FCK lukker alligevel fans ind i Odense

Efter et frugtbart møde med klubbens fans har FC København her til morgen igen sat billetter til salg til udekampen mod OB på søndag.



I fredags bekendtgjorde FC København, at de for fremtiden ikke ville benytte sig af muligheden for at lukke fans ind på et udebaneafsnit, når de spiller udekampe. Årsagen var ballade i Hannover i torsdag, der gjorde at bægeret flød over efter lignende ballade i forbindelse med udekampene mod FC Vestsjælland, Viktoria Plzen, Brøndby og Standard Liege tidligere på efteråret.

FCK er efter et frugtbart møde med fansens imidlertid igen begyndt at sælge billetter til OB-kampen.

– Mandag aften afholdte repræsentanter fra FC København, FC Københavns Fan Club og Nedre B møde vedrørende problematikken omkring udebaneafsnit. For at der kunne blive åbnet for adgang, var det nødvendigt, at alle på mødet kunne tilslutte sig ønsket om at FC Københavns hjemme- og udebanekampe afvikles uden vold, hærværk og trusler. Dette var alle enige om, hvorfor det blev aftalt, at der tirsdag morgen sættes billetter til salg til kampen i Odense.

– Herudover blev det aftalt, at såfremt kampen i Odense afvikledes i god ro og orden vil man fra næste hjemmekamp igen kunne købe merchandise under Nedre B-tribunen. Ydermere vil parterne, hvis der ikke er vold og hærværk i Odense, fortsætte dialogen omkring udvikling af forholdene for fansene i fremtiden. I forlængelse af mødet opfordrer alle parter, fans af FC København til at gå til fodbold med det formål at støtte FC København på positiv vis og samtidig overholde det gældende ordensreglement, skriver FCK i dag på sin hjemmeside.

I Hannover blev det tyske politi og administrative FCK-medarbejdere angrebet af FCK-bøller, hvorfor klubben altså følte sig nødsaget til at lukke billetsalget til kampen i Odense. Nu er det så spændende, om uromagerne også er interesserede i at undgå ballade i fremtiden.







LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende