FCK har organisationen på plads: 26-årig afløser Johan Lange

FC København har fundet Johan Langes afløser internt i klubben.



FC København har udpeget afløseren for Johan Lange, der er taget til England og et job som sportsdirektør i Aston Villa. 

De danske vicemestre har udpeget 26-årige Frederik Leth som ny Teknisk Direktør.

På trods af sin unge alder, har Frederik Leth været tilknyttet FC København siden 2012, hvor han begyndte i talentafdelingen. Han har blandt andet arbejdet som teknisk scout og senest Head of Scouting and Analytics.

Nu får han én af de absolutte topposter i FC København.

Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?

– Jeg er meget stolt over, at jeg bliver vist den her tillid, og jeg ser frem til den store udfordring, der ligger i rollen. Heldigvis er klubben fuld af dygtige mennesker, som jeg kan arbejde sammen med og sparre med i det daglige, siger Frederik Leth i en pressemeddelelse.

– Vi har taget store skridt i forhold til at arbejde mere struktureret og analytisk i de senere år, og det er et område, vi skal arbejde videre med, da mulighederne konstant udvikler sig. Vi har en ambition om at spille med de bedste i verden, og det skal vi også kunne i organisationen omkring holdet og i vores arbejde med at identificere de rigtige spillere til holdet.

Ståle Solbakken er glad for, at Frederik Leth har takket ja til udfordringen.

– Det her er en meget, meget vigtig og central position og ansættelse for os. Frederik er utroligt stærk analytisk og et meget begavet menneske, og det er ikke for sjov, at han internt har kaldenavnet ”The Brain”, siger den norske manager.

Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet

– Frederik kender klubben ned til mindste detalje efter mange år i først Talentafdelingen og siden i Scoutingafdelingen, som han har været nøgleperson i at udvikle, senest som leder af afdelingen. Den rolle har også gjort ham til en integreret del af vores beslutninger og udvikling fra Talentafdelingen op til Førsteholdet, og han har været en nøgleperson i at udvikle FCK i forhold til struktur, data og videnskab. Vi er meget glade for, at vi kan have en kapacitet som Frederik med ombord.

Nye roller i organisationen
FC København har samtidig benyttet lejligheden til at ændre lidt på rollerne i organisationen. Sune Smith-Nielsen og Daniel Rommedahl, der er henholdsvis Talentchef og  Director of Football Operations and International Affairs, har fået udvidet deres ansvarsområder.

– Frederiks fokus vil primært være omkring førsteholdet, og derfor får Sune en mere markant rolle som chef for Talentafdelingen, mens Daniel vil løfte flere opgaver om den strategiske udvikling, det administrative arbejde og være vores repræsentant i bestyrelsen. De er begge utroligt erfarne og dygtige, så her føler vi os meget trygge, forklarer Ståle Solbakken.

FC København indleder Superligaen på søndag med en udekamp mod OB.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
Læs også:Video: Sender Sisto guldet til FCM i stedet for FCK?




Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kræver flere hold i Superligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Bo Svensson med hård kritik