Dét irriterer Neestrup efter snæver sejr

FC København producerede mange store chancer mod AaB, men det kneb med at få bolden over målstregen.



FC København skabte et hav af store chancer, men måtte nøjes med en 1-0-sejr over AaB i Parken.

De mange afbrændere betød, at cheftræner Jacob Neestrup blev holdt på pinebænken hele aftenen i forhold til at hente tre point og holde trit med Superligaens førerhold fra FC Nordsjælland.

– Det er altid spændende, når den står 1-0, og modstanderne har en dødbold fire minutter inde i overtiden.

– Den her kamp skulle have været lukket, da vi ramte minut 90, siger Jacob Neestrup.

Han måtte vente godt 60 minutter på at se sine spillere bryde målforbandelsen i Parken foran 31.600 tilskuere. Her fandt Elias Jelert inde foran mål anfører Viktor Claesson, der tæskede hjemmeholdet på 1-0.

– Vi havde mange store chancer, farlige situationer, mange skud og mange indgange i modstandernes felt. Det eneste minus, jeg har, det er, at vi ikke sparkede flere bolde i kassen, siger Neestrup.

Midtbanespilleren Rasmus Falk, der lå med et defensivt udgangspunkt som oprydder, var også træt af, at FCK ikke formåede at gøre forskellen på de to hold større på måltavlen.

– Vi skulle have været mere effektive og sparket et par stykker mere ind, siger Falk.

Venstrebacken Christian Sørensen var dog slet ikke nervøs. Heller ikke da uret rundede 60 minutter, og stillingen fortsat var 0-0. Han følte, at AaB på et tidspunkt måtte kapitulere.

På den lidt længere bane føler han sig også sikker på, at FCK både vinder Superligaen og pokalturneringen. I ligaen er københavnerne seks point efter FC Nordsjælland.

– Hvis vi gør vores ting, så ved vi godt, hvor pokalerne ender – de ender herinde. Både i pokalturneringen og Superligaen. Bliver vi ved med at lægge på, så kan jeg ikke se, at vi ikke ender med at få det hele til sidst, siger Christian Sørensen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Topboss sviner Barça til

FC København kan få Jens Stage-millioner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner