FCK har Kvist-afløser i kikkerten

William Kvist skal formentlig snart til udlandet, og derfor har FC København allerede nu fokus på en afløser til midtbanen.



Det kan meget vel være en 20-årig nordmand fra Vålerenga, der skal tage over for William Kvist på FC Københavns centrale midtbane, når Kvist formentlig bliver skudt afsted til udlandet næste sommer. Det skriver Ekstra Bladet lørdag.

Navnet på den måske kommende FC København-spiller er Harmeet Singh, og han kan allerede være på vej til den danske hovedstad i januars transfervindue. Her kan han komme i lære hos William Kvist i et halvt år, inden den danske landsholdsspiller sendes udenlands.

– Jeg har ingen kommentarer til Harmeets fremtid, siger Vålerenga-spillerens agent, Jim Solbakken, der dog bekræfter over for Ekstra Bladet, at Harmeet Singh har mødt FC Københavns chefscout, Lars Højer.

I den afsluttede Tippeliga-sæson spillede den 20-årige midtbanespiller samtlige kampe fra start for Vålerenga. Samtidig blev det til fem scoringer og ikke mindre end 11 målgivende afleveringer. Hos Vålerenga er man da heller ikke i tvivl om Harmeet Singhs kvaliteter.

– Han er Norges bedste tovejsspiller og er lige så god defensivt som offensivt. Vi spiller med wings, som ligger bredt, så han skal dække et stort område som central midtbanespiller, og det gør han flot. Offensivt er han utrolig boldsikker og har nogle eminente tekniske færdigheder, siger sportsdirektør Truls Haakonsen til Ekstra Bladet.

Hos FC København ønsker man ikke at kommentere sagen.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

AC Milan kigger på dansker

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Braithwaite del af stor transferplan

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen