FCK har ansat nyt team: ‘Der er jeg totalt tryg’

Sune Smith-Nielsen har meget høje tanker om sit nye team og fremhæver kvaliteterne hos Andreas Hintze og Mikkel Køhler.



(Tipsbladet i Wien)

FC København er på plads med et nyt team omkring sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen. 

Som Tipsbladet tirsdag kunne løfte sløret for, har københavnerne fået en ny teknisk direktør i Andreas Hintze, der var tidligere chefscout, mens Sune Smith-Nielsens mangeårige højre hånd i talentafdelingen Mikkel Køhler også rykkes op i hierarkiet som rekrutteringschef, og endelig er juristen Daniel Mofid hentet ind fra DBU som sportsdirektørens executive assistant. 

Efter nederlaget til Rapid Wien torsdag aften blev Sune Smith-Nielsen spurgt ind til det nye hold omkring sig, og der er ingen tvivl om, at han er begejstret for mandskabet i topledelsen. To ud af de tre nye stillinger er kommet indefra. 

– Vi tror på de interne udviklinger, og når du arbejder med folk så tæt i dagligdagen, så finder du lige præcis ud af, hvor dygtige folk er. 

– Og når folk viser netop, at de er så dygtige, som de er, så er det helt naturligt at forstærke organisationen med de interne folk, og hvis man ikke har de ting internt, så skal man få tilført noget eksternt. Det kommer vi også til, lyder det fra Sune Smith-Nielsen, der med stor sandsynlighed skal i byen for at hente en udviklingsdirektør, som ikke allerede arbejder i FC København. 

Al kritik, om at Andreas Hintze og Mikkel Køhler ikke tidligere har haft lignende roller og skulle mangle erfaring i de nye stillinger, preller af på Sune Smith-Nielsen, der i stedet hylder begge de to.

– I det her tilfælde var vi overbeviste om Andreas, som har en top periode i FC København i forskellige roller og har siddet tæt på hele transferområdet i flere år også. 

– De har kæmpe erfaring begge to. Andreas har siddet på 10’eren i vores miljø helt tilbage til, da Ståle var cheftræner, og Johan (Lange, red.) var teknisk direktør. At være analytiker for Ståle og være head of scouting under Johan Lange, som er direktør i Tottenham, og har været under ‘PC’ og arbejdet med det felt – han har siddet hver eneste dag, 12 timer om dagen og arbejdet med det her felt. Så er man fagligt dygtig. Og yderst erfaren. 

– Og Mikkel har arbejdet med rekruttering og scouting på ungdomsniveau i flere år. Han kender alt og alle og er sindssygt dygtig til sit arbejde, der er jeg totalt tryg og har kæmpe tillid til de personer.





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

OB – FC Midtjylland

FC Fredericia – AGF

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Salah strålede for Liverpool

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Præsenterer Thomas Franks afløser



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Jagter Christian Nørgaard

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Arteta er utilfreds med disciplinen

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Stort Brøndby-boost

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland