Roony Bardghji havde spillet Superliga som 15-årig

FC København-lejren roser 16-årige Roony Bardghji for sine relationer med holdet efter svenskerens nye rekord.



FC Københavns Roony Bardghji var kun 16 år og 13 dage gammel, da han søndag scorede sit første mål i Superligaen. Dermed slog svenskeren den hidtidige rekord på 16 år og 129 dage.

Klubben lod ikke den skrivende del af pressen snakke med Roony Bardghji, da han og resten af mandskabet slog AaB med 3-1. Til gengæld vakte præstationen ros fra medspillere og træner.

– Jeg var trods alt 18-19 år, da jeg kom op. Så jeg synes, at det er mega imponerende, at han i en alder af 16 år kommer ind på det niveau.

– Hans venstrefod er dejlig, og han arbejder godt for holdet. Han indgår godt i relationerne, og det vidner godt om hans talent, siger FCK-angriber Jonas Wind.

Det er ligeledes et aspekt, som cheftræner Jess Thorup hylder mere end svenskerens solomål til 2-1. Fra distancen sparkede han sig med venstrefoden til rekorden som yngste målscorer i ligaens historie.

– For nogle måneder siden var han meget individuelt fokuseret. Vi har forsøgt at lægge relationer på, og det viser han nu.

– Alle ser på hans mål, men for mig kreerer han tre store chancer og er med i spillet til tredje mål. Det er en præstation af de helt store, men det er det for hele holdet, siger Thorup.

FC København har været hårdt ramt af skader. Men det har ikke været i mangel af bedre, at cheftræneren så i svenskerens retning i slutningen af efterårssæsonen.

Faktisk kunne spilletiden være kommet, hvis ikke det var for reglen om, at man skal være 16 år gammel for at spille i Superligaen.

– Havde 16-års-reglen ikke været der, er jeg ikke i tvivl om, at han havde fået minutter tidligere.

– Som han spiller nu, er det svært at se, at han ikke ville få minutter nu, uanset hvor mange spillere vi havde klar, siger han.

I seneste ligarunde slog Roony Bardghji ligeledes rekorden som yngste spiller fra start i Superligaens historie.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd

FC København i intense transferforhandlinger

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Paolo Maldini lander stort job

FCM-flop i chokskifte

Stort medie: Blev Norge snydt?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Argentinsk træner kræver forbedringer

Åbner for flere Brøndby-salg

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos