Video : Tipsbladet
Superliga

FCK indgår samarbejde med Aggers barndomsklub

FCK har udvidet talentsamarbejdet med endnu en klub.

FC København har indgået en samarbejdsaftale med Hvidovre-klubben Rosenhøj BK, der tidligere har haft Henrik Kildentoft, Casper Lorenzen, Michael Krohn-Deli og Daniel Agger til at spille børnefodbold i klubben.

Også FCK-ikonerne Martin og Michael Johansen samt Jonas Wind har trådt deres fodboldstøvler i klubben, som FC København nu skal til at samarbejde med.

- Vi er virkelig glade for og stolte over, at Rosenhøj kan se værdien i at blive en del af vores klubsamarbejde, hvor vi ser frem til at bidrage med sportslig udvikling og sociale oplevelser for deres medlemmer mange år frem. fortæller Anders Hall Toft, der er leder af FCK’s klubsamarbejde til klubbens hjemmeside.

- Vores klubsamarbejde har en rigtig høj prioritet i det samlet FCK-system, hvoraf værdien afspejles ved, at vi med syv ansatte besøger skiftende samarbejdsklubber 15-20 gange om ugen, fortsætter han.