FCK har Kvist-afløser i kikkerten

William Kvist skal formentlig snart til udlandet, og derfor har FC København allerede nu fokus på en afløser til midtbanen.



Det kan meget vel være en 20-årig nordmand fra Vålerenga, der skal tage over for William Kvist på FC Københavns centrale midtbane, når Kvist formentlig bliver skudt afsted til udlandet næste sommer. Det skriver Ekstra Bladet lørdag.

Navnet på den måske kommende FC København-spiller er Harmeet Singh, og han kan allerede være på vej til den danske hovedstad i januars transfervindue. Her kan han komme i lære hos William Kvist i et halvt år, inden den danske landsholdsspiller sendes udenlands.

– Jeg har ingen kommentarer til Harmeets fremtid, siger Vålerenga-spillerens agent, Jim Solbakken, der dog bekræfter over for Ekstra Bladet, at Harmeet Singh har mødt FC Københavns chefscout, Lars Højer.

I den afsluttede Tippeliga-sæson spillede den 20-årige midtbanespiller samtlige kampe fra start for Vålerenga. Samtidig blev det til fem scoringer og ikke mindre end 11 målgivende afleveringer. Hos Vålerenga er man da heller ikke i tvivl om Harmeet Singhs kvaliteter.

– Han er Norges bedste tovejsspiller og er lige så god defensivt som offensivt. Vi spiller med wings, som ligger bredt, så han skal dække et stort område som central midtbanespiller, og det gør han flot. Offensivt er han utrolig boldsikker og har nogle eminente tekniske færdigheder, siger sportsdirektør Truls Haakonsen til Ekstra Bladet.

Hos FC København ønsker man ikke at kommentere sagen.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kalder tronskifte i Danmark