Mathew Ryan blev skurk med en kæmpe fejl, og ikonet Lionel Messi fejrede sin kamp nummer 1000 på topniveau ved at score første mål i Argentinas 2-1-sejr over Australien ved VM.
Den sender argentinerne videre til en kvartfinale mod Holland på fredag.
Australien, der slog Danmark 1-0 i gruppespillets sidst runde, havde lagt en klar plan og lykkedes i store perioder af første halvleg med den.
Messis mål efter 35 minutter var således storfavorittens eneste afslutning på mål i første halvleg.
FC Københavns reservekeeper Mathew Ryan begik dog en kæmpe fejl ved 2-0-målet, der blev afgørende i en afslutningsvis nervefyldt kamp efter den australske reducering.
Første halvleg var længe en australsk opvisning i organiseret og kompakt forsvarsspil. Argentina fik lov at have bolden, men der var ingen åbninger at finde, og dermed var opgøret længe chanceløst.
Men efter 35 minutter glimtede 35-årige Messi. Argentina holdt fast i bolden efter et frugtesløst frisparksindlæg, og Alexis Mac Allister spillede bolden ind til Nicolás Otamendi i feltet.
Forsvarsspillerens tæmning var dog skidt, så i stedet overtog Messi bolden og sendte den for 789. gang i karrieren ind bag modstanderens keeper.
Det var højdepunktet i en underholdningsmæssig begrænset, men intens første halvleg, som foregik i et meget lavt tempo. Og det matchede på ingen måde den flotte opbakning, som især de argentinske spillere fik fra tribunerne.
Det blev meget bedre i anden halvleg. Argentina gik mere aggressivt til værks, og efter 57 minutter gav det 2-0-scoringen.
Mathew Ryan blev med bolden for fødderne presset hårdt af midtbanespilleren Rodrigo de Paul og mistede den til Manchester City-angriberen Julian Alvarez, der drejede rundt og trillede sit andet mål ved slutrunden i nettet.
Australien havde derefter meget travlt, men kom ikke frem til noget nævneværdigt, inden Craig Goodwin efter 77 minutter prøvede lykken med et hug uden for feltet.
Det havde umiddelbart kurs med tribunen, men ramte midtbanespilleren Enzo Fernandez i hovedet og snød Emiliano Martínez mellem stængerne.
Reducering gav tiltrængt spænding og nerve til kampen.
Tæt på en sensationel udligning var venstrebacken Aziz Behich, men efter en fantastisk dribletur blev han tacklet af stopperen Lisandro Martínez i sidste øjeblik.
Australiens sats gav også plads til argentinske chancer, og i slutfasen måtte Ryan et par gange agere sprællemand for at forhindre et større nederlag.
I de døende sekunder fik 18-årige Garang Kuol chancen for Australien, men han havde ikke koldblodigheden i sin duel med Emiliano Martínez.
/ritzau/
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
Årets mest læste – I elsker transfers!
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
En kæmpe sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
