Et rødt kort til Manchester City hjalp FC København til et overraskende point i Parken i Champions League.
Det intense og spændende opgør endte 0-0, selv om City spillede med en mand i undertal i en time.
FCK lurede mest på alle tre point i anden halvleg, men havde ikke kvaliteten til at score et mål, og sensationen udeblev.
Pointet kan dog vise sig at blive yderst vigtigt i FCK's bestræbelser på at gå videre fra gruppens tredjeplads, som giver adgang til Europa League.
FCK sidder lige nu på gruppens tredjeplads med to point efter fire kampe.
Mest underholdning var der i første halvleg, hvor VAR tre gange blandede sig i manglende kendelser fra kampens portugisiske hoveddommer, Artur Dias. To af gangene gik det FCK's vej i VAR-rummet.
Første gang var, da FCK slap med skrækken, efter at Citys midtbanespiller Rodri havde kanoneret bolden op i hjørnet efter ti minutter.
Men Riyad Mahrez ramte bolden med hånden i opspillet til drømmemålet, som blev annulleret.
Anden gang var efter 25 minutter, da bolden dumpede ned på armen af FCK-stopperen Nicolai Boilesen inde i feltet. Straffespark til City.
Mahrez tog sig af det, men den maskeklædte FCK-keeper Kamil Grabara kastede sig til den rigtige side og reddede forsøget.
Fem minutter senere blev FCK-spilleren Hakon Haraldsson væltet omkuld af City-backen Sergio Gomez, som efter et VAR-gennemsyn fik rødt kort for en nødbremse.
Pludselig skulle FCK spille 11 mod 10, og størstedelen af de 35.447 tilskuere i Parken jublede euforisk i troen på et overraskende dansk resultat.
City-manager Pep Guardiola reagerede ved at flå straffesparkssynderen Mahrez ud og bolstre forsvaret med Ruben Dias.
Lukas Lerager havde FCK's bedste tilbud i første halvleg, da midtbanespilleren fyrede et langskud afsted, men City-keeper Ederson verfede bolden over mål.
Trods et kvarter i undertal havde City bolden to tredjedele af tiden i første halvleg.
I anden halvleg så FCK mest til bolden. Men City lod også til at være godt tilfreds med uafgjort og samlet ti point på gruppens førsteplads.
City kom til en enkelt chance efter 50 minutter, da Kevin De Bruyne testede Grabara fra distance. Polakken reddede til hjørne.
Generelt var de sidste 45 minutter mere chancefattige. Måske også fordi begge hold dybest var tilfredse med et point hver.
Mange tilskuere håbede givetvis på at se den norske målmaskine Erling Haaland. Men angriberen blev siddende på bænken i hele kampen.
FCK gæster i den næste europæiske opgave Sevilla. Det ser ud til at blive en afgørende kamp i jagten på gruppens tredjeplads.
Københavnerne kan senere tirsdag aften blive matematisk elimineret fra at gå videre i Champions League, hvis det lykkedes Dortmund at slå Sevilla.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Messi-statue fjernes
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
FANKLUBBEN