FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Én spiller holdt man ekstra meget øje med, da FC København onsdag afsluttede en let træning med en god omgang fodtennis.
Roony Bardghji er tilbage, og hvor har FC København savnet hans dødbringende venstrefod, som kan tippe en kamp i løbet af et splitsekund.
Tirsdag gjorde han comeback, da han fik 33 minutter på banen i testkampen mod Hvidovre, og mandag kan den endelig stå på Superliga-fodbold igen for det 19-årige stortalent, som blev alvorligt knæskadet for godt ti måneder siden.
– Han kommer til at være en del af truppen mandag, men der er jo en begrænsning på hans minutter. Nu må vi se, og det er med forbehold for, at alt går godt de næste par dage, lyder det positive melding fra klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, der pludselig får et helt nyt våben til københavnernes offensive arsenal i denne sæson.
En fit Bardghji er nemlig garant for mål, og den egenskab får københavnerne brug for i den resterende del af sæsonen, der byder på mesterskabsspil og pokalsemifinaler.
– Vi ved, han er en proven goalscorer. Roony har altid lavet mål, og det har han, når vi har været gode og haft det svært sammen, siger Neestrup og fortsætter:
– Det er vigtigt. Derfor bliver vi nødt til at have hans venstreben blandt de 20 mand på mandag.
Realistisk set vil der nok gå lidt tid, før Roony Bardghji er helt oppe i omdrejninger, men i FCK er der stor tilfredshed med det, som han viste i tirsdagens testkamp.
– Hvis du fjerner en fodbold fra ham i fire år, vil han nok stadig have sit tekniske touch, men han så let, fri og hurtig ud (i går, red), og han har det godt i dag efter kampen. Det er vigtigt, og det kommer til at give os en ny mulighed, som vi ikke har haft i hele sæsonen, fortæller Jacob Neestrup, der mod Hvidovre brugte Bardghji som den ene af to angribere.
Tidligere har han primært konkurreret på højrefløjen, men FC København har ændret formationen siden Bardghjis skade, og det betyder, at han nu indgår i konkurrence om både at spille på kanten og som den hængende angriber.

Svømmede med Falk
Jacob Neestrup er ikke den eneste, som lyser op, når snakken går på Roony Bardghji.
Også Rasmus Falk finder det store smil frem på FC Københavns træningsanlæg, da han bliver spurgt ind til Bardghjis comeback. Falk kunne observere det fra første række, da han spillede sammen med svenskeren i tirsdagens testkamp.
De to har da også set utrolig meget til hinanden – på den mindre gode måde.
– Han fortjener det så meget. Han har arbejdet sindssygt hårdt. Jeg har jo – desværre – fået lov til at være en del ved hans side i det her forløb, siger Falk, der selv har kæmpet med mange skader i efteråret, akkurat som Bardghji afslutter sin træning i baggrunden med at løbe for sig selv langs sidelinjen.
– Det er fantastisk at se, at han kommer tilbage med den krop og samme optimisme. Han har været stærk i det her forløb.
Det er ikke sådan, at Rasmus Falk har taget sin unge holdkammerat under sine vinger, men der er blevet plads til en del snakke – og så også noget svømmetræning sammen.
– Vi har svømmet lidt sammen! Han er en maskine, og han vil gøre alt, hvad han kan, for at optimere og blive bedre. Det er sådan en som Roony, man under at få succes, og derfor var det et stort øjeblik for ham, tror jeg, at få lov til at spille i går og være klar til at konkurrere og hjælpe igen.
I forhold til det, I jagter i denne sæson, hvor vigtigt er det så, at han kommer op i fulde omdrejninger?
– Han har noget af det, at han kan score nogle mål ud af ingenting. Man kan få hans venstre fod i en god position, og så behøver det ikke at se helt vildt godt ud, og der behøver ikke ske alt muligt.
– Han kan score fra mange vinkler og afstande, så han kan godt være en x factor for os, men han skal også have tid til at finde rytme og form igen, lyder det tålmodigt fra Falk.
Så må mandagen vise, om Roony Bardghji allerede der er klar til at få sine første Superliga-minutter i denne sæson.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Presset træner vil rotere mod FCM
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
TOPNYHED