FC København-cheftræner Jess Thorup drog formentlig et lettelsens suk på sidelinjen i Parken onsdag aften.
Efter en periode med hård modgang formåede FCK nemlig at snuppe et vigtigt point, da klubben tog imod spanske Sevilla i Champions League.
Hverken FCK eller Sevilla formåede at få bolden i nettet i en kamp, hvor det var tydeligt, at ingen af de to hold har spillet prangende i sæsonåbningen.
Sevilla, som bragte både Thomas Delaney og Kasper Dolberg i spil, pressede i perioder FCK hårdt, men fik ikke sat kniven ind.
Værterne satte sig aldrig tungt på kampen, men kæmpede godt og skabte fine momenter, som med større effektivitet kunne have givet et mål.
Københavnerne har en erklæret målsætning om at spille i Europa på den anden side af nytår, og hvis det skal lykkes, skal klubben som minimum slutte som nummer tre i sin gruppe.
Det gør man ikke uden point, og sådan et fik FCK altså onsdag aften.
Lige nu er FCK på tredjepladsen i sin gruppe på grund af målscore, men kommer formentlig til at kæmpe med Sevilla om tredjepladsen, hvor Dortmund og Manchester City må formodes at tage sig af de to øverste placeringer.
Kampen i Parken blev sparket i gang til øredøvende larm fra den ene endetribune, hvor FCK's mest fanatiske fans holder til.
Inden kampen havde tilhængerne sendt et kritisk budskab til bestyrelsesformand Allan Agerholm, men viste støtte, da bolden trillede.
Det hjalp bare ikke hjemmeholdet i den rigtige retning.
Sevilla lagde et hårdt pres på FCK, og særligt den tidligere FCK-anfører Thomas Delaneys midtbanekammerater Isco og Ivan Rakitic viste på midtbanen, hvorfor de har været i henholdsvis Real Madrid og Barcelona.
Gæsterne flyttede bolden dygtigt rundt, FCK kunne ikke slippe ud af skruetvingen. Efter otte minutter fik Rakitic en stor chance i feltet, men sparkede over.
Værterne kom ikke desto mindre bedre og bedre med. Da københavnerne havde overlevet en kæmpe chance til Youssef En-Nesyri efter knap en halv time, begyndte kampen at vippe.
Frustrationen over ikke at få hul på bylden begyndte at vise sig hos Sevilla, og FCK tog kontrol over bolden. Det førte til flere fine muligheder i halvlegens sidste kvarter.
Victor Kristiansen formøblede en kæmpe mulighed, da han høvlede bolden langt over mål fra en gunstig position i feltet, og Viktor Claesson headede bolden en meters penge for højt få minutter før pausefløjt.
En af FCK's største profiler, Mohamed Daramy, har haft det svært på det seneste, og onsdag aften var ingen undtagelse. U21-landsholdsspilleren lavede et hav af fejl, men kort efter pausen viste han glimt af genialitet.
På baglinjen driblede han sig forbi flere Sevilla-spillere og skabte en farlig situation, som keeper Marko Dmitrovic dog afværgede.
Begyndelsen på anden halvleg var en blandet landhandel. Ingen af de to hold fik for alvor greb om kampen, og det var fuldkommen umuligt at gætte, om der overhovedet ville blive scoret, og hvem der i så fald skulle gøre det.
Sevilla havde et knebent overtag, men i momenter tog FCK initiativet.
Det meget blandede kampbillede ændrede sig ikke synderligt. Sevilla havde en god mulighed på et frispark tæt på feltet, og FCK blev aldrig for alvor farlig, efter at Daramys dribletur i begyndelsen af halvlegen.
/ritzau/
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
På rov i FC København
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Chelsea og Liverpool flopper fælt
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT