FCK-keeper dropper fælt i Australiens VM-exit

Argentina møder Holland i VM’s kvartfinaler efter en 2-1-sejr over Australien. Maty Ryan blev skurk.



Mathew Ryan blev skurk med en kæmpe fejl, og ikonet Lionel Messi fejrede sin kamp nummer 1000 på topniveau ved at score første mål i Argentinas 2-1-sejr over Australien ved VM.

Den sender argentinerne videre til en kvartfinale mod Holland på fredag.

Australien, der slog Danmark 1-0 i gruppespillets sidst runde, havde lagt en klar plan og lykkedes i store perioder af første halvleg med den.

Messis mål efter 35 minutter var således storfavorittens eneste afslutning på mål i første halvleg.

FC Københavns reservekeeper Mathew Ryan begik dog en kæmpe fejl ved 2-0-målet, der blev afgørende i en afslutningsvis nervefyldt kamp efter den australske reducering.

Første halvleg var længe en australsk opvisning i organiseret og kompakt forsvarsspil. Argentina fik lov at have bolden, men der var ingen åbninger at finde, og dermed var opgøret længe chanceløst.

Men efter 35 minutter glimtede 35-årige Messi. Argentina holdt fast i bolden efter et frugtesløst frisparksindlæg, og Alexis Mac Allister spillede bolden ind til Nicolás Otamendi i feltet.

Forsvarsspillerens tæmning var dog skidt, så i stedet overtog Messi bolden og sendte den for 789. gang i karrieren ind bag modstanderens keeper.

Det var højdepunktet i en underholdningsmæssig begrænset, men intens første halvleg, som foregik i et meget lavt tempo. Og det matchede på ingen måde den flotte opbakning, som især de argentinske spillere fik fra tribunerne.

Det blev meget bedre i anden halvleg. Argentina gik mere aggressivt til værks, og efter 57 minutter gav det 2-0-scoringen.

Mathew Ryan blev med bolden for fødderne presset hårdt af midtbanespilleren Rodrigo de Paul og mistede den til Manchester City-angriberen Julian Alvarez, der drejede rundt og trillede sit andet mål ved slutrunden i nettet.

Australien havde derefter meget travlt, men kom ikke frem til noget nævneværdigt, inden Craig Goodwin efter 77 minutter prøvede lykken med et hug uden for feltet.

Det havde umiddelbart kurs med tribunen, men ramte midtbanespilleren Enzo Fernandez i hovedet og snød Emiliano Martínez mellem stængerne.

Reducering gav tiltrængt spænding og nerve til kampen.

Tæt på en sensationel udligning var venstrebacken Aziz Behich, men efter en fantastisk dribletur blev han tacklet af stopperen Lisandro Martínez i sidste øjeblik.

Australiens sats gav også plads til argentinske chancer, og i slutfasen måtte Ryan et par gange agere sprællemand for at forhindre et større nederlag.

I de døende sekunder fik 18-årige Garang Kuol chancen for Australien, men han havde ikke koldblodigheden i sin duel med Emiliano Martínez.

/ritzau/





Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Storklub jagter Jacob Neestrup

Brøndby IF – Sønderjyske

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Hylder Mads Hermansen

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Suspenderes efter racisme-anklager

Neestrup afslører reprimande



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Sune Smith-Nielsen færdig

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Han afløser Sune Smith lige nu

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Formand freder Jacob Neestrup

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’