Først sagde Oscar Wendt nej til at forlænge sin kontrakt med FC København. Siden fulgte Zdenek Pospech i svenskerens fodspor, og i dag bekræftede Mikael Antonsson, at han også forlader FC København, når hans kontrakt udløber til sommer.
Der bliver i den grad tyndet i de de bageste geledder hos de danske mestre. Men FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, er næppe færdig med at vinke farvel til forsvarsspillere. Endnu en spiller fra klubbens defensiv forlader efter alt at dømme Parken til sommer.
I januar måned skiftede svenske Peter Larsson til hjemlandets Helsingborg IF på en lejekontrakt gældende indtil august måned. Allerede dengang lå det i kortene at Larsson, der i sine to-et-halvt år i FCK aldrig fik nævneværdig succes, senere vil skifte lejekontrakten ud med en permanent en af slagsen. I dag – knap tre måneder senere – har intet ændret sig. Tværtimod. Mere og mere peger på, at Peter Larsson ikke vender tilbage til FC København. Svenskeren har tidligere selv udtrykt ønske om at blive på den anden side af Øresund, og Helsingborg IF har samme ønske. Det fortæller klubbens sportschef.
– Peter præsterer præcis, hvad vi havde forventet og håbet på. Der er tre parter, som skal blive enige i sådan en sag (Helsingborg, Peter Larsson og FCK, red.), men vi er meget positivt indstillet overfor at beholde Peter i Helsingborg, siger Jesper Jansson til tipsbladet.dk.
Peter Larsson har lige siden ankomsten til Helsingborg været en stor succes. I de 12 kampe, den svenske klub har spillet siden FCK’eren landede, er 10 vundet, mens to er endt uafgjort. Larsson er fast mand, og så sent som i weekenden scorede hans sit første betydende mål for klubben, da IFK Göteborg blev besejret med 2-1 på udebane.
– Peter er blevet en stabilisator og en ledertype i vores spil. men det vidste vi, han ville blive, da vi hentede ham. Han er allerede en nøglespiller for os, bedyrer Jesper Jansson.
Helsingborg og FC København er endnu ikke gået ind i forhandlinger om Peter Larsson, men de forventes at starte i løbet af sommeren.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Her er Kamil Wilczek i dag
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
AGF tilbage på førstepladsen
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Lyngby går alene i front
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
INTERVIEW