FC Nordsjælland er i fuld gang med forberedelserne til et nyt træningsanlæg i Hillerød.
FC Midtjylland åbnede et nyt center sidste sommer efter kort aftræk, der lige nu nok er det bedste i Superligaen, AGF bygger akademi ved siden af det nye, moderne klubhus, og også klubber som Viborg og Vejle arbejder til daglig i rammer, der er langt mere moderne end for bare få år siden.
Men mindst lige så vigtigt for FC København har også internationale konkurrenter som Club Brugge, Sturm Graz og et væld af andre klubber, FCK konkurrerer om talenter og førsteholdsspillere med, enten spritnye træningsanlæg eller er i gang med forberedelserne.
Derfor var det med tydelig lettelse og glæde, da FC Københavns ledelse i sidste uge til generalforsamlingen kunne fortælle, at man også tager hul på et større arbejde, der skal give træningsanlægget et kraftigt løft.
Udmeldingen fra FC København er, at man i udgangspunktet bliver på den nuværende adresse på Frederiksberg.

Men den placering kan give problemer, hvilket FCK-lederne også erkendte indirekte i forbindelse med generalforsamlingen i sidste uge.
For pladsen på området er begrænset, og i modsætning til eksempelvis FC Midtjylland kan FCK ikke blot inddrage noget mere jord til et symbolsk beløb og bygge en række baner og bygninger.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København derfor allerede haft en række alternative adresser i kikkerten.
Op mod en håndfuld lokationer har været i tankerne, enten tæt på det nuværende anlæg eller på adresser i forskellig afstand i en primært nordlig retning fra 10'eren på Jens Jessens Vej, nogle af dem decideret nord for København.
Også mindst én lokation på Amager har på et tidspunkt været i tankerne.
Læs Peter Christiansens kommentarer om et nyt træningsanlæg her
Tankerne om en opgradering af anlægget har eksisteret i flere år og skal kunne hjælpe FC København både med at rekruttere teenagere til ungdomsafdelingen og profiler til førsteholdet, og naturligvis med selve træningen og udviklingen af spillere.
FC Nordsjælland har på tilsvarende vis planer om et træningscenter i Hillerød, der kan stå færdigt i 2028, og en anden Superliga-konkurrent, FC Midtjylland, er særdeles tilfreds med det træningsanlæg, man åbnede i sommeren sidste år.
FC Københavns prioritet er klart at blive på den nuværende adresse på Frederiksberg, hvor sportsdirektør Peter Christiansen og kollegerne i den kommende tid ser indgående på mulighederne for at udvide 10'eren i samarbejde med et arkitektfirma.
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Aldrig set før
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
NYHEDER
Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
Målmand håber på Brøndby-transfer
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT