Roony Bardghji havde spillet Superliga som 15-årig

FC København-lejren roser 16-årige Roony Bardghji for sine relationer med holdet efter svenskerens nye rekord.



FC Københavns Roony Bardghji var kun 16 år og 13 dage gammel, da han søndag scorede sit første mål i Superligaen. Dermed slog svenskeren den hidtidige rekord på 16 år og 129 dage.

Klubben lod ikke den skrivende del af pressen snakke med Roony Bardghji, da han og resten af mandskabet slog AaB med 3-1. Til gengæld vakte præstationen ros fra medspillere og træner.

– Jeg var trods alt 18-19 år, da jeg kom op. Så jeg synes, at det er mega imponerende, at han i en alder af 16 år kommer ind på det niveau.

– Hans venstrefod er dejlig, og han arbejder godt for holdet. Han indgår godt i relationerne, og det vidner godt om hans talent, siger FCK-angriber Jonas Wind.

Det er ligeledes et aspekt, som cheftræner Jess Thorup hylder mere end svenskerens solomål til 2-1. Fra distancen sparkede han sig med venstrefoden til rekorden som yngste målscorer i ligaens historie.

– For nogle måneder siden var han meget individuelt fokuseret. Vi har forsøgt at lægge relationer på, og det viser han nu.

– Alle ser på hans mål, men for mig kreerer han tre store chancer og er med i spillet til tredje mål. Det er en præstation af de helt store, men det er det for hele holdet, siger Thorup.

FC København har været hårdt ramt af skader. Men det har ikke været i mangel af bedre, at cheftræneren så i svenskerens retning i slutningen af efterårssæsonen.

Faktisk kunne spilletiden være kommet, hvis ikke det var for reglen om, at man skal være 16 år gammel for at spille i Superligaen.

– Havde 16-års-reglen ikke været der, er jeg ikke i tvivl om, at han havde fået minutter tidligere.

– Som han spiller nu, er det svært at se, at han ikke ville få minutter nu, uanset hvor mange spillere vi havde klar, siger han.

I seneste ligarunde slog Roony Bardghji ligeledes rekorden som yngste spiller fra start i Superligaens historie.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Frankrig – England

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Brøndby tæt på ny forstærkning