FCK lider med Roony Bardghji: En tragisk case

Roony Bardghji har pådraget sig en alvorlig skade, og det er noget, der smerter hans holdkammerater i FC København og cheftræner Jacob Neestrup.



SILKEBORG (Tipsbladet): Et chok ramte FC København tidligere på ugen, da stortalentet Roony Bardghji gik i stykket på træningsbanen, og dommen er benhård for svenskeren, der meldes ude i op til et år.

Det er naturligvis et hårdt slag for den 18-årige offensivspiller, der formentlig stod på tærsklen til et stort skifte i sommerens transfervindue, og det er noget, der har ramt hele FC København-truppen som en mavepuster.

– Det er trist. Heldigvis har han nogle gode holdkammerater, som passer på ham, og vi har en stab, som vil gøre deres bedste for at hjælpe ham. Roony-casen er tragisk på sin egen måde, fordi han bliver skadet på den måde – det er der ingen, der fortjener, siger FCK-træner Jacob Neestrup.

Holdkammerater lider
Midtbanespilleren Magnus Mattsson føler ligeledes med sin holdkammerat, som ikke kommer til at se indersiden af en fodboldbane igen før langt inde i 2025.

– Det er rigtig synd for Roony. Han er en ung fyr, som heldigvis har en stor og lang karriere foran sig. Det er noget, der rammer hårdt. Jeg har selv været igennem en korsbåndsskade og ved, hvor ondt det kan gøre. Så vi er alle nødt til at støtte ham i den kommende periode, siger Mattsson.

Han bakkes op af Elias Achouri.

– Vi føler alle med ham. Jeg kan huske, at jeg selv blev opereret for en skade, da jeg var på hans alder, og jeg var ude otte-ni måneder. Det er hårdt. Vi kender jo også alle til Roonys situation, og det er ikke noget godt tidspunkt for ham at blive skadet, men sådan er det. Det er sådan noget, der kan ske i fodbold, lyder det fra den tunesiske offensivspiller.  

Roony Bardghji har i denne sæson scoret 11 mål for FC København. 





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Klar til at gå shopamok

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Crystal Palace – Rayo Vallecano

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort