Dét irriterer Neestrup efter snæver sejr

FC København producerede mange store chancer mod AaB, men det kneb med at få bolden over målstregen.



FC København skabte et hav af store chancer, men måtte nøjes med en 1-0-sejr over AaB i Parken.

De mange afbrændere betød, at cheftræner Jacob Neestrup blev holdt på pinebænken hele aftenen i forhold til at hente tre point og holde trit med Superligaens førerhold fra FC Nordsjælland.

– Det er altid spændende, når den står 1-0, og modstanderne har en dødbold fire minutter inde i overtiden.

– Den her kamp skulle have været lukket, da vi ramte minut 90, siger Jacob Neestrup.

Han måtte vente godt 60 minutter på at se sine spillere bryde målforbandelsen i Parken foran 31.600 tilskuere. Her fandt Elias Jelert inde foran mål anfører Viktor Claesson, der tæskede hjemmeholdet på 1-0.

– Vi havde mange store chancer, farlige situationer, mange skud og mange indgange i modstandernes felt. Det eneste minus, jeg har, det er, at vi ikke sparkede flere bolde i kassen, siger Neestrup.

Midtbanespilleren Rasmus Falk, der lå med et defensivt udgangspunkt som oprydder, var også træt af, at FCK ikke formåede at gøre forskellen på de to hold større på måltavlen.

– Vi skulle have været mere effektive og sparket et par stykker mere ind, siger Falk.

Venstrebacken Christian Sørensen var dog slet ikke nervøs. Heller ikke da uret rundede 60 minutter, og stillingen fortsat var 0-0. Han følte, at AaB på et tidspunkt måtte kapitulere.

På den lidt længere bane føler han sig også sikker på, at FCK både vinder Superligaen og pokalturneringen. I ligaen er københavnerne seks point efter FC Nordsjælland.

– Hvis vi gør vores ting, så ved vi godt, hvor pokalerne ender – de ender herinde. Både i pokalturneringen og Superligaen. Bliver vi ved med at lægge på, så kan jeg ikke se, at vi ikke ender med at få det hele til sidst, siger Christian Sørensen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK