FCK dropper gerne ferien for et møde med Manchester United

Jonas Wind og Ståle Solbakken vil hellere forlænge en lang sæson end at gå på sommerferie onsdag aften.



Tab sammenlagt og gå på sommerferie efter en næsten 13 måneder lang sæson. Vind sammenlagt og forlæng sæsonen – eller forkort sommerferien om man vil – med mindst fem dage mere.

Det er udgangspunktet for FC Københavns spillere inden onsdagens returkamp mod Istanbul Basaksehir i Europa League-ottendedelsfinalen.

Spørger man angriberen Jonas Wind, er der dog ingen tvivl om, at han vil yde sit bedste for at vende 0-1 fra den første kamp til samlet sejr.

Med al sandsynlighed bliver Manchester United nemlig modstanderen i kvartfinalen, hvis FC København booker billet til Final 8-stævnet i Tyskland.

– Hvis man skal vælge mellem ferie eller United, så hopper jeg helt klart i United-båden. Det kunne være stort at møde dem, og det ville være første gang i klubbens historie, at vi kommer i en kvartfinale i Europa League, og det vil være stort at være med til, så det går vi efter.

– Nu er vi nået så langt, så om ferien er fem dage fra eller til, det gør sgu ikke det store. Så det er ikke ferie, vi tænker på. Det ligger i vores dna at vinde, og det går vi efter, så vi kan møde Manchester United, siger Jonas Wind.

En plads ved Final 8-stævnet i Tyskland vil samtidig også markere, at FCK i international sammenhæng tager et skridt op ad rangstigen.

– At nå en kvartfinale er sgu stærkt. Så det kunne være stort og en flot skalp at få, siger Jonas Wind.

Mens de fleste andre superligaklubber enten er på sommerferie eller har været på sommerferie, gør Ståle Solbakken klar til sæsonens betydende kamp nummer 55.

Nordmanden drømmer også om at møde Manchester United på sin tidligere hjemmebane i Köln, selv om det forkorter ferien.

– Ideelt set havde vi været færdige med finalen nu og haft pokalen, men der er fortsat et stykke vej. Vi har været forberedt på, at returkampen først ville blive spillet nu.

– Uanset hvad er der en gulerod. Vinder vi, møder vi Manchester United, og gør vi ikke, er sommerferien længere, siger Ståle Solbakken.

FCK’s potentielle kvartfinale spilles på mandag, mens semifinalen spilles søndag i næste uge. Europa League-finalen spilles fredag 21. august.

Den kommende sæson i Superligaen begynder for FCK’s vedkommende 13. september.

/ritzau/





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Monstersalg: FC København-boss jubler

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner