FCK har ansat nyt team: ‘Der er jeg totalt tryg’

Sune Smith-Nielsen har meget høje tanker om sit nye team og fremhæver kvaliteterne hos Andreas Hintze og Mikkel Køhler.



(Tipsbladet i Wien)

FC København er på plads med et nyt team omkring sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen. 

Som Tipsbladet tirsdag kunne løfte sløret for, har københavnerne fået en ny teknisk direktør i Andreas Hintze, der var tidligere chefscout, mens Sune Smith-Nielsens mangeårige højre hånd i talentafdelingen Mikkel Køhler også rykkes op i hierarkiet som rekrutteringschef, og endelig er juristen Daniel Mofid hentet ind fra DBU som sportsdirektørens executive assistant. 

Efter nederlaget til Rapid Wien torsdag aften blev Sune Smith-Nielsen spurgt ind til det nye hold omkring sig, og der er ingen tvivl om, at han er begejstret for mandskabet i topledelsen. To ud af de tre nye stillinger er kommet indefra. 

– Vi tror på de interne udviklinger, og når du arbejder med folk så tæt i dagligdagen, så finder du lige præcis ud af, hvor dygtige folk er. 

– Og når folk viser netop, at de er så dygtige, som de er, så er det helt naturligt at forstærke organisationen med de interne folk, og hvis man ikke har de ting internt, så skal man få tilført noget eksternt. Det kommer vi også til, lyder det fra Sune Smith-Nielsen, der med stor sandsynlighed skal i byen for at hente en udviklingsdirektør, som ikke allerede arbejder i FC København. 

Al kritik, om at Andreas Hintze og Mikkel Køhler ikke tidligere har haft lignende roller og skulle mangle erfaring i de nye stillinger, preller af på Sune Smith-Nielsen, der i stedet hylder begge de to.

– I det her tilfælde var vi overbeviste om Andreas, som har en top periode i FC København i forskellige roller og har siddet tæt på hele transferområdet i flere år også. 

– De har kæmpe erfaring begge to. Andreas har siddet på 10’eren i vores miljø helt tilbage til, da Ståle var cheftræner, og Johan (Lange, red.) var teknisk direktør. At være analytiker for Ståle og være head of scouting under Johan Lange, som er direktør i Tottenham, og har været under ‘PC’ og arbejdet med det felt – han har siddet hver eneste dag, 12 timer om dagen og arbejdet med det her felt. Så er man fagligt dygtig. Og yderst erfaren. 

– Og Mikkel har arbejdet med rekruttering og scouting på ungdomsniveau i flere år. Han kender alt og alle og er sindssygt dygtig til sit arbejde, der er jeg totalt tryg og har kæmpe tillid til de personer.





LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Brøndby vil holde på stjerne

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Kommer til AGF efter monstersæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Brøndby har IKKE budt

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Højlund roser FC Københavns fans

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Brøndby forhandler om stor transfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Det er forfærdeligt

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

FC København byder på kantspiller

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden