FCK har ansat nyt team: ‘Der er jeg totalt tryg’

Sune Smith-Nielsen har meget høje tanker om sit nye team og fremhæver kvaliteterne hos Andreas Hintze og Mikkel Køhler.



(Tipsbladet i Wien)

FC København er på plads med et nyt team omkring sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen. 

Som Tipsbladet tirsdag kunne løfte sløret for, har københavnerne fået en ny teknisk direktør i Andreas Hintze, der var tidligere chefscout, mens Sune Smith-Nielsens mangeårige højre hånd i talentafdelingen Mikkel Køhler også rykkes op i hierarkiet som rekrutteringschef, og endelig er juristen Daniel Mofid hentet ind fra DBU som sportsdirektørens executive assistant. 

Efter nederlaget til Rapid Wien torsdag aften blev Sune Smith-Nielsen spurgt ind til det nye hold omkring sig, og der er ingen tvivl om, at han er begejstret for mandskabet i topledelsen. To ud af de tre nye stillinger er kommet indefra. 

– Vi tror på de interne udviklinger, og når du arbejder med folk så tæt i dagligdagen, så finder du lige præcis ud af, hvor dygtige folk er. 

– Og når folk viser netop, at de er så dygtige, som de er, så er det helt naturligt at forstærke organisationen med de interne folk, og hvis man ikke har de ting internt, så skal man få tilført noget eksternt. Det kommer vi også til, lyder det fra Sune Smith-Nielsen, der med stor sandsynlighed skal i byen for at hente en udviklingsdirektør, som ikke allerede arbejder i FC København. 

Al kritik, om at Andreas Hintze og Mikkel Køhler ikke tidligere har haft lignende roller og skulle mangle erfaring i de nye stillinger, preller af på Sune Smith-Nielsen, der i stedet hylder begge de to.

– I det her tilfælde var vi overbeviste om Andreas, som har en top periode i FC København i forskellige roller og har siddet tæt på hele transferområdet i flere år også. 

– De har kæmpe erfaring begge to. Andreas har siddet på 10’eren i vores miljø helt tilbage til, da Ståle var cheftræner, og Johan (Lange, red.) var teknisk direktør. At være analytiker for Ståle og være head of scouting under Johan Lange, som er direktør i Tottenham, og har været under ‘PC’ og arbejdet med det felt – han har siddet hver eneste dag, 12 timer om dagen og arbejdet med det her felt. Så er man fagligt dygtig. Og yderst erfaren. 

– Og Mikkel har arbejdet med rekruttering og scouting på ungdomsniveau i flere år. Han kender alt og alle og er sindssygt dygtig til sit arbejde, der er jeg totalt tryg og har kæmpe tillid til de personer.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

– Den her sidder dybt i sjælen

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

AGF tilbage på førstepladsen

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Riemer svarer på Tøftings kritik

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

– Agger og Kahlenberg var specielt

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Lyngby går alene i front

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

– Korthuset er væltet

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren