FCK lider med Roony Bardghji: En tragisk case

Roony Bardghji har pådraget sig en alvorlig skade, og det er noget, der smerter hans holdkammerater i FC København og cheftræner Jacob Neestrup.



SILKEBORG (Tipsbladet): Et chok ramte FC København tidligere på ugen, da stortalentet Roony Bardghji gik i stykket på træningsbanen, og dommen er benhård for svenskeren, der meldes ude i op til et år.

Det er naturligvis et hårdt slag for den 18-årige offensivspiller, der formentlig stod på tærsklen til et stort skifte i sommerens transfervindue, og det er noget, der har ramt hele FC København-truppen som en mavepuster.

– Det er trist. Heldigvis har han nogle gode holdkammerater, som passer på ham, og vi har en stab, som vil gøre deres bedste for at hjælpe ham. Roony-casen er tragisk på sin egen måde, fordi han bliver skadet på den måde – det er der ingen, der fortjener, siger FCK-træner Jacob Neestrup.

Holdkammerater lider
Midtbanespilleren Magnus Mattsson føler ligeledes med sin holdkammerat, som ikke kommer til at se indersiden af en fodboldbane igen før langt inde i 2025.

– Det er rigtig synd for Roony. Han er en ung fyr, som heldigvis har en stor og lang karriere foran sig. Det er noget, der rammer hårdt. Jeg har selv været igennem en korsbåndsskade og ved, hvor ondt det kan gøre. Så vi er alle nødt til at støtte ham i den kommende periode, siger Mattsson.

Han bakkes op af Elias Achouri.

– Vi føler alle med ham. Jeg kan huske, at jeg selv blev opereret for en skade, da jeg var på hans alder, og jeg var ude otte-ni måneder. Det er hårdt. Vi kender jo også alle til Roonys situation, og det er ikke noget godt tidspunkt for ham at blive skadet, men sådan er det. Det er sådan noget, der kan ske i fodbold, lyder det fra den tunesiske offensivspiller.  

Roony Bardghji har i denne sæson scoret 11 mål for FC København. 





Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lyngby BK – AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



LIVE

Superliga-LIVE: Har slettet alt om Brøndby

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Klar besked om AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’