FC Københavns Roony Bardghji var kun 16 år og 13 dage gammel, da han søndag scorede sit første mål i Superligaen. Dermed slog svenskeren den hidtidige rekord på 16 år og 129 dage.
Klubben lod ikke den skrivende del af pressen snakke med Roony Bardghji, da han og resten af mandskabet slog AaB med 3-1. Til gengæld vakte præstationen ros fra medspillere og træner.
– Jeg var trods alt 18-19 år, da jeg kom op. Så jeg synes, at det er mega imponerende, at han i en alder af 16 år kommer ind på det niveau.
– Hans venstrefod er dejlig, og han arbejder godt for holdet. Han indgår godt i relationerne, og det vidner godt om hans talent, siger FCK-angriber Jonas Wind.
Det er ligeledes et aspekt, som cheftræner Jess Thorup hylder mere end svenskerens solomål til 2-1. Fra distancen sparkede han sig med venstrefoden til rekorden som yngste målscorer i ligaens historie.
– For nogle måneder siden var han meget individuelt fokuseret. Vi har forsøgt at lægge relationer på, og det viser han nu.
– Alle ser på hans mål, men for mig kreerer han tre store chancer og er med i spillet til tredje mål. Det er en præstation af de helt store, men det er det for hele holdet, siger Thorup.
FC København har været hårdt ramt af skader. Men det har ikke været i mangel af bedre, at cheftræneren så i svenskerens retning i slutningen af efterårssæsonen.
Faktisk kunne spilletiden være kommet, hvis ikke det var for reglen om, at man skal være 16 år gammel for at spille i Superligaen.
– Havde 16-års-reglen ikke været der, er jeg ikke i tvivl om, at han havde fået minutter tidligere.
– Som han spiller nu, er det svært at se, at han ikke ville få minutter nu, uanset hvor mange spillere vi havde klar, siger han.
I seneste ligarunde slog Roony Bardghji ligeledes rekorden som yngste spiller fra start i Superligaens historie.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Stor profil ude af Frankrig-brag
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Forlanger mere af sin sprudlende offensiv
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER
