Dét irriterer Neestrup efter snæver sejr

FC København producerede mange store chancer mod AaB, men det kneb med at få bolden over målstregen.



FC København skabte et hav af store chancer, men måtte nøjes med en 1-0-sejr over AaB i Parken.

De mange afbrændere betød, at cheftræner Jacob Neestrup blev holdt på pinebænken hele aftenen i forhold til at hente tre point og holde trit med Superligaens førerhold fra FC Nordsjælland.

– Det er altid spændende, når den står 1-0, og modstanderne har en dødbold fire minutter inde i overtiden.

– Den her kamp skulle have været lukket, da vi ramte minut 90, siger Jacob Neestrup.

Han måtte vente godt 60 minutter på at se sine spillere bryde målforbandelsen i Parken foran 31.600 tilskuere. Her fandt Elias Jelert inde foran mål anfører Viktor Claesson, der tæskede hjemmeholdet på 1-0.

– Vi havde mange store chancer, farlige situationer, mange skud og mange indgange i modstandernes felt. Det eneste minus, jeg har, det er, at vi ikke sparkede flere bolde i kassen, siger Neestrup.

Midtbanespilleren Rasmus Falk, der lå med et defensivt udgangspunkt som oprydder, var også træt af, at FCK ikke formåede at gøre forskellen på de to hold større på måltavlen.

– Vi skulle have været mere effektive og sparket et par stykker mere ind, siger Falk.

Venstrebacken Christian Sørensen var dog slet ikke nervøs. Heller ikke da uret rundede 60 minutter, og stillingen fortsat var 0-0. Han følte, at AaB på et tidspunkt måtte kapitulere.

På den lidt længere bane føler han sig også sikker på, at FCK både vinder Superligaen og pokalturneringen. I ligaen er københavnerne seks point efter FC Nordsjælland.

– Hvis vi gør vores ting, så ved vi godt, hvor pokalerne ender – de ender herinde. Både i pokalturneringen og Superligaen. Bliver vi ved med at lægge på, så kan jeg ikke se, at vi ikke ender med at få det hele til sidst, siger Christian Sørensen.

/ritzau/





Cornelius med klar besked til FCK-ledelse




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

Portugal – Spanien

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Brasiliansk boost før Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

USA – Belgien

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere