FCK-legende om mesterskab: Hvor er champagnen?

Det gav heldigvis et grin fra Ståle Solbakken.



FC København sikrede sig mandag det danske mesterskab, da de først slog Viborg på udebane, mens forfølgerne fra FC Nordsjælland selv tabte med 1-5 til Brøndby. På det tidspunkt var FCK-bussen nået et pænt stykke væk fra Viborg og ind i Silkeborg Kommune.

Dermed blev det til en lidt alternativ fejring af mesterskabet, da en mindre tankstation blev rippet for øl. Selv husker FCK-legenden Lars Jacobsen også en af sine mesterskaber med klubben, som blev lidt særlige. Det var tilbage i 2006, hvor de tabte til OB, men blev mestre, fordi Brøndby også tabte. Det fortæller han om på Discovery+.

– Så bliver vi mestre på den måde, som var lidt noget underligt noget at tabe i Odense. Og hvis der var et sted, som jeg ikke havde lyst til at tabe, så var det Odense. Men blev mestre alligevel, den tog vi med, fortæller han.

Med til historien er der også en god anekdote om optakten til kampen, hvor angriberen Peter Ijeh spillede en rolle.

– Vi sidder inden den kamp, og det er andensidste kamp, må det være – og vi sidder ovre på et hotel, og Ståle Solbakken holder sit taktik-møde. Og så slutter han så af ‘Any questions?”, og så rækker Peter Ijeh hånden op, og han bliver spurgt ‘what do you wanna say?” – Where is the champagne?, siger Jacobsen og fortsætter:

– Og man sidder sådan lidt, bliver træneren sur, bliver han ikke sur? Altså, vi skulle ud og spille en vigtig kamp. så begyndte han at grine, Ståle. Så var det okay, lyder det fra den tidligere FCK-back.

Ijeh selv blev dog solgt derefter, hvor han bare havde fået én sæson i FCK-trøjen.

Han slår desuden fast, at det altid er sjovere, når man selv afgør mesterskabet.

I videoen øverst i artiklen kan man også høre Brøndby-ikonet Thomas Kahlenberg fortælle om mesterskabet i 2005.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Andreas Christensen afviser tilbud

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?