FCK kan miste endnu en forsvarssspiller

Tre defensive nøglespillere forlader FC København til sommer. Men endnu en forsvarsspiller har taget de første skridt væk fra mestrene.



Først sagde Oscar Wendt nej til at forlænge sin kontrakt med FC København. Siden fulgte Zdenek Pospech i svenskerens fodspor, og i dag bekræftede Mikael Antonsson, at han også forlader FC København, når hans kontrakt udløber til sommer.

Der bliver i den grad tyndet i de de bageste geledder hos de danske mestre. Men FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, er næppe færdig med at vinke farvel til forsvarsspillere. Endnu en spiller fra klubbens defensiv forlader efter alt at dømme Parken til sommer.

I januar måned skiftede svenske Peter Larsson til  hjemlandets Helsingborg IF på en lejekontrakt gældende indtil august måned. Allerede dengang lå det i kortene at Larsson, der i sine to-et-halvt år i FCK aldrig fik nævneværdig succes, senere vil skifte lejekontrakten ud med en permanent en af slagsen. I dag – knap tre måneder senere – har intet ændret sig. Tværtimod. Mere og mere peger på, at Peter Larsson ikke vender tilbage til FC København. Svenskeren har tidligere selv udtrykt ønske om at blive på den anden side af Øresund, og Helsingborg IF har samme ønske. Det fortæller klubbens sportschef.

– Peter præsterer præcis, hvad vi havde forventet og håbet på. Der er tre parter, som skal blive enige i sådan en sag (Helsingborg, Peter Larsson og FCK, red.), men vi er meget positivt indstillet overfor at beholde Peter i Helsingborg, siger Jesper Jansson til tipsbladet.dk.

Peter Larsson har lige siden ankomsten til Helsingborg været en stor succes. I de 12 kampe, den svenske klub har spillet siden FCK’eren landede, er 10 vundet, mens to er endt uafgjort. Larsson er fast mand, og så sent som i weekenden scorede hans sit første betydende mål for klubben, da IFK Göteborg blev besejret med 2-1 på udebane.

– Peter er blevet en stabilisator og en ledertype i vores spil. men det vidste vi, han ville blive, da vi hentede ham. Han er allerede en nøglespiller for os, bedyrer Jesper Jansson.

Helsingborg og FC København er endnu ikke gået ind i forhandlinger om Peter Larsson, men de forventes at starte i løbet af sommeren.





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Thomas Frank løber tør for tid’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Dansk toptræner stifter agentfirma

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Viaplay deler stor nyhed

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

To danske klubber jagter formstærk angriber

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Klubber holder øje med AaB-profil

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer