FCK henter stortalent i PSG: Vi er meget stolte

FC København jubler over tilgangen af den franske offensivspiller Queyrell Tchicamboud.



Nyheden om, at FC København har hentet den 17-årige offensivspiller Queyrell Tchicamboud i Paris Saint-Germain, blev kendt i løbet af weekenden, og lørdag debuterede franskmanden i U19-Ligaen mod Silkeborg IF.

Nu har FC København lavet en mere officiel præsentation af Queyrell Tchicamboud, der har spillet i Paris Saint-Germain de seneste fem sæsoner, og man har svært ved at få armene ned i den danske hovedstad.

– Det er en ekstremt spændende spiller, som vi er glade og stolte over at have fået til København i stor international konkurrence. Queyrell er en offensiv profil, der har sine spidskompetencer i sit én-mod-én spil og sit afslutningsspil, og har sin primære position som kantspiller, siger Mikkel Køhler, der er Head of Scouting & Recruitment hos FC København Talent.

Hovedpersonen selv forklarer også, hvorfor han har valgt at skifte mægtige Paris Saint-Germain ud med FC København.

– Jeg er rigtig glad for denne mulighed i FCK, hvor jeg ser frem til at tage de næste skridt i min karriere og få opfyldt min ambition om at spille førsteholdsfodbold. Jeg er kommet hertil for at lære en masse både på og udenfor banen – et nyt sprog, en ny by, ny kultur, nye holdkammerater og en ny spillestil. Og jeg glæder mig til at fortsætte min udvikling i København, siger den 17-årige kantspiller.

Queyrell Tchicamboud spillede i sidste sæson fem kampe for PSG i Youth League, og han er desuden noteret for syv U17-landskampe for Frankrig. Offensivspilleren fylder 18 år til december. 

FC København har ikke meldt noget ud om kontraktlængden, men ifølge Ekstra Bladet er der tale om en et-årig aftale med en option på yderligere to år. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Paraguay – Frankrig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Australien – Egypten

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Argentina – Kap Verde

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren