FCK har ansat nyt team: ‘Der er jeg totalt tryg’

Sune Smith-Nielsen har meget høje tanker om sit nye team og fremhæver kvaliteterne hos Andreas Hintze og Mikkel Køhler.



(Tipsbladet i Wien)

FC København er på plads med et nyt team omkring sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen. 

Som Tipsbladet tirsdag kunne løfte sløret for, har københavnerne fået en ny teknisk direktør i Andreas Hintze, der var tidligere chefscout, mens Sune Smith-Nielsens mangeårige højre hånd i talentafdelingen Mikkel Køhler også rykkes op i hierarkiet som rekrutteringschef, og endelig er juristen Daniel Mofid hentet ind fra DBU som sportsdirektørens executive assistant. 

Efter nederlaget til Rapid Wien torsdag aften blev Sune Smith-Nielsen spurgt ind til det nye hold omkring sig, og der er ingen tvivl om, at han er begejstret for mandskabet i topledelsen. To ud af de tre nye stillinger er kommet indefra. 

– Vi tror på de interne udviklinger, og når du arbejder med folk så tæt i dagligdagen, så finder du lige præcis ud af, hvor dygtige folk er. 

– Og når folk viser netop, at de er så dygtige, som de er, så er det helt naturligt at forstærke organisationen med de interne folk, og hvis man ikke har de ting internt, så skal man få tilført noget eksternt. Det kommer vi også til, lyder det fra Sune Smith-Nielsen, der med stor sandsynlighed skal i byen for at hente en udviklingsdirektør, som ikke allerede arbejder i FC København. 

Al kritik, om at Andreas Hintze og Mikkel Køhler ikke tidligere har haft lignende roller og skulle mangle erfaring i de nye stillinger, preller af på Sune Smith-Nielsen, der i stedet hylder begge de to.

– I det her tilfælde var vi overbeviste om Andreas, som har en top periode i FC København i forskellige roller og har siddet tæt på hele transferområdet i flere år også. 

– De har kæmpe erfaring begge to. Andreas har siddet på 10’eren i vores miljø helt tilbage til, da Ståle var cheftræner, og Johan (Lange, red.) var teknisk direktør. At være analytiker for Ståle og være head of scouting under Johan Lange, som er direktør i Tottenham, og har været under ‘PC’ og arbejdet med det felt – han har siddet hver eneste dag, 12 timer om dagen og arbejdet med det her felt. Så er man fagligt dygtig. Og yderst erfaren. 

– Og Mikkel har arbejdet med rekruttering og scouting på ungdomsniveau i flere år. Han kender alt og alle og er sindssygt dygtig til sit arbejde, der er jeg totalt tryg og har kæmpe tillid til de personer.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Yoram Zague sigtet i Danmark

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Den første i næsten 40 år

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Han skal jo være Brøndby-mand

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

I svime over Højlund



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i FC Midtjylland?

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Kærlige beskeder vælter ind

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Medie peger på FC København

Manchester United jagter Liverpool-profil

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Høgh hyldes af UEFA

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Sepp Piontek er død

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok