FCK-legende: Ikke sikker på at Thorup skulle fyres

Christian Poulsen ser desuden afløseren som et stort trænertalent.



FC København fyrede tidligere på ugen Jess Thorup som klubbens cheftræner, hvor man i stedet har løftet Jacob Neestrup op fra rollen som assistenttræner til chef-jobbet i trænerteamet.

Det er en beslutning, som den forhenværende FCK-midtbaneprofil Christian Poulsen stiller spørgsmålstegn ved. Det fortæller han om i TV 2 Sport-programmet Kant.

– Jeg synes, at det fylder meget i den tid, som vi lever i. Massemedier og fansenes utilfredshed har også en magt. Jeg ved ikke, om jeg er så sikker på, at han bare skulle fyres, lyder det fra Christian Poulsen.

Han peger endvidere på, at det er lykkedes for FCK at få integreret en række unge spillere, og at den korte tid, som Thorup havde i klubben også kan have haft indflydelse på beslutningen.

Når det kommer til afløseren, Jacob Neestrup, så har den tidligere FCK'er en idé om, hvad der kommer ind.

– Jeg tænker, jeg Neestrup er et stort trænertalent i Danmark, og han har også vist det i Viborg. Det er selvfølgelig også et andet pres og ting og sager. Men det kan give noget god energi, siger han og fortsætter:

– Jeg kender ham ikke personligt, men jeg fornemmer, at han som type er en, som går meget på motivation og energi, og det er måske det, som de har brug for lige nu, fortæller Poulsen.

Christian Poulsen spillede for FCK i to omgange. Den første mellem 2000 og 2002, og dernæst i 2014/15-sæsonen. Derudover nåede han at spille 92 landskampe for Danmark, som han nu er assistenttræner for.

I FCK har Viktor Claesson også reageret på fyringen. Læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF – Sønderjyske

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’