FCK-legende: Ikke sikker på at Thorup skulle fyres

Christian Poulsen ser desuden afløseren som et stort trænertalent.



FC København fyrede tidligere på ugen Jess Thorup som klubbens cheftræner, hvor man i stedet har løftet Jacob Neestrup op fra rollen som assistenttræner til chef-jobbet i trænerteamet.

Det er en beslutning, som den forhenværende FCK-midtbaneprofil Christian Poulsen stiller spørgsmålstegn ved. Det fortæller han om i TV 2 Sport-programmet Kant.

– Jeg synes, at det fylder meget i den tid, som vi lever i. Massemedier og fansenes utilfredshed har også en magt. Jeg ved ikke, om jeg er så sikker på, at han bare skulle fyres, lyder det fra Christian Poulsen.

Han peger endvidere på, at det er lykkedes for FCK at få integreret en række unge spillere, og at den korte tid, som Thorup havde i klubben også kan have haft indflydelse på beslutningen.

Når det kommer til afløseren, Jacob Neestrup, så har den tidligere FCK'er en idé om, hvad der kommer ind.

– Jeg tænker, jeg Neestrup er et stort trænertalent i Danmark, og han har også vist det i Viborg. Det er selvfølgelig også et andet pres og ting og sager. Men det kan give noget god energi, siger han og fortsætter:

– Jeg kender ham ikke personligt, men jeg fornemmer, at han som type er en, som går meget på motivation og energi, og det er måske det, som de har brug for lige nu, fortæller Poulsen.

Christian Poulsen spillede for FCK i to omgange. Den første mellem 2000 og 2002, og dernæst i 2014/15-sæsonen. Derudover nåede han at spille 92 landskampe for Danmark, som han nu er assistenttræner for.

I FCK har Viktor Claesson også reageret på fyringen. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

PL-træner blev fyret over E-mail



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spanien – Østrig

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De tager ikke med FC København på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schweiz – Algeriet