FCK har set på nyt træningsanlæg udenfor København

Der har ifølge Tipsbladets oplysninger været adskillige muligheder i spil for FC København i forbindelse med overvejelserne af et nyt træningsanlæg.



FC Nordsjælland er i fuld gang med forberedelserne til et nyt træningsanlæg i Hillerød.

FC Midtjylland åbnede et nyt center sidste sommer efter kort aftræk, der lige nu nok er det bedste i Superligaen, AGF bygger akademi ved siden af det nye, moderne klubhus, og også klubber som Viborg og Vejle arbejder til daglig i rammer, der er langt mere moderne end for bare få år siden.

Men mindst lige så vigtigt for FC København har også internationale konkurrenter som Club Brugge, Sturm Graz og et væld af andre klubber, FCK konkurrerer om talenter og førsteholdsspillere med, enten spritnye træningsanlæg eller er i gang med forberedelserne.

Derfor var det med tydelig lettelse og glæde, da FC Københavns ledelse i sidste uge til generalforsamlingen kunne fortælle, at man også tager hul på et større arbejde, der skal give træningsanlægget et kraftigt løft.

Udmeldingen fra FC København er, at man i udgangspunktet bliver på den nuværende adresse på Frederiksberg.

246765

Jacob Neestrup og trænerkollegerne i FC København kunne godt bruge bedre træningsfaciliteter. Foto: Alamy

Men den placering kan give problemer, hvilket FCK-lederne også erkendte indirekte i forbindelse med generalforsamlingen i sidste uge.

For pladsen på området er begrænset, og i modsætning til eksempelvis FC Midtjylland kan FCK ikke blot inddrage noget mere jord til et symbolsk beløb og bygge en række baner og bygninger.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København derfor allerede haft en række alternative adresser i kikkerten.

Op mod en håndfuld lokationer har været i tankerne, enten tæt på det nuværende anlæg eller på adresser i forskellig afstand i en primært nordlig retning fra 10'eren på Jens Jessens Vej, nogle af dem decideret nord for København.

Også mindst én lokation på Amager har på et tidspunkt været i tankerne.

Læs Peter Christiansens kommentarer om et nyt træningsanlæg her

Tankerne om en opgradering af anlægget har eksisteret i flere år og skal kunne hjælpe FC København både med at rekruttere teenagere til ungdomsafdelingen og profiler til førsteholdet, og naturligvis med selve træningen og udviklingen af spillere.

FC Nordsjælland har på tilsvarende vis planer om et træningscenter i Hillerød, der kan stå færdigt i 2028, og en anden Superliga-konkurrent, FC Midtjylland, er særdeles tilfreds med det træningsanlæg, man åbnede i sommeren sidste år.

FC Københavns prioritet er klart at blive på den nuværende adresse på Frederiksberg, hvor sportsdirektør Peter Christiansen og kollegerne i den kommende tid ser indgående på mulighederne for at udvide 10'eren i samarbejde med et arkitektfirma.



På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Meldes på vej mod nyt skifte

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Afviser millionbud fra Brøndby

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Bach Bak i svime over Uhre

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Mareridt for FC Augsburg

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Går langt ned i løn

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer