FC Nordsjælland er i fuld gang med forberedelserne til et nyt træningsanlæg i Hillerød.
FC Midtjylland åbnede et nyt center sidste sommer efter kort aftræk, der lige nu nok er det bedste i Superligaen, AGF bygger akademi ved siden af det nye, moderne klubhus, og også klubber som Viborg og Vejle arbejder til daglig i rammer, der er langt mere moderne end for bare få år siden.
Men mindst lige så vigtigt for FC København har også internationale konkurrenter som Club Brugge, Sturm Graz og et væld af andre klubber, FCK konkurrerer om talenter og førsteholdsspillere med, enten spritnye træningsanlæg eller er i gang med forberedelserne.
Derfor var det med tydelig lettelse og glæde, da FC Københavns ledelse i sidste uge til generalforsamlingen kunne fortælle, at man også tager hul på et større arbejde, der skal give træningsanlægget et kraftigt løft.
Udmeldingen fra FC København er, at man i udgangspunktet bliver på den nuværende adresse på Frederiksberg.

Men den placering kan give problemer, hvilket FCK-lederne også erkendte indirekte i forbindelse med generalforsamlingen i sidste uge.
For pladsen på området er begrænset, og i modsætning til eksempelvis FC Midtjylland kan FCK ikke blot inddrage noget mere jord til et symbolsk beløb og bygge en række baner og bygninger.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København derfor allerede haft en række alternative adresser i kikkerten.
Op mod en håndfuld lokationer har været i tankerne, enten tæt på det nuværende anlæg eller på adresser i forskellig afstand i en primært nordlig retning fra 10'eren på Jens Jessens Vej, nogle af dem decideret nord for København.
Også mindst én lokation på Amager har på et tidspunkt været i tankerne.
Læs Peter Christiansens kommentarer om et nyt træningsanlæg her
Tankerne om en opgradering af anlægget har eksisteret i flere år og skal kunne hjælpe FC København både med at rekruttere teenagere til ungdomsafdelingen og profiler til førsteholdet, og naturligvis med selve træningen og udviklingen af spillere.
FC Nordsjælland har på tilsvarende vis planer om et træningscenter i Hillerød, der kan stå færdigt i 2028, og en anden Superliga-konkurrent, FC Midtjylland, er særdeles tilfreds med det træningsanlæg, man åbnede i sommeren sidste år.
FC Københavns prioritet er klart at blive på den nuværende adresse på Frederiksberg, hvor sportsdirektør Peter Christiansen og kollegerne i den kommende tid ser indgående på mulighederne for at udvide 10'eren i samarbejde med et arkitektfirma.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
OB straffer angriber
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop