FCK kan miste endnu en forsvarssspiller

Tre defensive nøglespillere forlader FC København til sommer. Men endnu en forsvarsspiller har taget de første skridt væk fra mestrene.



Først sagde Oscar Wendt nej til at forlænge sin kontrakt med FC København. Siden fulgte Zdenek Pospech i svenskerens fodspor, og i dag bekræftede Mikael Antonsson, at han også forlader FC København, når hans kontrakt udløber til sommer.

Der bliver i den grad tyndet i de de bageste geledder hos de danske mestre. Men FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, er næppe færdig med at vinke farvel til forsvarsspillere. Endnu en spiller fra klubbens defensiv forlader efter alt at dømme Parken til sommer.

I januar måned skiftede svenske Peter Larsson til  hjemlandets Helsingborg IF på en lejekontrakt gældende indtil august måned. Allerede dengang lå det i kortene at Larsson, der i sine to-et-halvt år i FCK aldrig fik nævneværdig succes, senere vil skifte lejekontrakten ud med en permanent en af slagsen. I dag – knap tre måneder senere – har intet ændret sig. Tværtimod. Mere og mere peger på, at Peter Larsson ikke vender tilbage til FC København. Svenskeren har tidligere selv udtrykt ønske om at blive på den anden side af Øresund, og Helsingborg IF har samme ønske. Det fortæller klubbens sportschef.

– Peter præsterer præcis, hvad vi havde forventet og håbet på. Der er tre parter, som skal blive enige i sådan en sag (Helsingborg, Peter Larsson og FCK, red.), men vi er meget positivt indstillet overfor at beholde Peter i Helsingborg, siger Jesper Jansson til tipsbladet.dk.

Peter Larsson har lige siden ankomsten til Helsingborg været en stor succes. I de 12 kampe, den svenske klub har spillet siden FCK’eren landede, er 10 vundet, mens to er endt uafgjort. Larsson er fast mand, og så sent som i weekenden scorede hans sit første betydende mål for klubben, da IFK Göteborg blev besejret med 2-1 på udebane.

– Peter er blevet en stabilisator og en ledertype i vores spil. men det vidste vi, han ville blive, da vi hentede ham. Han er allerede en nøglespiller for os, bedyrer Jesper Jansson.

Helsingborg og FC København er endnu ikke gået ind i forhandlinger om Peter Larsson, men de forventes at starte i løbet af sommeren.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Viaplay deler stor nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Hemmelig samtale med storklub

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Rekordtransfer?

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Chokskifte?

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Mere aktivitet på vej i FC København

Kontramelding om transfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark