FCK dropper gerne ferien for et møde med Manchester United

Jonas Wind og Ståle Solbakken vil hellere forlænge en lang sæson end at gå på sommerferie onsdag aften.



Tab sammenlagt og gå på sommerferie efter en næsten 13 måneder lang sæson. Vind sammenlagt og forlæng sæsonen – eller forkort sommerferien om man vil – med mindst fem dage mere.

Det er udgangspunktet for FC Københavns spillere inden onsdagens returkamp mod Istanbul Basaksehir i Europa League-ottendedelsfinalen.

Spørger man angriberen Jonas Wind, er der dog ingen tvivl om, at han vil yde sit bedste for at vende 0-1 fra den første kamp til samlet sejr.

Med al sandsynlighed bliver Manchester United nemlig modstanderen i kvartfinalen, hvis FC København booker billet til Final 8-stævnet i Tyskland.

– Hvis man skal vælge mellem ferie eller United, så hopper jeg helt klart i United-båden. Det kunne være stort at møde dem, og det ville være første gang i klubbens historie, at vi kommer i en kvartfinale i Europa League, og det vil være stort at være med til, så det går vi efter.

– Nu er vi nået så langt, så om ferien er fem dage fra eller til, det gør sgu ikke det store. Så det er ikke ferie, vi tænker på. Det ligger i vores dna at vinde, og det går vi efter, så vi kan møde Manchester United, siger Jonas Wind.

En plads ved Final 8-stævnet i Tyskland vil samtidig også markere, at FCK i international sammenhæng tager et skridt op ad rangstigen.

– At nå en kvartfinale er sgu stærkt. Så det kunne være stort og en flot skalp at få, siger Jonas Wind.

Mens de fleste andre superligaklubber enten er på sommerferie eller har været på sommerferie, gør Ståle Solbakken klar til sæsonens betydende kamp nummer 55.

Nordmanden drømmer også om at møde Manchester United på sin tidligere hjemmebane i Köln, selv om det forkorter ferien.

– Ideelt set havde vi været færdige med finalen nu og haft pokalen, men der er fortsat et stykke vej. Vi har været forberedt på, at returkampen først ville blive spillet nu.

– Uanset hvad er der en gulerod. Vinder vi, møder vi Manchester United, og gør vi ikke, er sommerferien længere, siger Ståle Solbakken.

FCK’s potentielle kvartfinale spilles på mandag, mens semifinalen spilles søndag i næste uge. Europa League-finalen spilles fredag 21. august.

Den kommende sæson i Superligaen begynder for FCK’s vedkommende 13. september.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afslører dansk toptræners millionløn

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afslører: Dolberg sat til salg