FCK-legende om mesterskab: Hvor er champagnen?

Det gav heldigvis et grin fra Ståle Solbakken.



FC København sikrede sig mandag det danske mesterskab, da de først slog Viborg på udebane, mens forfølgerne fra FC Nordsjælland selv tabte med 1-5 til Brøndby. På det tidspunkt var FCK-bussen nået et pænt stykke væk fra Viborg og ind i Silkeborg Kommune.

Dermed blev det til en lidt alternativ fejring af mesterskabet, da en mindre tankstation blev rippet for øl. Selv husker FCK-legenden Lars Jacobsen også en af sine mesterskaber med klubben, som blev lidt særlige. Det var tilbage i 2006, hvor de tabte til OB, men blev mestre, fordi Brøndby også tabte. Det fortæller han om på Discovery+.

– Så bliver vi mestre på den måde, som var lidt noget underligt noget at tabe i Odense. Og hvis der var et sted, som jeg ikke havde lyst til at tabe, så var det Odense. Men blev mestre alligevel, den tog vi med, fortæller han.

Med til historien er der også en god anekdote om optakten til kampen, hvor angriberen Peter Ijeh spillede en rolle.

– Vi sidder inden den kamp, og det er andensidste kamp, må det være – og vi sidder ovre på et hotel, og Ståle Solbakken holder sit taktik-møde. Og så slutter han så af ‘Any questions?”, og så rækker Peter Ijeh hånden op, og han bliver spurgt ‘what do you wanna say?” – Where is the champagne?, siger Jacobsen og fortsætter:

– Og man sidder sådan lidt, bliver træneren sur, bliver han ikke sur? Altså, vi skulle ud og spille en vigtig kamp. så begyndte han at grine, Ståle. Så var det okay, lyder det fra den tidligere FCK-back.

Ijeh selv blev dog solgt derefter, hvor han bare havde fået én sæson i FCK-trøjen.

Han slår desuden fast, at det altid er sjovere, når man selv afgør mesterskabet.

I videoen øverst i artiklen kan man også høre Brøndby-ikonet Thomas Kahlenberg fortælle om mesterskabet i 2005.







LIVE

Superliga-LIVE: ‘Vi skal bare holde vores kæft’

Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel

Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’

‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’

Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’

Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde

Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark



LIVE

TransferLIVE: Drama – dansker nægter at træne

Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku

Træls melding om ny Superliga-transfer

Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber

Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys

Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog

Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’

Højbjerg vækker vrede i Marseille

Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!

Afsløring: I dialog med FCK om Garananga



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub

FC København meldes tæt på landsholdsspiller

‘CV’ har ét krav til nye transfers

Anser Højbjerg som en mulighed i Real Madrid

Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona

Marcus Rashford i stor kovending

VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’

Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark

Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent

FC Barcelona bekræfter trist nyhed

1. divisionsstjerne flirter med Superliga-klub

Drømmen om Champions League er død for AGF

AGF tæt på køb af svensk forstærkning

Brøndbys nye stjerne havde vanvittigt målsnit