Nyheden om, at FC København har hentet den 17-årige offensivspiller Queyrell Tchicamboud i Paris Saint-Germain, blev kendt i løbet af weekenden, og lørdag debuterede franskmanden i U19-Ligaen mod Silkeborg IF.
Nu har FC København lavet en mere officiel præsentation af Queyrell Tchicamboud, der har spillet i Paris Saint-Germain de seneste fem sæsoner, og man har svært ved at få armene ned i den danske hovedstad.
– Det er en ekstremt spændende spiller, som vi er glade og stolte over at have fået til København i stor international konkurrence. Queyrell er en offensiv profil, der har sine spidskompetencer i sit én-mod-én spil og sit afslutningsspil, og har sin primære position som kantspiller, siger Mikkel Køhler, der er Head of Scouting & Recruitment hos FC København Talent.
Hovedpersonen selv forklarer også, hvorfor han har valgt at skifte mægtige Paris Saint-Germain ud med FC København.
– Jeg er rigtig glad for denne mulighed i FCK, hvor jeg ser frem til at tage de næste skridt i min karriere og få opfyldt min ambition om at spille førsteholdsfodbold. Jeg er kommet hertil for at lære en masse både på og udenfor banen – et nyt sprog, en ny by, ny kultur, nye holdkammerater og en ny spillestil. Og jeg glæder mig til at fortsætte min udvikling i København, siger den 17-årige kantspiller.
Queyrell Tchicamboud spillede i sidste sæson fem kampe for PSG i Youth League, og han er desuden noteret for syv U17-landskampe for Frankrig. Offensivspilleren fylder 18 år til december.
FC København har ikke meldt noget ud om kontraktlængden, men ifølge Ekstra Bladet er der tale om en et-årig aftale med en option på yderligere to år.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
De er færdige i 1. division
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER