i flere år også.
– De har kæmpe erfaring begge to. Andreas har siddet på 10’eren i vores miljø helt tilbage til, da Ståle var cheftræner, og Johan (Lange, red.) var teknisk direktør. At være analytiker for Ståle og være head of scouting under Johan Lange, som er direktør i Tottenham, og har været under ‘PC’ og arbejdet med det felt – han har siddet hver eneste dag, 12 timer om dagen og arbejdet med det her felt. Så er man fagligt dygtig. Og yderst erfaren.
– Og Mikkel har arbejdet med rekruttering og scouting på ungdomsniveau i flere år. Han kender alt og alle og er sindssygt dygtig til sit arbejde, der er jeg totalt tryg og har kæmpe tillid til de personer.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER