Efter stort VAR-drama: FCK tager point fra City

FC København spillede tirsdag aften 0-0 hjemme mod Manchester City i den fjerde kamp i Champions League.



Et rødt kort til Manchester City hjalp FC København til et overraskende point i Parken i Champions League.

Det intense og spændende opgør endte 0-0, selv om City spillede med en mand i undertal i en time.

FCK lurede mest på alle tre point i anden halvleg, men havde ikke kvaliteten til at score et mål, og sensationen udeblev.

Pointet kan dog vise sig at blive yderst vigtigt i FCK's bestræbelser på at gå videre fra gruppens tredjeplads, som giver adgang til Europa League.

FCK sidder lige nu på gruppens tredjeplads med to point efter fire kampe.

Mest underholdning var der i første halvleg, hvor VAR tre gange blandede sig i manglende kendelser fra kampens portugisiske hoveddommer, Artur Dias. To af gangene gik det FCK's vej i VAR-rummet.

Første gang var, da FCK slap med skrækken, efter at Citys midtbanespiller Rodri havde kanoneret bolden op i hjørnet efter ti minutter.

Men Riyad Mahrez ramte bolden med hånden i opspillet til drømmemålet, som blev annulleret.

Anden gang var efter 25 minutter, da bolden dumpede ned på armen af FCK-stopperen Nicolai Boilesen inde i feltet. Straffespark til City.

Mahrez tog sig af det, men den maskeklædte FCK-keeper Kamil Grabara kastede sig til den rigtige side og reddede forsøget.

Fem minutter senere blev FCK-spilleren Hakon Haraldsson væltet omkuld af City-backen Sergio Gomez, som efter et VAR-gennemsyn fik rødt kort for en nødbremse.

Pludselig skulle FCK spille 11 mod 10, og størstedelen af de 35.447 tilskuere i Parken jublede euforisk i troen på et overraskende dansk resultat.

City-manager Pep Guardiola reagerede ved at flå straffesparkssynderen Mahrez ud og bolstre forsvaret med Ruben Dias.

Lukas Lerager havde FCK's bedste tilbud i første halvleg, da midtbanespilleren fyrede et langskud afsted, men City-keeper Ederson verfede bolden over mål.

Trods et kvarter i undertal havde City bolden to tredjedele af tiden i første halvleg.

I anden halvleg så FCK mest til bolden. Men City lod også til at være godt tilfreds med uafgjort og samlet ti point på gruppens førsteplads.

City kom til en enkelt chance efter 50 minutter, da Kevin De Bruyne testede Grabara fra distance. Polakken reddede til hjørne.

Generelt var de sidste 45 minutter mere chancefattige. Måske også fordi begge hold dybest var tilfredse med et point hver.

Mange tilskuere håbede givetvis på at se den norske målmaskine Erling Haaland. Men angriberen blev siddende på bænken i hele kampen.

FCK gæster i den næste europæiske opgave Sevilla. Det ser ud til at blive en afgørende kamp i jagten på gruppens tredjeplads.

Københavnerne kan senere tirsdag aften blive matematisk elimineret fra at gå videre i Champions League, hvis det lykkedes Dortmund at slå Sevilla.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter

Hvad f….. sker der Tullberg?

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

– Han fik et lortetilbud fra OB

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Spotpris – så billig er Højbjerg

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Sønderjyske melder klar transferambition ud

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Vejle Boldklub – Randers FC

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København – Silkeborg IF

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

‘Hvem fanden ringer man til?’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Det er han ekstremt god til

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand