FCK dropper gerne ferien for et møde med Manchester United

Jonas Wind og Ståle Solbakken vil hellere forlænge en lang sæson end at gå på sommerferie onsdag aften.



Tab sammenlagt og gå på sommerferie efter en næsten 13 måneder lang sæson. Vind sammenlagt og forlæng sæsonen – eller forkort sommerferien om man vil – med mindst fem dage mere.

Det er udgangspunktet for FC Københavns spillere inden onsdagens returkamp mod Istanbul Basaksehir i Europa League-ottendedelsfinalen.

Spørger man angriberen Jonas Wind, er der dog ingen tvivl om, at han vil yde sit bedste for at vende 0-1 fra den første kamp til samlet sejr.

Med al sandsynlighed bliver Manchester United nemlig modstanderen i kvartfinalen, hvis FC København booker billet til Final 8-stævnet i Tyskland.

– Hvis man skal vælge mellem ferie eller United, så hopper jeg helt klart i United-båden. Det kunne være stort at møde dem, og det ville være første gang i klubbens historie, at vi kommer i en kvartfinale i Europa League, og det vil være stort at være med til, så det går vi efter.

– Nu er vi nået så langt, så om ferien er fem dage fra eller til, det gør sgu ikke det store. Så det er ikke ferie, vi tænker på. Det ligger i vores dna at vinde, og det går vi efter, så vi kan møde Manchester United, siger Jonas Wind.

En plads ved Final 8-stævnet i Tyskland vil samtidig også markere, at FCK i international sammenhæng tager et skridt op ad rangstigen.

– At nå en kvartfinale er sgu stærkt. Så det kunne være stort og en flot skalp at få, siger Jonas Wind.

Mens de fleste andre superligaklubber enten er på sommerferie eller har været på sommerferie, gør Ståle Solbakken klar til sæsonens betydende kamp nummer 55.

Nordmanden drømmer også om at møde Manchester United på sin tidligere hjemmebane i Köln, selv om det forkorter ferien.

– Ideelt set havde vi været færdige med finalen nu og haft pokalen, men der er fortsat et stykke vej. Vi har været forberedt på, at returkampen først ville blive spillet nu.

– Uanset hvad er der en gulerod. Vinder vi, møder vi Manchester United, og gør vi ikke, er sommerferien længere, siger Ståle Solbakken.

FCK’s potentielle kvartfinale spilles på mandag, mens semifinalen spilles søndag i næste uge. Europa League-finalen spilles fredag 21. august.

Den kommende sæson i Superligaen begynder for FCK’s vedkommende 13. september.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Disse to er færdige i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Magiske Messi slår til igen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Randers FC – OB

FCK kørte Silkeborg over

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Daniel Wass stopper karrieren om et år