FCK har ansat nyt team: ‘Der er jeg totalt tryg’

Sune Smith-Nielsen har meget høje tanker om sit nye team og fremhæver kvaliteterne hos Andreas Hintze og Mikkel Køhler.



(Tipsbladet i Wien)

FC København er på plads med et nyt team omkring sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen. 

Som Tipsbladet tirsdag kunne løfte sløret for, har københavnerne fået en ny teknisk direktør i Andreas Hintze, der var tidligere chefscout, mens Sune Smith-Nielsens mangeårige højre hånd i talentafdelingen Mikkel Køhler også rykkes op i hierarkiet som rekrutteringschef, og endelig er juristen Daniel Mofid hentet ind fra DBU som sportsdirektørens executive assistant. 

Efter nederlaget til Rapid Wien torsdag aften blev Sune Smith-Nielsen spurgt ind til det nye hold omkring sig, og der er ingen tvivl om, at han er begejstret for mandskabet i topledelsen. To ud af de tre nye stillinger er kommet indefra. 

– Vi tror på de interne udviklinger, og når du arbejder med folk så tæt i dagligdagen, så finder du lige præcis ud af, hvor dygtige folk er. 

– Og når folk viser netop, at de er så dygtige, som de er, så er det helt naturligt at forstærke organisationen med de interne folk, og hvis man ikke har de ting internt, så skal man få tilført noget eksternt. Det kommer vi også til, lyder det fra Sune Smith-Nielsen, der med stor sandsynlighed skal i byen for at hente en udviklingsdirektør, som ikke allerede arbejder i FC København. 

Al kritik, om at Andreas Hintze og Mikkel Køhler ikke tidligere har haft lignende roller og skulle mangle erfaring i de nye stillinger, preller af på Sune Smith-Nielsen, der i stedet hylder begge de to.

– I det her tilfælde var vi overbeviste om Andreas, som har en top periode i FC København i forskellige roller og har siddet tæt på hele transferområdet i flere år også. 

– De har kæmpe erfaring begge to. Andreas har siddet på 10’eren i vores miljø helt tilbage til, da Ståle var cheftræner, og Johan (Lange, red.) var teknisk direktør. At være analytiker for Ståle og være head of scouting under Johan Lange, som er direktør i Tottenham, og har været under ‘PC’ og arbejdet med det felt – han har siddet hver eneste dag, 12 timer om dagen og arbejdet med det her felt. Så er man fagligt dygtig. Og yderst erfaren. 

– Og Mikkel har arbejdet med rekruttering og scouting på ungdomsniveau i flere år. Han kender alt og alle og er sindssygt dygtig til sit arbejde, der er jeg totalt tryg og har kæmpe tillid til de personer.





LIVE

LIVE: Topspiller færdig

Højlund stjæler overskrifter

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Spotpris – så billig er Højbjerg

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Transferpres på Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Henter FC København-spiller

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Det er han ekstremt god til

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

FCK bød på landsholdsmålmand

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’