Dét irriterer Neestrup efter snæver sejr

FC København producerede mange store chancer mod AaB, men det kneb med at få bolden over målstregen.



FC København skabte et hav af store chancer, men måtte nøjes med en 1-0-sejr over AaB i Parken.

De mange afbrændere betød, at cheftræner Jacob Neestrup blev holdt på pinebænken hele aftenen i forhold til at hente tre point og holde trit med Superligaens førerhold fra FC Nordsjælland.

– Det er altid spændende, når den står 1-0, og modstanderne har en dødbold fire minutter inde i overtiden.

– Den her kamp skulle have været lukket, da vi ramte minut 90, siger Jacob Neestrup.

Han måtte vente godt 60 minutter på at se sine spillere bryde målforbandelsen i Parken foran 31.600 tilskuere. Her fandt Elias Jelert inde foran mål anfører Viktor Claesson, der tæskede hjemmeholdet på 1-0.

– Vi havde mange store chancer, farlige situationer, mange skud og mange indgange i modstandernes felt. Det eneste minus, jeg har, det er, at vi ikke sparkede flere bolde i kassen, siger Neestrup.

Midtbanespilleren Rasmus Falk, der lå med et defensivt udgangspunkt som oprydder, var også træt af, at FCK ikke formåede at gøre forskellen på de to hold større på måltavlen.

– Vi skulle have været mere effektive og sparket et par stykker mere ind, siger Falk.

Venstrebacken Christian Sørensen var dog slet ikke nervøs. Heller ikke da uret rundede 60 minutter, og stillingen fortsat var 0-0. Han følte, at AaB på et tidspunkt måtte kapitulere.

På den lidt længere bane føler han sig også sikker på, at FCK både vinder Superligaen og pokalturneringen. I ligaen er københavnerne seks point efter FC Nordsjælland.

– Hvis vi gør vores ting, så ved vi godt, hvor pokalerne ender – de ender herinde. Både i pokalturneringen og Superligaen. Bliver vi ved med at lægge på, så kan jeg ikke se, at vi ikke ender med at få det hele til sidst, siger Christian Sørensen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Emre Mor færdig

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg

Tottenham jagter choktransfer

Randers FC – Vejle Boldklub

– Det var virkelig pinligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’