FC København henter ny topboss

FC København har fået sin nye udviklingsdirektør på plads.



FC København har netop præsenteret deres nye udviklingsdirektør.

Morten Grahn vender tilbage til klubben, efter at han i de seneste fire år har arbejdet i MLS-klubben New York City FC.

Han skal stå for den videre udvikling af FCK Talent og styrke klubbens kvindeafdeling, skriver klubben på sin hjemmeside.

– Jeg er super glad for, at det er lykkedes os at få vores topprioritet, udtaler Sune-Smith Nielsen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Morten er en stærk international kapacitet, der har en enorm erfaring med talentudvikling, og jeg er ikke et sekund i tvivl om, at han kommer til at bidrage meget positivt til F.C. Københavns udvikling.

Den nye udviklingsdirektør træder til den 1. september og er selv meget begejstret for at vende tilbage til FC København, hvor han startede med at arbejde i 2012.

– Siden jeg drog ud i verden for fire år siden, har jeg overalt mærket den internationale anerkendelse af klubben og talentafdelingen. Selv i så stor en organisation som City Football Group – med Manchester City i front – bliver der talt om F.C. Københavns talentudvikling. Det gør en københavner stolt og bevidner om den enorme kvalitet, der foregår dagligt.

– Det er derfor med stor respekt for netop det ry, at jeg tiltræder som Udviklingsdirektør. Jeg tror på, at min internationale erfaring kan styrke F.C. København og bidrage til udviklingen af fremtidens internationale fodboldspillere, både på kvinde- og herresiden, siger Morten Grahn om sin kommende stilling i FC København.

Ud over New York City FC og FC København har han en fortid hos Lyngby BK og RB Ghana.







LIVE

VM-LIVE: Historiske Messi slår sin anden rekord

Panama – Kroatien

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

FC Københavns talenter gør rent bord

Her kan du se Argentina mod Østrig

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Her kan du se Norge mod Senegal

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Et skridt tættere Englands største stadion

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Frankrig – Irak

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Ghana

Norge – Senegal