Efter stort VAR-drama: FCK tager point fra City

FC København spillede tirsdag aften 0-0 hjemme mod Manchester City i den fjerde kamp i Champions League.



Et rødt kort til Manchester City hjalp FC København til et overraskende point i Parken i Champions League.

Det intense og spændende opgør endte 0-0, selv om City spillede med en mand i undertal i en time.

FCK lurede mest på alle tre point i anden halvleg, men havde ikke kvaliteten til at score et mål, og sensationen udeblev.

Pointet kan dog vise sig at blive yderst vigtigt i FCK's bestræbelser på at gå videre fra gruppens tredjeplads, som giver adgang til Europa League.

FCK sidder lige nu på gruppens tredjeplads med to point efter fire kampe.

Mest underholdning var der i første halvleg, hvor VAR tre gange blandede sig i manglende kendelser fra kampens portugisiske hoveddommer, Artur Dias. To af gangene gik det FCK's vej i VAR-rummet.

Første gang var, da FCK slap med skrækken, efter at Citys midtbanespiller Rodri havde kanoneret bolden op i hjørnet efter ti minutter.

Men Riyad Mahrez ramte bolden med hånden i opspillet til drømmemålet, som blev annulleret.

Anden gang var efter 25 minutter, da bolden dumpede ned på armen af FCK-stopperen Nicolai Boilesen inde i feltet. Straffespark til City.

Mahrez tog sig af det, men den maskeklædte FCK-keeper Kamil Grabara kastede sig til den rigtige side og reddede forsøget.

Fem minutter senere blev FCK-spilleren Hakon Haraldsson væltet omkuld af City-backen Sergio Gomez, som efter et VAR-gennemsyn fik rødt kort for en nødbremse.

Pludselig skulle FCK spille 11 mod 10, og størstedelen af de 35.447 tilskuere i Parken jublede euforisk i troen på et overraskende dansk resultat.

City-manager Pep Guardiola reagerede ved at flå straffesparkssynderen Mahrez ud og bolstre forsvaret med Ruben Dias.

Lukas Lerager havde FCK's bedste tilbud i første halvleg, da midtbanespilleren fyrede et langskud afsted, men City-keeper Ederson verfede bolden over mål.

Trods et kvarter i undertal havde City bolden to tredjedele af tiden i første halvleg.

I anden halvleg så FCK mest til bolden. Men City lod også til at være godt tilfreds med uafgjort og samlet ti point på gruppens førsteplads.

City kom til en enkelt chance efter 50 minutter, da Kevin De Bruyne testede Grabara fra distance. Polakken reddede til hjørne.

Generelt var de sidste 45 minutter mere chancefattige. Måske også fordi begge hold dybest var tilfredse med et point hver.

Mange tilskuere håbede givetvis på at se den norske målmaskine Erling Haaland. Men angriberen blev siddende på bænken i hele kampen.

FCK gæster i den næste europæiske opgave Sevilla. Det ser ud til at blive en afgørende kamp i jagten på gruppens tredjeplads.

Københavnerne kan senere tirsdag aften blive matematisk elimineret fra at gå videre i Champions League, hvis det lykkedes Dortmund at slå Sevilla.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Så er den på plads

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Froholdt med vild hæder i Portugal

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Fortsætter vild målform

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Transferbombe i Real Madrid?

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring