Mathew Ryan blev skurk med en kæmpe fejl, og ikonet Lionel Messi fejrede sin kamp nummer 1000 på topniveau ved at score første mål i Argentinas 2-1-sejr over Australien ved VM.
Den sender argentinerne videre til en kvartfinale mod Holland på fredag.
Australien, der slog Danmark 1-0 i gruppespillets sidst runde, havde lagt en klar plan og lykkedes i store perioder af første halvleg med den.
Messis mål efter 35 minutter var således storfavorittens eneste afslutning på mål i første halvleg.
FC Københavns reservekeeper Mathew Ryan begik dog en kæmpe fejl ved 2-0-målet, der blev afgørende i en afslutningsvis nervefyldt kamp efter den australske reducering.
Første halvleg var længe en australsk opvisning i organiseret og kompakt forsvarsspil. Argentina fik lov at have bolden, men der var ingen åbninger at finde, og dermed var opgøret længe chanceløst.
Men efter 35 minutter glimtede 35-årige Messi. Argentina holdt fast i bolden efter et frugtesløst frisparksindlæg, og Alexis Mac Allister spillede bolden ind til Nicolás Otamendi i feltet.
Forsvarsspillerens tæmning var dog skidt, så i stedet overtog Messi bolden og sendte den for 789. gang i karrieren ind bag modstanderens keeper.
Det var højdepunktet i en underholdningsmæssig begrænset, men intens første halvleg, som foregik i et meget lavt tempo. Og det matchede på ingen måde den flotte opbakning, som især de argentinske spillere fik fra tribunerne.
Det blev meget bedre i anden halvleg. Argentina gik mere aggressivt til værks, og efter 57 minutter gav det 2-0-scoringen.
Mathew Ryan blev med bolden for fødderne presset hårdt af midtbanespilleren Rodrigo de Paul og mistede den til Manchester City-angriberen Julian Alvarez, der drejede rundt og trillede sit andet mål ved slutrunden i nettet.
Australien havde derefter meget travlt, men kom ikke frem til noget nævneværdigt, inden Craig Goodwin efter 77 minutter prøvede lykken med et hug uden for feltet.
Det havde umiddelbart kurs med tribunen, men ramte midtbanespilleren Enzo Fernandez i hovedet og snød Emiliano Martínez mellem stængerne.
Reducering gav tiltrængt spænding og nerve til kampen.
Tæt på en sensationel udligning var venstrebacken Aziz Behich, men efter en fantastisk dribletur blev han tacklet af stopperen Lisandro Martínez i sidste øjeblik.
Australiens sats gav også plads til argentinske chancer, og i slutfasen måtte Ryan et par gange agere sprællemand for at forhindre et større nederlag.
I de døende sekunder fik 18-årige Garang Kuol chancen for Australien, men han havde ikke koldblodigheden i sin duel med Emiliano Martínez.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIVE
TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
HELT VILDT
