Advarer FCK: Det er ikke den samme Delaney

Ifølge Discovery-ekspert skal FC København tænke sig godt om, inden klubben henter Thomas Delaney tilbage.



Bliver dette transfervinduet, hvor Thomas Delaney endelig vender retur til FC København? 

Meget kunne tyde på det, efter at B.T. onsdag kunne afsløre, at FC København igen forhandler med Sevilla om den rutinerede midtbanespiller. 

Med sine 72 landskampe på cv’et vil Thomas Delaney selvsagt være lidt af et navn at hente til Superligaen, og ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er der da heller ingen tvivl om, at Delaney vil kunne bidrage med både stabilitet, defensiv styrke og i forhold til det mentale på holdet. 

Bischoff peger dog samtidig på Andreas Cornelius’ mislykkede retur som et eksempel på, at FC København kan ende med at blive skuffede, hvis Delaney rykker retur til Parken denne sommer.

– Der er også noget i forhold til hans alder, i forhold til, at det ikke er den samme Delaney, der kommer hjem. I forhold til hans fysik især. Kan han levere? Kan han komme godt rundt på banen? Kan han spille nok kampe? Altså, de vil ikke ud i ‘en Cornelius’ igen, lyder det fra Mikkel Bischoff. 

– En spiller (Cornelius, red.), som de betaler en tårnhøj løn, men som ikke leverer særligt mange minutter på banen, og som fylder meget, i forhold til status og personlighed, men som ikke fylder meget på banen, fordi han ikke spiller ret mange minutter.

– Så jeg tror, at der er rigtig mange ting, der spiller ind. Det virker til, at hvis den havde været lige til højrebenet, så havde de jo bare taget ham, og så havde de betalt det, der skulle til. For jeg tror da godt, at Sevilla vil af med ham. 

Thomas Delaney fylder 32 år i begyndelsen af september. Delaney forlod FC København som 25-årig i 2017, da han rykkede til Werder Bremen. 

Se hele Mikkel Bischoffs analyse af Thomas Delaneys mulige retur til FC København i afspilleren over artiklen. 





EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Uventet skifte?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De vil have Rashford

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-træner tilknytter agent

Riemer lover: De får debut

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Jagter tidligere AGF’er

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’