Nyheden om, at FC København har hentet den 17-årige offensivspiller Queyrell Tchicamboud i Paris Saint-Germain, blev kendt i løbet af weekenden, og lørdag debuterede franskmanden i U19-Ligaen mod Silkeborg IF.
Nu har FC København lavet en mere officiel præsentation af Queyrell Tchicamboud, der har spillet i Paris Saint-Germain de seneste fem sæsoner, og man har svært ved at få armene ned i den danske hovedstad.
– Det er en ekstremt spændende spiller, som vi er glade og stolte over at have fået til København i stor international konkurrence. Queyrell er en offensiv profil, der har sine spidskompetencer i sit én-mod-én spil og sit afslutningsspil, og har sin primære position som kantspiller, siger Mikkel Køhler, der er Head of Scouting & Recruitment hos FC København Talent.
Hovedpersonen selv forklarer også, hvorfor han har valgt at skifte mægtige Paris Saint-Germain ud med FC København.
– Jeg er rigtig glad for denne mulighed i FCK, hvor jeg ser frem til at tage de næste skridt i min karriere og få opfyldt min ambition om at spille førsteholdsfodbold. Jeg er kommet hertil for at lære en masse både på og udenfor banen – et nyt sprog, en ny by, ny kultur, nye holdkammerater og en ny spillestil. Og jeg glæder mig til at fortsætte min udvikling i København, siger den 17-årige kantspiller.
Queyrell Tchicamboud spillede i sidste sæson fem kampe for PSG i Youth League, og han er desuden noteret for syv U17-landskampe for Frankrig. Offensivspilleren fylder 18 år til december.
FC København har ikke meldt noget ud om kontraktlængden, men ifølge Ekstra Bladet er der tale om en et-årig aftale med en option på yderligere to år.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED