FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Én spiller holdt man ekstra meget øje med, da FC København onsdag afsluttede en let træning med en god omgang fodtennis.
Roony Bardghji er tilbage, og hvor har FC København savnet hans dødbringende venstrefod, som kan tippe en kamp i løbet af et splitsekund.
Tirsdag gjorde han comeback, da han fik 33 minutter på banen i testkampen mod Hvidovre, og mandag kan den endelig stå på Superliga-fodbold igen for det 19-årige stortalent, som blev alvorligt knæskadet for godt ti måneder siden.
– Han kommer til at være en del af truppen mandag, men der er jo en begrænsning på hans minutter. Nu må vi se, og det er med forbehold for, at alt går godt de næste par dage, lyder det positive melding fra klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, der pludselig får et helt nyt våben til københavnernes offensive arsenal i denne sæson.
En fit Bardghji er nemlig garant for mål, og den egenskab får københavnerne brug for i den resterende del af sæsonen, der byder på mesterskabsspil og pokalsemifinaler.
– Vi ved, han er en proven goalscorer. Roony har altid lavet mål, og det har han, når vi har været gode og haft det svært sammen, siger Neestrup og fortsætter:
– Det er vigtigt. Derfor bliver vi nødt til at have hans venstreben blandt de 20 mand på mandag.
Realistisk set vil der nok gå lidt tid, før Roony Bardghji er helt oppe i omdrejninger, men i FCK er der stor tilfredshed med det, som han viste i tirsdagens testkamp.
– Hvis du fjerner en fodbold fra ham i fire år, vil han nok stadig have sit tekniske touch, men han så let, fri og hurtig ud (i går, red), og han har det godt i dag efter kampen. Det er vigtigt, og det kommer til at give os en ny mulighed, som vi ikke har haft i hele sæsonen, fortæller Jacob Neestrup, der mod Hvidovre brugte Bardghji som den ene af to angribere.
Tidligere har han primært konkurreret på højrefløjen, men FC København har ændret formationen siden Bardghjis skade, og det betyder, at han nu indgår i konkurrence om både at spille på kanten og som den hængende angriber.

Svømmede med Falk
Jacob Neestrup er ikke den eneste, som lyser op, når snakken går på Roony Bardghji.
Også Rasmus Falk finder det store smil frem på FC Københavns træningsanlæg, da han bliver spurgt ind til Bardghjis comeback. Falk kunne observere det fra første række, da han spillede sammen med svenskeren i tirsdagens testkamp.
De to har da også set utrolig meget til hinanden – på den mindre gode måde.
– Han fortjener det så meget. Han har arbejdet sindssygt hårdt. Jeg har jo – desværre – fået lov til at være en del ved hans side i det her forløb, siger Falk, der selv har kæmpet med mange skader i efteråret, akkurat som Bardghji afslutter sin træning i baggrunden med at løbe for sig selv langs sidelinjen.
– Det er fantastisk at se, at han kommer tilbage med den krop og samme optimisme. Han har været stærk i det her forløb.
Det er ikke sådan, at Rasmus Falk har taget sin unge holdkammerat under sine vinger, men der er blevet plads til en del snakke – og så også noget svømmetræning sammen.
– Vi har svømmet lidt sammen! Han er en maskine, og han vil gøre alt, hvad han kan, for at optimere og blive bedre. Det er sådan en som Roony, man under at få succes, og derfor var det et stort øjeblik for ham, tror jeg, at få lov til at spille i går og være klar til at konkurrere og hjælpe igen.
I forhold til det, I jagter i denne sæson, hvor vigtigt er det så, at han kommer op i fulde omdrejninger?
– Han har noget af det, at han kan score nogle mål ud af ingenting. Man kan få hans venstre fod i en god position, og så behøver det ikke at se helt vildt godt ud, og der behøver ikke ske alt muligt.
– Han kan score fra mange vinkler og afstande, så han kan godt være en x factor for os, men han skal også have tid til at finde rytme og form igen, lyder det tålmodigt fra Falk.
Så må mandagen vise, om Roony Bardghji allerede der er klar til at få sine første Superliga-minutter i denne sæson.
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
HELT VILDT
Ikke sket i 70 år
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
– En gigantisk nedtur!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København