FC København præsenterede tidligere fredag Peter Christiansen som ny sportsdirektør i klubben, og kort efter er Christian Engell blevet offentliggjort som ny mand i klubben, hvor han skal lede det sportspsykologiske arbejde i klubben efter at have haft en stilling som mentalcoach hos ærkerivalerne fra Brøndby.
Det melder FCK på klubbens officielle hjemmeside, hvor Engell da også kommer ind på, hvordan forløbet frem mod ansættelsen har været.
Læs også:Bombe i Superligaen: FCK stjæler sportsdirektør fra konkurrent
– Jeg blev hurtigt overbevist, da Sune Smith-Nielsen (talentchef red.) og Frederik Leth (teknisk direktør red.) henvendte sig. Jeg kender Sune fra gode faglige samtaler og har tidligere haft opgaver i FCK talent regi, så jeg kender huset og mange af de mennesker, der er samlet på Frederiksberg, siger han og fortsætter:
– Jeg ser frem til at tage det store ansvar på mig, der ligger i at videreudvikle den fantastiske vinderkultur og vindermentalitet, der er så afgørende i FCK. Ikke mindst, så vi også fremover kan levere de magiske europæiske aftener i Parken, lyder det fra Christian Engell om skiftet, som i de seneste dage også er blevet bekræftet af Brøndby selv.
Læs også:Brøndby bekræfter afsked: De har efterladt et varigt indtryk på mig
Engell kommer til at arbejde under den sportslige ledelse, som blandt andet tæller cheftræner Jess Thorup, og han ser det som en gave at få Engell ind.
– Vi er i gang med en udfordrende periode, hvor vi skal sætte en kurs fremad for klubben, og det kan Christian helt sikkert bidrage til. Flere dygtige mennesker omkring holdet gør os kun stærkere og kvalificerer vores arbejde med spillerne endnu mere, fortæller den nye ‘Head of People and Culture’, som stillingen kommer til at hedde.
Engell er desuden også i samarbejde med landsholdsspillerne Kasper Schmeichel og Yussef Poulsen, ligesom han også er tilknyttet Wimbledon-vinderen Frederik Løchte Nielsen.
Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE
