Et rødt kort til Manchester City hjalp FC København til et overraskende point i Parken i Champions League.
Det intense og spændende opgør endte 0-0, selv om City spillede med en mand i undertal i en time.
FCK lurede mest på alle tre point i anden halvleg, men havde ikke kvaliteten til at score et mål, og sensationen udeblev.
Pointet kan dog vise sig at blive yderst vigtigt i FCK's bestræbelser på at gå videre fra gruppens tredjeplads, som giver adgang til Europa League.
FCK sidder lige nu på gruppens tredjeplads med to point efter fire kampe.
Mest underholdning var der i første halvleg, hvor VAR tre gange blandede sig i manglende kendelser fra kampens portugisiske hoveddommer, Artur Dias. To af gangene gik det FCK's vej i VAR-rummet.
Første gang var, da FCK slap med skrækken, efter at Citys midtbanespiller Rodri havde kanoneret bolden op i hjørnet efter ti minutter.
Men Riyad Mahrez ramte bolden med hånden i opspillet til drømmemålet, som blev annulleret.
Anden gang var efter 25 minutter, da bolden dumpede ned på armen af FCK-stopperen Nicolai Boilesen inde i feltet. Straffespark til City.
Mahrez tog sig af det, men den maskeklædte FCK-keeper Kamil Grabara kastede sig til den rigtige side og reddede forsøget.
Fem minutter senere blev FCK-spilleren Hakon Haraldsson væltet omkuld af City-backen Sergio Gomez, som efter et VAR-gennemsyn fik rødt kort for en nødbremse.
Pludselig skulle FCK spille 11 mod 10, og størstedelen af de 35.447 tilskuere i Parken jublede euforisk i troen på et overraskende dansk resultat.
City-manager Pep Guardiola reagerede ved at flå straffesparkssynderen Mahrez ud og bolstre forsvaret med Ruben Dias.
Lukas Lerager havde FCK's bedste tilbud i første halvleg, da midtbanespilleren fyrede et langskud afsted, men City-keeper Ederson verfede bolden over mål.
Trods et kvarter i undertal havde City bolden to tredjedele af tiden i første halvleg.
I anden halvleg så FCK mest til bolden. Men City lod også til at være godt tilfreds med uafgjort og samlet ti point på gruppens førsteplads.
City kom til en enkelt chance efter 50 minutter, da Kevin De Bruyne testede Grabara fra distance. Polakken reddede til hjørne.
Generelt var de sidste 45 minutter mere chancefattige. Måske også fordi begge hold dybest var tilfredse med et point hver.
Mange tilskuere håbede givetvis på at se den norske målmaskine Erling Haaland. Men angriberen blev siddende på bænken i hele kampen.
FCK gæster i den næste europæiske opgave Sevilla. Det ser ud til at blive en afgørende kamp i jagten på gruppens tredjeplads.
Københavnerne kan senere tirsdag aften blive matematisk elimineret fra at gå videre i Champions League, hvis det lykkedes Dortmund at slå Sevilla.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
OPTAKT
Arsenal – Burnley
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Så er det officielt
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AGF sluttede af med et brag