FCK lider nyt skuffende nederlag i egen hule

FCK tabte for tredje gang i træk mod et dansk hold, da Silkeborg vandt første pokalkvartfinale i Parken.



I Champions League spiller FC København gang på gang op med storhold som Bayern München og Manchester United, men danske hold kan FCK ikke besejre i denne periode.

Onsdag aften tabte FCK hjemme i Parken sin tredje kamp i træk mod et dansk hold, da den første af to pokalkvartfinaler blev tabt med 0-2 mod Silkeborg.

Dermed står Silkeborg med gode muligheder for at avancere til semifinalerne inden returkampen på hjemmebane på lørdag.

Det var anden gang i efteråret, at Silkeborg rejste hjem fra Parken med en sejr. Silkeborg spillede en klog kamp, mens FCK præsterede uinspireret under taget i Parken.

Da Silkeborg tidligere på efteråret vandt i Parken, scorede Alexander Lind, og ligatopscoreren var også tæt på at give sit hold en drømmestart onsdag.

Efter en håndfuld minutter oversprintede han Nicolai Boilesen, der kom til at ligne en gammel mand, men Kamil Grabara tog sig af Linds forsøg.

Kort efter var Viktor Claesson tæt på i den anden ende, men Alexander Busch reddede situationen foran mål.

Siden faldt der mere ro på opgøret, og det lignede en nulløsning ved pausen, da udeholdet bragte sig på 1-0.

Oliver Sonne gled igennem i højre side og sendte bolden ind i feltet, hvor Callum McCowatt snittede bolden i mål via stolpen. Også han scorede ved det seneste besøg i Parken.

FCK-træner Jacob Neestrup reagerede ved at skifte tre spillere i pausen. Ind kom Rasmus Falk, Denis Vavro og Roony Bardghji, og særligt sidstnævnte satte offensivt præg fra anden halvlegs start med en afslutning, der sneg sig forbi stolpen.

Efter en god FCK-indledning og intenst pres fik Silkeborg igen bedre kontrol, og efter knap 20 minutter udbyggede holdet føringen i et mønsterangreb, hvor Anders Klynge scorede med en inderside.

I den sidste halve time stod Silkeborg godt organiseret og kørte på den måde den fornemme sejr hjem mod den forsvarende pokalmester.

FCK har nu tabt tre kampe til danske hold på 11 dage. I Superligaen har Viborg og AGF gjort det onde mod FCK.

/ritzau/





Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’




LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Brøndby tæt på ny forstærkning

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Messi sætter ord på vildt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Det var verdens undergang’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Begejstret for Jacob Neestrup

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne