FCK har set på nyt træningsanlæg udenfor København

Der har ifølge Tipsbladets oplysninger været adskillige muligheder i spil for FC København i forbindelse med overvejelserne af et nyt træningsanlæg.



FC Nordsjælland er i fuld gang med forberedelserne til et nyt træningsanlæg i Hillerød.

FC Midtjylland åbnede et nyt center sidste sommer efter kort aftræk, der lige nu nok er det bedste i Superligaen, AGF bygger akademi ved siden af det nye, moderne klubhus, og også klubber som Viborg og Vejle arbejder til daglig i rammer, der er langt mere moderne end for bare få år siden.

Men mindst lige så vigtigt for FC København har også internationale konkurrenter som Club Brugge, Sturm Graz og et væld af andre klubber, FCK konkurrerer om talenter og førsteholdsspillere med, enten spritnye træningsanlæg eller er i gang med forberedelserne.

Derfor var det med tydelig lettelse og glæde, da FC Københavns ledelse i sidste uge til generalforsamlingen kunne fortælle, at man også tager hul på et større arbejde, der skal give træningsanlægget et kraftigt løft.

Udmeldingen fra FC København er, at man i udgangspunktet bliver på den nuværende adresse på Frederiksberg.

246765

Jacob Neestrup og trænerkollegerne i FC København kunne godt bruge bedre træningsfaciliteter. Foto: Alamy

Men den placering kan give problemer, hvilket FCK-lederne også erkendte indirekte i forbindelse med generalforsamlingen i sidste uge.

For pladsen på området er begrænset, og i modsætning til eksempelvis FC Midtjylland kan FCK ikke blot inddrage noget mere jord til et symbolsk beløb og bygge en række baner og bygninger.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København derfor allerede haft en række alternative adresser i kikkerten.

Op mod en håndfuld lokationer har været i tankerne, enten tæt på det nuværende anlæg eller på adresser i forskellig afstand i en primært nordlig retning fra 10'eren på Jens Jessens Vej, nogle af dem decideret nord for København.

Også mindst én lokation på Amager har på et tidspunkt været i tankerne.

Læs Peter Christiansens kommentarer om et nyt træningsanlæg her

Tankerne om en opgradering af anlægget har eksisteret i flere år og skal kunne hjælpe FC København både med at rekruttere teenagere til ungdomsafdelingen og profiler til førsteholdet, og naturligvis med selve træningen og udviklingen af spillere.

FC Nordsjælland har på tilsvarende vis planer om et træningscenter i Hillerød, der kan stå færdigt i 2028, og en anden Superliga-konkurrent, FC Midtjylland, er særdeles tilfreds med det træningsanlæg, man åbnede i sommeren sidste år.

FC Københavns prioritet er klart at blive på den nuværende adresse på Frederiksberg, hvor sportsdirektør Peter Christiansen og kollegerne i den kommende tid ser indgående på mulighederne for at udvide 10'eren i samarbejde med et arkitektfirma.







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Silkeborg IF – OB

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Brøndby-fans sender åbent brev

Flere ændringer kan være på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Arsenal snublede i guldkampen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Cooper gav hård og ærlig besked

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Barcelona klager til UEFA

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Tottenham under stregen

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Afslører dialog med Niels Frederiksen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hård kritik af FCM-profil

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

AGF snubler i guldkampen

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Nu er han tilbage for Brøndby

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City