FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Én spiller holdt man ekstra meget øje med, da FC København onsdag afsluttede en let træning med en god omgang fodtennis.
Roony Bardghji er tilbage, og hvor har FC København savnet hans dødbringende venstrefod, som kan tippe en kamp i løbet af et splitsekund.
Tirsdag gjorde han comeback, da han fik 33 minutter på banen i testkampen mod Hvidovre, og mandag kan den endelig stå på Superliga-fodbold igen for det 19-årige stortalent, som blev alvorligt knæskadet for godt ti måneder siden.
– Han kommer til at være en del af truppen mandag, men der er jo en begrænsning på hans minutter. Nu må vi se, og det er med forbehold for, at alt går godt de næste par dage, lyder det positive melding fra klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, der pludselig får et helt nyt våben til københavnernes offensive arsenal i denne sæson.
En fit Bardghji er nemlig garant for mål, og den egenskab får københavnerne brug for i den resterende del af sæsonen, der byder på mesterskabsspil og pokalsemifinaler.
– Vi ved, han er en proven goalscorer. Roony har altid lavet mål, og det har han, når vi har været gode og haft det svært sammen, siger Neestrup og fortsætter:
– Det er vigtigt. Derfor bliver vi nødt til at have hans venstreben blandt de 20 mand på mandag.
Realistisk set vil der nok gå lidt tid, før Roony Bardghji er helt oppe i omdrejninger, men i FCK er der stor tilfredshed med det, som han viste i tirsdagens testkamp.
– Hvis du fjerner en fodbold fra ham i fire år, vil han nok stadig have sit tekniske touch, men han så let, fri og hurtig ud (i går, red), og han har det godt i dag efter kampen. Det er vigtigt, og det kommer til at give os en ny mulighed, som vi ikke har haft i hele sæsonen, fortæller Jacob Neestrup, der mod Hvidovre brugte Bardghji som den ene af to angribere.
Tidligere har han primært konkurreret på højrefløjen, men FC København har ændret formationen siden Bardghjis skade, og det betyder, at han nu indgår i konkurrence om både at spille på kanten og som den hængende angriber.

Svømmede med Falk
Jacob Neestrup er ikke den eneste, som lyser op, når snakken går på Roony Bardghji.
Også Rasmus Falk finder det store smil frem på FC Københavns træningsanlæg, da han bliver spurgt ind til Bardghjis comeback. Falk kunne observere det fra første række, da han spillede sammen med svenskeren i tirsdagens testkamp.
De to har da også set utrolig meget til hinanden – på den mindre gode måde.
– Han fortjener det så meget. Han har arbejdet sindssygt hårdt. Jeg har jo – desværre – fået lov til at være en del ved hans side i det her forløb, siger Falk, der selv har kæmpet med mange skader i efteråret, akkurat som Bardghji afslutter sin træning i baggrunden med at løbe for sig selv langs sidelinjen.
– Det er fantastisk at se, at han kommer tilbage med den krop og samme optimisme. Han har været stærk i det her forløb.
Det er ikke sådan, at Rasmus Falk har taget sin unge holdkammerat under sine vinger, men der er blevet plads til en del snakke – og så også noget svømmetræning sammen.
– Vi har svømmet lidt sammen! Han er en maskine, og han vil gøre alt, hvad han kan, for at optimere og blive bedre. Det er sådan en som Roony, man under at få succes, og derfor var det et stort øjeblik for ham, tror jeg, at få lov til at spille i går og være klar til at konkurrere og hjælpe igen.
I forhold til det, I jagter i denne sæson, hvor vigtigt er det så, at han kommer op i fulde omdrejninger?
– Han har noget af det, at han kan score nogle mål ud af ingenting. Man kan få hans venstre fod i en god position, og så behøver det ikke at se helt vildt godt ud, og der behøver ikke ske alt muligt.
– Han kan score fra mange vinkler og afstande, så han kan godt være en x factor for os, men han skal også have tid til at finde rytme og form igen, lyder det tålmodigt fra Falk.
Så må mandagen vise, om Roony Bardghji allerede der er klar til at få sine første Superliga-minutter i denne sæson.

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Nægtet adgang til Manchester United-træning

AGF henter dansk kantspiller

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Et kæmpe Superliga-scoop

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

– Jeg havde aldrig troet på det her

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

FCN-anfører stopper karrieren

Jess Thorup til jobsamtale

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Christian Nørgaard afviste storklub

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Han er færdig i Viborg

Theo Sander søger væk fra FC København

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Afviser Viborg

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Ingen i karantæne i Superliga-runden

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

Så lang kontrakt får Yussuf Poulsen i HSV

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Rio Ferdinand raser over Arsenal-fans

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Målfattigt i Uppsala

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte