Efter stort VAR-drama: FCK tager point fra City

FC København spillede tirsdag aften 0-0 hjemme mod Manchester City i den fjerde kamp i Champions League.



Et rødt kort til Manchester City hjalp FC København til et overraskende point i Parken i Champions League.

Det intense og spændende opgør endte 0-0, selv om City spillede med en mand i undertal i en time.

FCK lurede mest på alle tre point i anden halvleg, men havde ikke kvaliteten til at score et mål, og sensationen udeblev.

Pointet kan dog vise sig at blive yderst vigtigt i FCK's bestræbelser på at gå videre fra gruppens tredjeplads, som giver adgang til Europa League.

FCK sidder lige nu på gruppens tredjeplads med to point efter fire kampe.

Mest underholdning var der i første halvleg, hvor VAR tre gange blandede sig i manglende kendelser fra kampens portugisiske hoveddommer, Artur Dias. To af gangene gik det FCK's vej i VAR-rummet.

Første gang var, da FCK slap med skrækken, efter at Citys midtbanespiller Rodri havde kanoneret bolden op i hjørnet efter ti minutter.

Men Riyad Mahrez ramte bolden med hånden i opspillet til drømmemålet, som blev annulleret.

Anden gang var efter 25 minutter, da bolden dumpede ned på armen af FCK-stopperen Nicolai Boilesen inde i feltet. Straffespark til City.

Mahrez tog sig af det, men den maskeklædte FCK-keeper Kamil Grabara kastede sig til den rigtige side og reddede forsøget.

Fem minutter senere blev FCK-spilleren Hakon Haraldsson væltet omkuld af City-backen Sergio Gomez, som efter et VAR-gennemsyn fik rødt kort for en nødbremse.

Pludselig skulle FCK spille 11 mod 10, og størstedelen af de 35.447 tilskuere i Parken jublede euforisk i troen på et overraskende dansk resultat.

City-manager Pep Guardiola reagerede ved at flå straffesparkssynderen Mahrez ud og bolstre forsvaret med Ruben Dias.

Lukas Lerager havde FCK's bedste tilbud i første halvleg, da midtbanespilleren fyrede et langskud afsted, men City-keeper Ederson verfede bolden over mål.

Trods et kvarter i undertal havde City bolden to tredjedele af tiden i første halvleg.

I anden halvleg så FCK mest til bolden. Men City lod også til at være godt tilfreds med uafgjort og samlet ti point på gruppens førsteplads.

City kom til en enkelt chance efter 50 minutter, da Kevin De Bruyne testede Grabara fra distance. Polakken reddede til hjørne.

Generelt var de sidste 45 minutter mere chancefattige. Måske også fordi begge hold dybest var tilfredse med et point hver.

Mange tilskuere håbede givetvis på at se den norske målmaskine Erling Haaland. Men angriberen blev siddende på bænken i hele kampen.

FCK gæster i den næste europæiske opgave Sevilla. Det ser ud til at blive en afgørende kamp i jagten på gruppens tredjeplads.

Københavnerne kan senere tirsdag aften blive matematisk elimineret fra at gå videre i Champions League, hvis det lykkedes Dortmund at slå Sevilla.

/ritzau/



Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Fælder hård Schmeichel-dom

Italienske medier hylder ham

Fælder dom over Norwich-danskere

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Rangerer Eriksen over superstjerner

FC København misser denne midtbane-stjerne

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale