Tilbage i 2003 var FC København ved at rykke ind på positionen som Danmarks førende klub, og det var særligt kommet efter mesterskabet i 2001, hvor Sibusiso Zuma havde lavet sit ikoniske saksespark mod Brøndby, som man kæmpede om guldet med.
I 2003 blev det igen til et mesterskab med Zuma på holdet, og her var der opmærksomhed fra Arsenal. Det har før været fremme, og nu fortæller sydafrikaneren selv om, hvordan forløbet var. Det sker i et interview med den italienske udgave af fodboldsitet Goal.
– Jeg modtog et tilbud ra Arsenal. Det var det eneste i min karriere, som jeg fortryder. Jeg ville virkelig gerne til England, men på det tidspunkt spillede jeg så godt for København i Danmark, siger han og fortsætter:
– Min træner ville have mig til at blive i to år mere – og så kunne jeg skifte til Milan, lyder det fra Sibusiso Zuma.
Om det er cheftræneren på det tidspunkt, Hans Backe eller sportsdirektøren Niels Christian Holmstrøm, som Zuma hentyder til må stå hen i det uvisse i det italienske interview, hvor det er ordet ‘allenatore’, som bliver brugt, som bliver brugt om en træner.
Zuma fortæller endvidere, at den daværende Arsenal-manager Arsene Wenger havde set ham spille mod Dortmund i UEFA Cuppen, men at han grundet fansenes glæde for ham valgte at vente.
– Jeg troede, at jeg ville få en ny chance om en sæson eller to. Men Arsenal var de eneste, der kom med et bud, fortæller FCK-legenden, som nåede at vinde tre mesterskaber med løverne fra hovedstaden.
I stedet for Arsenal gik turen i stedet i 2005 til Armenia Bielefeld i Bundesligaen, hvorefter karrieren førte ham tilbage til Sydafrika i Mamelodi Sundowns. Han tog i 2009 tilbage til Superligaen for at tørne ud for FC Nordsjælland, og nåede derefter at spille for Vasco i Brasilien og SuperSport United i Sydafrika, inden karrieren sluttede.
Zuma er senest også blevet udpeget som en af de største angribere i Superligaens historie. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
John Stones tager sydpå
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
NYHEDER
