Superliga

FCK kan miste endnu en forsvarssspiller

Tre defensive nøglespillere forlader FC København til sommer. Men endnu en forsvarsspiller har taget de første skridt væk fra mestrene.

Først sagde Oscar Wendt nej til at forlænge sin kontrakt med FC København. Siden fulgte Zdenek Pospech i svenskerens fodspor, og i dag bekræftede Mikael Antonsson, at han også forlader FC København, når hans kontrakt udløber til sommer.

Der bliver i den grad tyndet i de de bageste geledder hos de danske mestre. Men FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, er næppe færdig med at vinke farvel til forsvarsspillere. Endnu en spiller fra klubbens defensiv forlader efter alt at dømme Parken til sommer.

I januar måned skiftede svenske Peter Larsson til  hjemlandets Helsingborg IF på en lejekontrakt gældende indtil august måned. Allerede dengang lå det i kortene at Larsson, der i sine to-et-halvt år i FCK aldrig fik nævneværdig succes, senere vil skifte lejekontrakten ud med en permanent en af slagsen. I dag - knap tre måneder senere - har intet ændret sig. Tværtimod. Mere og mere peger på, at Peter Larsson ikke vender tilbage til FC København. Svenskeren har tidligere selv udtrykt ønske om at blive på den anden side af Øresund, og Helsingborg IF har samme ønske. Det fortæller klubbens sportschef.

Læs også: Lejesvend vil ikke tilbage til FCK

- Peter præsterer præcis, hvad vi havde forventet og håbet på. Der er tre parter, som skal blive enige i sådan en sag (Helsingborg, Peter Larsson og FCK, red.), men vi er meget positivt indstillet overfor at beholde Peter i Helsingborg, siger Jesper Jansson til tipsbladet.dk.

Peter Larsson har lige siden ankomsten til Helsingborg været en stor succes. I de 12 kampe, den svenske klub har spillet siden FCK'eren landede, er 10 vundet, mens to er endt uafgjort. Larsson er fast mand, og så sent som i weekenden scorede hans sit første betydende mål for klubben, da IFK Göteborg blev besejret med 2-1 på udebane.

- Peter er blevet en stabilisator og en ledertype i vores spil. men det vidste vi, han ville blive, da vi hentede ham. Han er allerede en nøglespiller for os, bedyrer Jesper Jansson.

Helsingborg og FC København er endnu ikke gået ind i forhandlinger om Peter Larsson, men de forventes at starte i løbet af sommeren.