FCK har set på nyt træningsanlæg udenfor København

Der har ifølge Tipsbladets oplysninger været adskillige muligheder i spil for FC København i forbindelse med overvejelserne af et nyt træningsanlæg.



FC Nordsjælland er i fuld gang med forberedelserne til et nyt træningsanlæg i Hillerød.

FC Midtjylland åbnede et nyt center sidste sommer efter kort aftræk, der lige nu nok er det bedste i Superligaen, AGF bygger akademi ved siden af det nye, moderne klubhus, og også klubber som Viborg og Vejle arbejder til daglig i rammer, der er langt mere moderne end for bare få år siden.

Men mindst lige så vigtigt for FC København har også internationale konkurrenter som Club Brugge, Sturm Graz og et væld af andre klubber, FCK konkurrerer om talenter og førsteholdsspillere med, enten spritnye træningsanlæg eller er i gang med forberedelserne.

Derfor var det med tydelig lettelse og glæde, da FC Københavns ledelse i sidste uge til generalforsamlingen kunne fortælle, at man også tager hul på et større arbejde, der skal give træningsanlægget et kraftigt løft.

Udmeldingen fra FC København er, at man i udgangspunktet bliver på den nuværende adresse på Frederiksberg.

246765

Jacob Neestrup og trænerkollegerne i FC København kunne godt bruge bedre træningsfaciliteter. Foto: Alamy

Men den placering kan give problemer, hvilket FCK-lederne også erkendte indirekte i forbindelse med generalforsamlingen i sidste uge.

For pladsen på området er begrænset, og i modsætning til eksempelvis FC Midtjylland kan FCK ikke blot inddrage noget mere jord til et symbolsk beløb og bygge en række baner og bygninger.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København derfor allerede haft en række alternative adresser i kikkerten.

Op mod en håndfuld lokationer har været i tankerne, enten tæt på det nuværende anlæg eller på adresser i forskellig afstand i en primært nordlig retning fra 10'eren på Jens Jessens Vej, nogle af dem decideret nord for København.

Også mindst én lokation på Amager har på et tidspunkt været i tankerne.

Læs Peter Christiansens kommentarer om et nyt træningsanlæg her

Tankerne om en opgradering af anlægget har eksisteret i flere år og skal kunne hjælpe FC København både med at rekruttere teenagere til ungdomsafdelingen og profiler til førsteholdet, og naturligvis med selve træningen og udviklingen af spillere.

FC Nordsjælland har på tilsvarende vis planer om et træningscenter i Hillerød, der kan stå færdigt i 2028, og en anden Superliga-konkurrent, FC Midtjylland, er særdeles tilfreds med det træningsanlæg, man åbnede i sommeren sidste år.

FC Københavns prioritet er klart at blive på den nuværende adresse på Frederiksberg, hvor sportsdirektør Peter Christiansen og kollegerne i den kommende tid ser indgående på mulighederne for at udvide 10'eren i samarbejde med et arkitektfirma.





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kevin Diks skriver historie

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Peter Kjær: Her er min bekymring

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Markant transfermelding om Højlund

Han stiller ultimative krav

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF