FCK lider nyt skuffende nederlag i egen hule

FCK tabte for tredje gang i træk mod et dansk hold, da Silkeborg vandt første pokalkvartfinale i Parken.



I Champions League spiller FC København gang på gang op med storhold som Bayern München og Manchester United, men danske hold kan FCK ikke besejre i denne periode.

Onsdag aften tabte FCK hjemme i Parken sin tredje kamp i træk mod et dansk hold, da den første af to pokalkvartfinaler blev tabt med 0-2 mod Silkeborg.

Dermed står Silkeborg med gode muligheder for at avancere til semifinalerne inden returkampen på hjemmebane på lørdag.

Det var anden gang i efteråret, at Silkeborg rejste hjem fra Parken med en sejr. Silkeborg spillede en klog kamp, mens FCK præsterede uinspireret under taget i Parken.

Da Silkeborg tidligere på efteråret vandt i Parken, scorede Alexander Lind, og ligatopscoreren var også tæt på at give sit hold en drømmestart onsdag.

Efter en håndfuld minutter oversprintede han Nicolai Boilesen, der kom til at ligne en gammel mand, men Kamil Grabara tog sig af Linds forsøg.

Kort efter var Viktor Claesson tæt på i den anden ende, men Alexander Busch reddede situationen foran mål.

Siden faldt der mere ro på opgøret, og det lignede en nulløsning ved pausen, da udeholdet bragte sig på 1-0.

Oliver Sonne gled igennem i højre side og sendte bolden ind i feltet, hvor Callum McCowatt snittede bolden i mål via stolpen. Også han scorede ved det seneste besøg i Parken.

FCK-træner Jacob Neestrup reagerede ved at skifte tre spillere i pausen. Ind kom Rasmus Falk, Denis Vavro og Roony Bardghji, og særligt sidstnævnte satte offensivt præg fra anden halvlegs start med en afslutning, der sneg sig forbi stolpen.

Efter en god FCK-indledning og intenst pres fik Silkeborg igen bedre kontrol, og efter knap 20 minutter udbyggede holdet føringen i et mønsterangreb, hvor Anders Klynge scorede med en inderside.

I den sidste halve time stod Silkeborg godt organiseret og kørte på den måde den fornemme sejr hjem mod den forsvarende pokalmester.

FCK har nu tabt tre kampe til danske hold på 11 dage. I Superligaen har Viborg og AGF gjort det onde mod FCK.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

FC København byder på kantspiller

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

‘Det er ret let at se’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Brøndby har IKKE budt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

I chok over Tottenham

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Det er forfærdeligt

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Brøndby forhandler om stor transfer

Michael Carrick storhylder

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’