Roony Bardghji havde spillet Superliga som 15-årig

FC København-lejren roser 16-årige Roony Bardghji for sine relationer med holdet efter svenskerens nye rekord.



FC Københavns Roony Bardghji var kun 16 år og 13 dage gammel, da han søndag scorede sit første mål i Superligaen. Dermed slog svenskeren den hidtidige rekord på 16 år og 129 dage.

Klubben lod ikke den skrivende del af pressen snakke med Roony Bardghji, da han og resten af mandskabet slog AaB med 3-1. Til gengæld vakte præstationen ros fra medspillere og træner.

– Jeg var trods alt 18-19 år, da jeg kom op. Så jeg synes, at det er mega imponerende, at han i en alder af 16 år kommer ind på det niveau.

– Hans venstrefod er dejlig, og han arbejder godt for holdet. Han indgår godt i relationerne, og det vidner godt om hans talent, siger FCK-angriber Jonas Wind.

Det er ligeledes et aspekt, som cheftræner Jess Thorup hylder mere end svenskerens solomål til 2-1. Fra distancen sparkede han sig med venstrefoden til rekorden som yngste målscorer i ligaens historie.

– For nogle måneder siden var han meget individuelt fokuseret. Vi har forsøgt at lægge relationer på, og det viser han nu.

– Alle ser på hans mål, men for mig kreerer han tre store chancer og er med i spillet til tredje mål. Det er en præstation af de helt store, men det er det for hele holdet, siger Thorup.

FC København har været hårdt ramt af skader. Men det har ikke været i mangel af bedre, at cheftræneren så i svenskerens retning i slutningen af efterårssæsonen.

Faktisk kunne spilletiden være kommet, hvis ikke det var for reglen om, at man skal være 16 år gammel for at spille i Superligaen.

– Havde 16-års-reglen ikke været der, er jeg ikke i tvivl om, at han havde fået minutter tidligere.

– Som han spiller nu, er det svært at se, at han ikke ville få minutter nu, uanset hvor mange spillere vi havde klar, siger han.

I seneste ligarunde slog Roony Bardghji ligeledes rekorden som yngste spiller fra start i Superligaens historie.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

I dialog om Albert Grønbæk

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg