FCK-lejren: Blev presset af kampens betydning

FCK-træner Jess Thorup mener, at FCK’s overtal blev hæmmende for præstationen i nederlaget til FC Midtjylland.



Normalt er det en fordel for et hold at spille i overtal i over en time, men sådan var det ikke for FC København i søndagens topdyst i Superligaen mod FC Midtjylland.

FCM endte med at vinde 1-0 trods midtbanespilleren Evanders røde kort efter 27 minutter, som fik afgørende betydning for FCK’s præstation.

Det mener FCK-træner Jess Thorup.

– Vi var bedre, da vi spillede 11 mod 11. I starten kom vi ned bag dem og skabte chancer, men da vi så kom i overtal, tænkte vi, det nok skulle gå. Da vi så kom bagud, blev vi bange, fordi vi var ved at miste noget, siger Thorup, der mener, at dysten med topholdet FCM ramte FCK mentalt.

– Det der skuffer mig mest er, at vi med ni sejre i streg ikke havde mere selvtillid med i bagagen. Kampens betydning pressede os, og vi blev febrilske for at komme tilbage. Det håndterede vi ikke godt, skabte ikke nok og det skuffer mig.

Og Thorup har da også lidt at have skuffelsen i, for i FCM-feltet var der ikke mange FCK-chancer at bekymre sig om.

– FCK skabte ikke meget, og det er en stor cadeau til vores fundament, at vi er så svære at have med at gøre, når vi rykker os sammen, siger forsvarsstyrmand i FCM Erik Sviatchenko.

– Vi følte os ikke presset på noget tidspunkt. Vi vidste, de ville spille den bredt og søge indlæg, men vi var tre store gutter til at dække op derinde, og så gjorde vores resterende holdkammerater det forrygende.

Cheftræner i FCM Bo Henriksen havde store roser til sit hold efter sejren i Parken, der sender holdet på Superligaens førsteplads.

– FCK kunne slå indlæg fra nu af og til juleaften uden at blive voldsomt farlige. Jeg talte ikke nogen kæmpe chancer til FCK, så vi er voldsomt stolte.

En af dem, som skulle skabe noget for FCK, var angriber Jonas Wind.

– Som kampen forløb, skulle vi uden tvivl have vundet den, men vi lavede for mange fejl i afleveringerne og misforstod for ofte hinanden.

/ritzau/



Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Nu drømmer de stort i AGF

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat