Tilbage i 2003 var FC København ved at rykke ind på positionen som Danmarks førende klub, og det var særligt kommet efter mesterskabet i 2001, hvor Sibusiso Zuma havde lavet sit ikoniske saksespark mod Brøndby, som man kæmpede om guldet med.
I 2003 blev det igen til et mesterskab med Zuma på holdet, og her var der opmærksomhed fra Arsenal. Det har før været fremme, og nu fortæller sydafrikaneren selv om, hvordan forløbet var. Det sker i et interview med den italienske udgave af fodboldsitet Goal.
– Jeg modtog et tilbud ra Arsenal. Det var det eneste i min karriere, som jeg fortryder. Jeg ville virkelig gerne til England, men på det tidspunkt spillede jeg så godt for København i Danmark, siger han og fortsætter:
– Min træner ville have mig til at blive i to år mere – og så kunne jeg skifte til Milan, lyder det fra Sibusiso Zuma.
Om det er cheftræneren på det tidspunkt, Hans Backe eller sportsdirektøren Niels Christian Holmstrøm, som Zuma hentyder til må stå hen i det uvisse i det italienske interview, hvor det er ordet ‘allenatore’, som bliver brugt, som bliver brugt om en træner.
Zuma fortæller endvidere, at den daværende Arsenal-manager Arsene Wenger havde set ham spille mod Dortmund i UEFA Cuppen, men at han grundet fansenes glæde for ham valgte at vente.
– Jeg troede, at jeg ville få en ny chance om en sæson eller to. Men Arsenal var de eneste, der kom med et bud, fortæller FCK-legenden, som nåede at vinde tre mesterskaber med løverne fra hovedstaden.
I stedet for Arsenal gik turen i stedet i 2005 til Armenia Bielefeld i Bundesligaen, hvorefter karrieren førte ham tilbage til Sydafrika i Mamelodi Sundowns. Han tog i 2009 tilbage til Superligaen for at tørne ud for FC Nordsjælland, og nåede derefter at spille for Vasco i Brasilien og SuperSport United i Sydafrika, inden karrieren sluttede.
Zuma er senest også blevet udpeget som en af de største angribere i Superligaens historie. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
NYHEDER
