FCK knokler sig til CL-point mod Sevilla

I en lige kamp i Parken snuppede FCK et vigtigt point til kontoen efter en besværlig periode.



FC København-cheftræner Jess Thorup drog formentlig et lettelsens suk på sidelinjen i Parken onsdag aften.

Efter en periode med hård modgang formåede FCK nemlig at snuppe et vigtigt point, da klubben tog imod spanske Sevilla i Champions League.

Hverken FCK eller Sevilla formåede at få bolden i nettet i en kamp, hvor det var tydeligt, at ingen af de to hold har spillet prangende i sæsonåbningen.

Sevilla, som bragte både Thomas Delaney og Kasper Dolberg i spil, pressede i perioder FCK hårdt, men fik ikke sat kniven ind.

Værterne satte sig aldrig tungt på kampen, men kæmpede godt og skabte fine momenter, som med større effektivitet kunne have givet et mål.

Københavnerne har en erklæret målsætning om at spille i Europa på den anden side af nytår, og hvis det skal lykkes, skal klubben som minimum slutte som nummer tre i sin gruppe.

Det gør man ikke uden point, og sådan et fik FCK altså onsdag aften.

Lige nu er FCK på tredjepladsen i sin gruppe på grund af målscore, men kommer formentlig til at kæmpe med Sevilla om tredjepladsen, hvor Dortmund og Manchester City må formodes at tage sig af de to øverste placeringer.

Kampen i Parken blev sparket i gang til øredøvende larm fra den ene endetribune, hvor FCK's mest fanatiske fans holder til.

Inden kampen havde tilhængerne sendt et kritisk budskab til bestyrelsesformand Allan Agerholm, men viste støtte, da bolden trillede.

Det hjalp bare ikke hjemmeholdet i den rigtige retning.

Sevilla lagde et hårdt pres på FCK, og særligt den tidligere FCK-anfører Thomas Delaneys midtbanekammerater Isco og Ivan Rakitic viste på midtbanen, hvorfor de har været i henholdsvis Real Madrid og Barcelona.

Gæsterne flyttede bolden dygtigt rundt, FCK kunne ikke slippe ud af skruetvingen. Efter otte minutter fik Rakitic en stor chance i feltet, men sparkede over.

Værterne kom ikke desto mindre bedre og bedre med. Da københavnerne havde overlevet en kæmpe chance til Youssef En-Nesyri efter knap en halv time, begyndte kampen at vippe.

Frustrationen over ikke at få hul på bylden begyndte at vise sig hos Sevilla, og FCK tog kontrol over bolden. Det førte til flere fine muligheder i halvlegens sidste kvarter.

Victor Kristiansen formøblede en kæmpe mulighed, da han høvlede bolden langt over mål fra en gunstig position i feltet, og Viktor Claesson headede bolden en meters penge for højt få minutter før pausefløjt.

En af FCK's største profiler, Mohamed Daramy, har haft det svært på det seneste, og onsdag aften var ingen undtagelse. U21-landsholdsspilleren lavede et hav af fejl, men kort efter pausen viste han glimt af genialitet.

På baglinjen driblede han sig forbi flere Sevilla-spillere og skabte en farlig situation, som keeper Marko Dmitrovic dog afværgede.

Begyndelsen på anden halvleg var en blandet landhandel. Ingen af de to hold fik for alvor greb om kampen, og det var fuldkommen umuligt at gætte, om der overhovedet ville blive scoret, og hvem der i så fald skulle gøre det.

Sevilla havde et knebent overtag, men i momenter tog FCK initiativet.

Det meget blandede kampbillede ændrede sig ikke synderligt. Sevilla havde en god mulighed på et frispark tæt på feltet, og FCK blev aldrig for alvor farlig, efter at Daramys dribletur i begyndelsen af halvlegen.

/ritzau/





Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Den værste transfer nogensinde’

Raser over dansk stjerne

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlænger med to Superliga-talenter

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

City-ejer sælger klub

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Det har taget røven på Steve Cooper

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Eriksen med kontant udmelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Presset Frank: Her er vores store problem

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Klart ønske fra Ruben Amorim

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

– Han har været en decideret atombombe

Det er til dumpekarakter

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Brøndby-stjerne med stor donation

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet