FCK kan miste endnu en forsvarssspiller

Tre defensive nøglespillere forlader FC København til sommer. Men endnu en forsvarsspiller har taget de første skridt væk fra mestrene.



Først sagde Oscar Wendt nej til at forlænge sin kontrakt med FC København. Siden fulgte Zdenek Pospech i svenskerens fodspor, og i dag bekræftede Mikael Antonsson, at han også forlader FC København, når hans kontrakt udløber til sommer.

Der bliver i den grad tyndet i de de bageste geledder hos de danske mestre. Men FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, er næppe færdig med at vinke farvel til forsvarsspillere. Endnu en spiller fra klubbens defensiv forlader efter alt at dømme Parken til sommer.

I januar måned skiftede svenske Peter Larsson til  hjemlandets Helsingborg IF på en lejekontrakt gældende indtil august måned. Allerede dengang lå det i kortene at Larsson, der i sine to-et-halvt år i FCK aldrig fik nævneværdig succes, senere vil skifte lejekontrakten ud med en permanent en af slagsen. I dag – knap tre måneder senere – har intet ændret sig. Tværtimod. Mere og mere peger på, at Peter Larsson ikke vender tilbage til FC København. Svenskeren har tidligere selv udtrykt ønske om at blive på den anden side af Øresund, og Helsingborg IF har samme ønske. Det fortæller klubbens sportschef.

– Peter præsterer præcis, hvad vi havde forventet og håbet på. Der er tre parter, som skal blive enige i sådan en sag (Helsingborg, Peter Larsson og FCK, red.), men vi er meget positivt indstillet overfor at beholde Peter i Helsingborg, siger Jesper Jansson til tipsbladet.dk.

Peter Larsson har lige siden ankomsten til Helsingborg været en stor succes. I de 12 kampe, den svenske klub har spillet siden FCK’eren landede, er 10 vundet, mens to er endt uafgjort. Larsson er fast mand, og så sent som i weekenden scorede hans sit første betydende mål for klubben, da IFK Göteborg blev besejret med 2-1 på udebane.

– Peter er blevet en stabilisator og en ledertype i vores spil. men det vidste vi, han ville blive, da vi hentede ham. Han er allerede en nøglespiller for os, bedyrer Jesper Jansson.

Helsingborg og FC København er endnu ikke gået ind i forhandlinger om Peter Larsson, men de forventes at starte i løbet af sommeren.







LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Det betyder intet mod Liverpool



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Real Madrid – Bayern

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Færdig i Manchester City

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Sporting CP – Arsenal

Langer ud efter Superliga-stjerne

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!