Nyheden om, at FC København har hentet den 17-årige offensivspiller Queyrell Tchicamboud i Paris Saint-Germain, blev kendt i løbet af weekenden, og lørdag debuterede franskmanden i U19-Ligaen mod Silkeborg IF.
Nu har FC København lavet en mere officiel præsentation af Queyrell Tchicamboud, der har spillet i Paris Saint-Germain de seneste fem sæsoner, og man har svært ved at få armene ned i den danske hovedstad.
– Det er en ekstremt spændende spiller, som vi er glade og stolte over at have fået til København i stor international konkurrence. Queyrell er en offensiv profil, der har sine spidskompetencer i sit én-mod-én spil og sit afslutningsspil, og har sin primære position som kantspiller, siger Mikkel Køhler, der er Head of Scouting & Recruitment hos FC København Talent.
Hovedpersonen selv forklarer også, hvorfor han har valgt at skifte mægtige Paris Saint-Germain ud med FC København.
– Jeg er rigtig glad for denne mulighed i FCK, hvor jeg ser frem til at tage de næste skridt i min karriere og få opfyldt min ambition om at spille førsteholdsfodbold. Jeg er kommet hertil for at lære en masse både på og udenfor banen – et nyt sprog, en ny by, ny kultur, nye holdkammerater og en ny spillestil. Og jeg glæder mig til at fortsætte min udvikling i København, siger den 17-årige kantspiller.
Queyrell Tchicamboud spillede i sidste sæson fem kampe for PSG i Youth League, og han er desuden noteret for syv U17-landskampe for Frankrig. Offensivspilleren fylder 18 år til december.
FC København har ikke meldt noget ud om kontraktlængden, men ifølge Ekstra Bladet er der tale om en et-årig aftale med en option på yderligere to år.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT