FCK kan miste endnu en forsvarssspiller

Tre defensive nøglespillere forlader FC København til sommer. Men endnu en forsvarsspiller har taget de første skridt væk fra mestrene.



Først sagde Oscar Wendt nej til at forlænge sin kontrakt med FC København. Siden fulgte Zdenek Pospech i svenskerens fodspor, og i dag bekræftede Mikael Antonsson, at han også forlader FC København, når hans kontrakt udløber til sommer.

Der bliver i den grad tyndet i de de bageste geledder hos de danske mestre. Men FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, er næppe færdig med at vinke farvel til forsvarsspillere. Endnu en spiller fra klubbens defensiv forlader efter alt at dømme Parken til sommer.

I januar måned skiftede svenske Peter Larsson til  hjemlandets Helsingborg IF på en lejekontrakt gældende indtil august måned. Allerede dengang lå det i kortene at Larsson, der i sine to-et-halvt år i FCK aldrig fik nævneværdig succes, senere vil skifte lejekontrakten ud med en permanent en af slagsen. I dag – knap tre måneder senere – har intet ændret sig. Tværtimod. Mere og mere peger på, at Peter Larsson ikke vender tilbage til FC København. Svenskeren har tidligere selv udtrykt ønske om at blive på den anden side af Øresund, og Helsingborg IF har samme ønske. Det fortæller klubbens sportschef.

– Peter præsterer præcis, hvad vi havde forventet og håbet på. Der er tre parter, som skal blive enige i sådan en sag (Helsingborg, Peter Larsson og FCK, red.), men vi er meget positivt indstillet overfor at beholde Peter i Helsingborg, siger Jesper Jansson til tipsbladet.dk.

Peter Larsson har lige siden ankomsten til Helsingborg været en stor succes. I de 12 kampe, den svenske klub har spillet siden FCK’eren landede, er 10 vundet, mens to er endt uafgjort. Larsson er fast mand, og så sent som i weekenden scorede hans sit første betydende mål for klubben, da IFK Göteborg blev besejret med 2-1 på udebane.

– Peter er blevet en stabilisator og en ledertype i vores spil. men det vidste vi, han ville blive, da vi hentede ham. Han er allerede en nøglespiller for os, bedyrer Jesper Jansson.

Helsingborg og FC København er endnu ikke gået ind i forhandlinger om Peter Larsson, men de forventes at starte i løbet af sommeren.





Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt


Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Legende med chokmelding

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– De lignede lort!

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller