FCK kan miste endnu en forsvarssspiller

Tre defensive nøglespillere forlader FC København til sommer. Men endnu en forsvarsspiller har taget de første skridt væk fra mestrene.



Først sagde Oscar Wendt nej til at forlænge sin kontrakt med FC København. Siden fulgte Zdenek Pospech i svenskerens fodspor, og i dag bekræftede Mikael Antonsson, at han også forlader FC København, når hans kontrakt udløber til sommer.

Der bliver i den grad tyndet i de de bageste geledder hos de danske mestre. Men FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, er næppe færdig med at vinke farvel til forsvarsspillere. Endnu en spiller fra klubbens defensiv forlader efter alt at dømme Parken til sommer.

I januar måned skiftede svenske Peter Larsson til  hjemlandets Helsingborg IF på en lejekontrakt gældende indtil august måned. Allerede dengang lå det i kortene at Larsson, der i sine to-et-halvt år i FCK aldrig fik nævneværdig succes, senere vil skifte lejekontrakten ud med en permanent en af slagsen. I dag – knap tre måneder senere – har intet ændret sig. Tværtimod. Mere og mere peger på, at Peter Larsson ikke vender tilbage til FC København. Svenskeren har tidligere selv udtrykt ønske om at blive på den anden side af Øresund, og Helsingborg IF har samme ønske. Det fortæller klubbens sportschef.

– Peter præsterer præcis, hvad vi havde forventet og håbet på. Der er tre parter, som skal blive enige i sådan en sag (Helsingborg, Peter Larsson og FCK, red.), men vi er meget positivt indstillet overfor at beholde Peter i Helsingborg, siger Jesper Jansson til tipsbladet.dk.

Peter Larsson har lige siden ankomsten til Helsingborg været en stor succes. I de 12 kampe, den svenske klub har spillet siden FCK’eren landede, er 10 vundet, mens to er endt uafgjort. Larsson er fast mand, og så sent som i weekenden scorede hans sit første betydende mål for klubben, da IFK Göteborg blev besejret med 2-1 på udebane.

– Peter er blevet en stabilisator og en ledertype i vores spil. men det vidste vi, han ville blive, da vi hentede ham. Han er allerede en nøglespiller for os, bedyrer Jesper Jansson.

Helsingborg og FC København er endnu ikke gået ind i forhandlinger om Peter Larsson, men de forventes at starte i løbet af sommeren.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vil have dansk stjerne til Brøndby



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM