FCK-legende: Ikke sikker på at Thorup skulle fyres

Christian Poulsen ser desuden afløseren som et stort trænertalent.



FC København fyrede tidligere på ugen Jess Thorup som klubbens cheftræner, hvor man i stedet har løftet Jacob Neestrup op fra rollen som assistenttræner til chef-jobbet i trænerteamet.

Det er en beslutning, som den forhenværende FCK-midtbaneprofil Christian Poulsen stiller spørgsmålstegn ved. Det fortæller han om i TV 2 Sport-programmet Kant.

– Jeg synes, at det fylder meget i den tid, som vi lever i. Massemedier og fansenes utilfredshed har også en magt. Jeg ved ikke, om jeg er så sikker på, at han bare skulle fyres, lyder det fra Christian Poulsen.

Han peger endvidere på, at det er lykkedes for FCK at få integreret en række unge spillere, og at den korte tid, som Thorup havde i klubben også kan have haft indflydelse på beslutningen.

Når det kommer til afløseren, Jacob Neestrup, så har den tidligere FCK'er en idé om, hvad der kommer ind.

– Jeg tænker, jeg Neestrup er et stort trænertalent i Danmark, og han har også vist det i Viborg. Det er selvfølgelig også et andet pres og ting og sager. Men det kan give noget god energi, siger han og fortsætter:

– Jeg kender ham ikke personligt, men jeg fornemmer, at han som type er en, som går meget på motivation og energi, og det er måske det, som de har brug for lige nu, fortæller Poulsen.

Christian Poulsen spillede for FCK i to omgange. Den første mellem 2000 og 2002, og dernæst i 2014/15-sæsonen. Derudover nåede han at spille 92 landskampe for Danmark, som han nu er assistenttræner for.

I FCK har Viktor Claesson også reageret på fyringen. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Skyder stor FCM-historie ned

Klapper i om stor Superliga-transfer

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Paraguay – Frankrig

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

FCK tjener millioner på ung stopper