FCK-lejren: Blev presset af kampens betydning

FCK-træner Jess Thorup mener, at FCK’s overtal blev hæmmende for præstationen i nederlaget til FC Midtjylland.



Normalt er det en fordel for et hold at spille i overtal i over en time, men sådan var det ikke for FC København i søndagens topdyst i Superligaen mod FC Midtjylland.

FCM endte med at vinde 1-0 trods midtbanespilleren Evanders røde kort efter 27 minutter, som fik afgørende betydning for FCK’s præstation.

Det mener FCK-træner Jess Thorup.

– Vi var bedre, da vi spillede 11 mod 11. I starten kom vi ned bag dem og skabte chancer, men da vi så kom i overtal, tænkte vi, det nok skulle gå. Da vi så kom bagud, blev vi bange, fordi vi var ved at miste noget, siger Thorup, der mener, at dysten med topholdet FCM ramte FCK mentalt.

– Det der skuffer mig mest er, at vi med ni sejre i streg ikke havde mere selvtillid med i bagagen. Kampens betydning pressede os, og vi blev febrilske for at komme tilbage. Det håndterede vi ikke godt, skabte ikke nok og det skuffer mig.

Og Thorup har da også lidt at have skuffelsen i, for i FCM-feltet var der ikke mange FCK-chancer at bekymre sig om.

– FCK skabte ikke meget, og det er en stor cadeau til vores fundament, at vi er så svære at have med at gøre, når vi rykker os sammen, siger forsvarsstyrmand i FCM Erik Sviatchenko.

– Vi følte os ikke presset på noget tidspunkt. Vi vidste, de ville spille den bredt og søge indlæg, men vi var tre store gutter til at dække op derinde, og så gjorde vores resterende holdkammerater det forrygende.

Cheftræner i FCM Bo Henriksen havde store roser til sit hold efter sejren i Parken, der sender holdet på Superligaens førsteplads.

– FCK kunne slå indlæg fra nu af og til juleaften uden at blive voldsomt farlige. Jeg talte ikke nogen kæmpe chancer til FCK, så vi er voldsomt stolte.

En af dem, som skulle skabe noget for FCK, var angriber Jonas Wind.

– Som kampen forløb, skulle vi uden tvivl have vundet den, men vi lavede for mange fejl i afleveringerne og misforstod for ofte hinanden.

/ritzau/



Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Bekræftet: Færdig

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Spørger på Jonas Wind

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Brøndby straffet – får stor bøde

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Belønnes af FC København

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

FCM taber til AS Roma i Europa League

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord