FC København sikrede sig mandag det danske mesterskab, da de først slog Viborg på udebane, mens forfølgerne fra FC Nordsjælland selv tabte med 1-5 til Brøndby. På det tidspunkt var FCK-bussen nået et pænt stykke væk fra Viborg og ind i Silkeborg Kommune.
Dermed blev det til en lidt alternativ fejring af mesterskabet, da en mindre tankstation blev rippet for øl. Selv husker FCK-legenden Lars Jacobsen også en af sine mesterskaber med klubben, som blev lidt særlige. Det var tilbage i 2006, hvor de tabte til OB, men blev mestre, fordi Brøndby også tabte. Det fortæller han om på Discovery+.
– Så bliver vi mestre på den måde, som var lidt noget underligt noget at tabe i Odense. Og hvis der var et sted, som jeg ikke havde lyst til at tabe, så var det Odense. Men blev mestre alligevel, den tog vi med, fortæller han.
Med til historien er der også en god anekdote om optakten til kampen, hvor angriberen Peter Ijeh spillede en rolle.
– Vi sidder inden den kamp, og det er andensidste kamp, må det være – og vi sidder ovre på et hotel, og Ståle Solbakken holder sit taktik-møde. Og så slutter han så af ‘Any questions?”, og så rækker Peter Ijeh hånden op, og han bliver spurgt ‘what do you wanna say?” – Where is the champagne?, siger Jacobsen og fortsætter:
– Og man sidder sådan lidt, bliver træneren sur, bliver han ikke sur? Altså, vi skulle ud og spille en vigtig kamp. så begyndte han at grine, Ståle. Så var det okay, lyder det fra den tidligere FCK-back.
Ijeh selv blev dog solgt derefter, hvor han bare havde fået én sæson i FCK-trøjen.
Han slår desuden fast, at det altid er sjovere, når man selv afgør mesterskabet.
I videoen øverst i artiklen kan man også høre Brøndby-ikonet Thomas Kahlenberg fortælle om mesterskabet i 2005.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Historien taler for norsk triumf
TOPNYHED
