FCK-jubel: Giver os en helt ny mulighed

FC København har fået det, som Jacob Neestrup kalder for en "proven goalscorer" til rådighed.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Én spiller holdt man ekstra meget øje med, da FC København onsdag afsluttede en let træning med en god omgang fodtennis.

Roony Bardghji er tilbage, og hvor har FC København savnet hans dødbringende venstrefod, som kan tippe en kamp i løbet af et splitsekund.

Tirsdag gjorde han comeback, da han fik 33 minutter på banen i testkampen mod Hvidovre, og mandag kan den endelig stå på Superliga-fodbold igen for det 19-årige stortalent, som blev alvorligt knæskadet for godt ti måneder siden.

– Han kommer til at være en del af truppen mandag, men der er jo en begrænsning på hans minutter. Nu må vi se, og det er med forbehold for, at alt går godt de næste par dage, lyder det positive melding fra klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, der pludselig får et helt nyt våben til københavnernes offensive arsenal i denne sæson.

En fit Bardghji er nemlig garant for mål, og den egenskab får københavnerne brug for i den resterende del af sæsonen, der byder på mesterskabsspil og pokalsemifinaler.

– Vi ved, han er en proven goalscorer. Roony har altid lavet mål, og det har han, når vi har været gode og haft det svært sammen, siger Neestrup og fortsætter:

– Det er vigtigt. Derfor bliver vi nødt til at have hans venstreben blandt de 20 mand på mandag.

Realistisk set vil der nok gå lidt tid, før Roony Bardghji er helt oppe i omdrejninger, men i FCK er der stor tilfredshed med det, som han viste i tirsdagens testkamp.

– Hvis du fjerner en fodbold fra ham i fire år, vil han nok stadig have sit tekniske touch, men han så let, fri og hurtig ud (i går, red), og han har det godt i dag efter kampen. Det er vigtigt, og det kommer til at give os en ny mulighed, som vi ikke har haft i hele sæsonen, fortæller Jacob Neestrup, der mod Hvidovre brugte Bardghji som den ene af to angribere.

Tidligere har han primært konkurreret på højrefløjen, men FC København har ændret formationen siden Bardghjis skade, og det betyder, at han nu indgår i konkurrence om både at spille på kanten og som den hængende angriber.

Svømmede med Falk
Jacob Neestrup er ikke den eneste, som lyser op, når snakken går på Roony Bardghji.

Også Rasmus Falk finder det store smil frem på FC Københavns træningsanlæg, da han bliver spurgt ind til Bardghjis comeback. Falk kunne observere det fra første række, da han spillede sammen med svenskeren i tirsdagens testkamp.

De to har da også set utrolig meget til hinanden – på den mindre gode måde.

– Han fortjener det så meget. Han har arbejdet sindssygt hårdt. Jeg har jo – desværre – fået lov til at være en del ved hans side i det her forløb, siger Falk, der selv har kæmpet med mange skader i efteråret, akkurat som Bardghji afslutter sin træning i baggrunden med at løbe for sig selv langs sidelinjen.

– Det er fantastisk at se, at han kommer tilbage med den krop og samme optimisme. Han har været stærk i det her forløb.

Det er ikke sådan, at Rasmus Falk har taget sin unge holdkammerat under sine vinger, men der er blevet plads til en del snakke – og så også noget svømmetræning sammen.

– Vi har svømmet lidt sammen! Han er en maskine, og han vil gøre alt, hvad han kan, for at optimere og blive bedre. Det er sådan en som Roony, man under at få succes, og derfor var det et stort øjeblik for ham, tror jeg, at få lov til at spille i går og være klar til at konkurrere og hjælpe igen.

I forhold til det, I jagter i denne sæson, hvor vigtigt er det så, at han kommer op i fulde omdrejninger?

– Han har noget af det, at han kan score nogle mål ud af ingenting. Man kan få hans venstre fod i en god position, og så behøver det ikke at se helt vildt godt ud, og der behøver ikke ske alt muligt.

– Han kan score fra mange vinkler og afstande, så han kan godt være en x factor for os, men han skal også have tid til at finde rytme og form igen, lyder det tålmodigt fra Falk.

Så må mandagen vise, om Roony Bardghji allerede der er klar til at få sine første Superliga-minutter i denne sæson.





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Danmark – Nordmakedonien

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Philip Billing tabte kæben

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

FCK-talenter ydmyger Brøndby

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

– Det er Neestrups tre største fejl

Divisionsforeningen med markant udmelding

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Klar besked til danske debutanter

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu flytter anfører til Danmark

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Av, FCK! Her er de værst af alle

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding