FC København-cheftræner Jess Thorup drog formentlig et lettelsens suk på sidelinjen i Parken onsdag aften.
Efter en periode med hård modgang formåede FCK nemlig at snuppe et vigtigt point, da klubben tog imod spanske Sevilla i Champions League.
Hverken FCK eller Sevilla formåede at få bolden i nettet i en kamp, hvor det var tydeligt, at ingen af de to hold har spillet prangende i sæsonåbningen.
Sevilla, som bragte både Thomas Delaney og Kasper Dolberg i spil, pressede i perioder FCK hårdt, men fik ikke sat kniven ind.
Værterne satte sig aldrig tungt på kampen, men kæmpede godt og skabte fine momenter, som med større effektivitet kunne have givet et mål.
Københavnerne har en erklæret målsætning om at spille i Europa på den anden side af nytår, og hvis det skal lykkes, skal klubben som minimum slutte som nummer tre i sin gruppe.
Det gør man ikke uden point, og sådan et fik FCK altså onsdag aften.
Lige nu er FCK på tredjepladsen i sin gruppe på grund af målscore, men kommer formentlig til at kæmpe med Sevilla om tredjepladsen, hvor Dortmund og Manchester City må formodes at tage sig af de to øverste placeringer.
Kampen i Parken blev sparket i gang til øredøvende larm fra den ene endetribune, hvor FCK's mest fanatiske fans holder til.
Inden kampen havde tilhængerne sendt et kritisk budskab til bestyrelsesformand Allan Agerholm, men viste støtte, da bolden trillede.
Det hjalp bare ikke hjemmeholdet i den rigtige retning.
Sevilla lagde et hårdt pres på FCK, og særligt den tidligere FCK-anfører Thomas Delaneys midtbanekammerater Isco og Ivan Rakitic viste på midtbanen, hvorfor de har været i henholdsvis Real Madrid og Barcelona.
Gæsterne flyttede bolden dygtigt rundt, FCK kunne ikke slippe ud af skruetvingen. Efter otte minutter fik Rakitic en stor chance i feltet, men sparkede over.
Værterne kom ikke desto mindre bedre og bedre med. Da københavnerne havde overlevet en kæmpe chance til Youssef En-Nesyri efter knap en halv time, begyndte kampen at vippe.
Frustrationen over ikke at få hul på bylden begyndte at vise sig hos Sevilla, og FCK tog kontrol over bolden. Det førte til flere fine muligheder i halvlegens sidste kvarter.
Victor Kristiansen formøblede en kæmpe mulighed, da han høvlede bolden langt over mål fra en gunstig position i feltet, og Viktor Claesson headede bolden en meters penge for højt få minutter før pausefløjt.
En af FCK's største profiler, Mohamed Daramy, har haft det svært på det seneste, og onsdag aften var ingen undtagelse. U21-landsholdsspilleren lavede et hav af fejl, men kort efter pausen viste han glimt af genialitet.
På baglinjen driblede han sig forbi flere Sevilla-spillere og skabte en farlig situation, som keeper Marko Dmitrovic dog afværgede.
Begyndelsen på anden halvleg var en blandet landhandel. Ingen af de to hold fik for alvor greb om kampen, og det var fuldkommen umuligt at gætte, om der overhovedet ville blive scoret, og hvem der i så fald skulle gøre det.
Sevilla havde et knebent overtag, men i momenter tog FCK initiativet.
Det meget blandede kampbillede ændrede sig ikke synderligt. Sevilla havde en god mulighed på et frispark tæt på feltet, og FCK blev aldrig for alvor farlig, efter at Daramys dribletur i begyndelsen af halvlegen.
/ritzau/
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Landstræner uenig med Ronaldo
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Superliga-profil får trænerlicens
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
Vil bygge statue af Messi
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør