Efter stort VAR-drama: FCK tager point fra City

FC København spillede tirsdag aften 0-0 hjemme mod Manchester City i den fjerde kamp i Champions League.



Et rødt kort til Manchester City hjalp FC København til et overraskende point i Parken i Champions League.

Det intense og spændende opgør endte 0-0, selv om City spillede med en mand i undertal i en time.

FCK lurede mest på alle tre point i anden halvleg, men havde ikke kvaliteten til at score et mål, og sensationen udeblev.

Pointet kan dog vise sig at blive yderst vigtigt i FCK's bestræbelser på at gå videre fra gruppens tredjeplads, som giver adgang til Europa League.

FCK sidder lige nu på gruppens tredjeplads med to point efter fire kampe.

Mest underholdning var der i første halvleg, hvor VAR tre gange blandede sig i manglende kendelser fra kampens portugisiske hoveddommer, Artur Dias. To af gangene gik det FCK's vej i VAR-rummet.

Første gang var, da FCK slap med skrækken, efter at Citys midtbanespiller Rodri havde kanoneret bolden op i hjørnet efter ti minutter.

Men Riyad Mahrez ramte bolden med hånden i opspillet til drømmemålet, som blev annulleret.

Anden gang var efter 25 minutter, da bolden dumpede ned på armen af FCK-stopperen Nicolai Boilesen inde i feltet. Straffespark til City.

Mahrez tog sig af det, men den maskeklædte FCK-keeper Kamil Grabara kastede sig til den rigtige side og reddede forsøget.

Fem minutter senere blev FCK-spilleren Hakon Haraldsson væltet omkuld af City-backen Sergio Gomez, som efter et VAR-gennemsyn fik rødt kort for en nødbremse.

Pludselig skulle FCK spille 11 mod 10, og størstedelen af de 35.447 tilskuere i Parken jublede euforisk i troen på et overraskende dansk resultat.

City-manager Pep Guardiola reagerede ved at flå straffesparkssynderen Mahrez ud og bolstre forsvaret med Ruben Dias.

Lukas Lerager havde FCK's bedste tilbud i første halvleg, da midtbanespilleren fyrede et langskud afsted, men City-keeper Ederson verfede bolden over mål.

Trods et kvarter i undertal havde City bolden to tredjedele af tiden i første halvleg.

I anden halvleg så FCK mest til bolden. Men City lod også til at være godt tilfreds med uafgjort og samlet ti point på gruppens førsteplads.

City kom til en enkelt chance efter 50 minutter, da Kevin De Bruyne testede Grabara fra distance. Polakken reddede til hjørne.

Generelt var de sidste 45 minutter mere chancefattige. Måske også fordi begge hold dybest var tilfredse med et point hver.

Mange tilskuere håbede givetvis på at se den norske målmaskine Erling Haaland. Men angriberen blev siddende på bænken i hele kampen.

FCK gæster i den næste europæiske opgave Sevilla. Det ser ud til at blive en afgørende kamp i jagten på gruppens tredjeplads.

Københavnerne kan senere tirsdag aften blive matematisk elimineret fra at gå videre i Champions League, hvis det lykkedes Dortmund at slå Sevilla.

/ritzau/





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Melder ud om Kasper Hjulmand

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Tjekkiet – Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rasmus Højlund har ikke set det før

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Skal han med Bo Svensson til FC København?

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

FC København afviser konspirationsteori

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Stor profil glad for Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Han er også færdig i FC København

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Ser I med, Brøndby?

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA