FC Nordsjælland er i fuld gang med forberedelserne til et nyt træningsanlæg i Hillerød.
FC Midtjylland åbnede et nyt center sidste sommer efter kort aftræk, der lige nu nok er det bedste i Superligaen, AGF bygger akademi ved siden af det nye, moderne klubhus, og også klubber som Viborg og Vejle arbejder til daglig i rammer, der er langt mere moderne end for bare få år siden.
Men mindst lige så vigtigt for FC København har også internationale konkurrenter som Club Brugge, Sturm Graz og et væld af andre klubber, FCK konkurrerer om talenter og førsteholdsspillere med, enten spritnye træningsanlæg eller er i gang med forberedelserne.
Derfor var det med tydelig lettelse og glæde, da FC Københavns ledelse i sidste uge til generalforsamlingen kunne fortælle, at man også tager hul på et større arbejde, der skal give træningsanlægget et kraftigt løft.
Udmeldingen fra FC København er, at man i udgangspunktet bliver på den nuværende adresse på Frederiksberg.

Men den placering kan give problemer, hvilket FCK-lederne også erkendte indirekte i forbindelse med generalforsamlingen i sidste uge.
For pladsen på området er begrænset, og i modsætning til eksempelvis FC Midtjylland kan FCK ikke blot inddrage noget mere jord til et symbolsk beløb og bygge en række baner og bygninger.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København derfor allerede haft en række alternative adresser i kikkerten.
Op mod en håndfuld lokationer har været i tankerne, enten tæt på det nuværende anlæg eller på adresser i forskellig afstand i en primært nordlig retning fra 10'eren på Jens Jessens Vej, nogle af dem decideret nord for København.
Også mindst én lokation på Amager har på et tidspunkt været i tankerne.
Læs Peter Christiansens kommentarer om et nyt træningsanlæg her
Tankerne om en opgradering af anlægget har eksisteret i flere år og skal kunne hjælpe FC København både med at rekruttere teenagere til ungdomsafdelingen og profiler til førsteholdet, og naturligvis med selve træningen og udviklingen af spillere.
FC Nordsjælland har på tilsvarende vis planer om et træningscenter i Hillerød, der kan stå færdigt i 2028, og en anden Superliga-konkurrent, FC Midtjylland, er særdeles tilfreds med det træningsanlæg, man åbnede i sommeren sidste år.
FC Københavns prioritet er klart at blive på den nuværende adresse på Frederiksberg, hvor sportsdirektør Peter Christiansen og kollegerne i den kommende tid ser indgående på mulighederne for at udvide 10'eren i samarbejde med et arkitektfirma.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
OPTAKT
PSG – Liverpool
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER