FC Nordsjælland er i fuld gang med forberedelserne til et nyt træningsanlæg i Hillerød.
FC Midtjylland åbnede et nyt center sidste sommer efter kort aftræk, der lige nu nok er det bedste i Superligaen, AGF bygger akademi ved siden af det nye, moderne klubhus, og også klubber som Viborg og Vejle arbejder til daglig i rammer, der er langt mere moderne end for bare få år siden.
Men mindst lige så vigtigt for FC København har også internationale konkurrenter som Club Brugge, Sturm Graz og et væld af andre klubber, FCK konkurrerer om talenter og førsteholdsspillere med, enten spritnye træningsanlæg eller er i gang med forberedelserne.
Derfor var det med tydelig lettelse og glæde, da FC Københavns ledelse i sidste uge til generalforsamlingen kunne fortælle, at man også tager hul på et større arbejde, der skal give træningsanlægget et kraftigt løft.
Udmeldingen fra FC København er, at man i udgangspunktet bliver på den nuværende adresse på Frederiksberg.

Men den placering kan give problemer, hvilket FCK-lederne også erkendte indirekte i forbindelse med generalforsamlingen i sidste uge.
For pladsen på området er begrænset, og i modsætning til eksempelvis FC Midtjylland kan FCK ikke blot inddrage noget mere jord til et symbolsk beløb og bygge en række baner og bygninger.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København derfor allerede haft en række alternative adresser i kikkerten.
Op mod en håndfuld lokationer har været i tankerne, enten tæt på det nuværende anlæg eller på adresser i forskellig afstand i en primært nordlig retning fra 10'eren på Jens Jessens Vej, nogle af dem decideret nord for København.
Også mindst én lokation på Amager har på et tidspunkt været i tankerne.
Læs Peter Christiansens kommentarer om et nyt træningsanlæg her
Tankerne om en opgradering af anlægget har eksisteret i flere år og skal kunne hjælpe FC København både med at rekruttere teenagere til ungdomsafdelingen og profiler til førsteholdet, og naturligvis med selve træningen og udviklingen af spillere.
FC Nordsjælland har på tilsvarende vis planer om et træningscenter i Hillerød, der kan stå færdigt i 2028, og en anden Superliga-konkurrent, FC Midtjylland, er særdeles tilfreds med det træningsanlæg, man åbnede i sommeren sidste år.
FC Københavns prioritet er klart at blive på den nuværende adresse på Frederiksberg, hvor sportsdirektør Peter Christiansen og kollegerne i den kommende tid ser indgående på mulighederne for at udvide 10'eren i samarbejde med et arkitektfirma.
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
AGF på rov i Hobro IK
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Randers FC og OB spiller uafgjort
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester