I fredags bekendtgjorde FC København, at de for fremtiden ikke ville benytte sig af muligheden for at lukke fans ind på et udebaneafsnit, når de spiller udekampe. Årsagen var ballade i Hannover i torsdag, der gjorde at bægeret flød over efter lignende ballade i forbindelse med udekampene mod FC Vestsjælland, Viktoria Plzen, Brøndby og Standard Liege tidligere på efteråret.
FCK er efter et frugtbart møde med fansens imidlertid igen begyndt at sælge billetter til OB-kampen.
– Mandag aften afholdte repræsentanter fra FC København, FC Københavns Fan Club og Nedre B møde vedrørende problematikken omkring udebaneafsnit. For at der kunne blive åbnet for adgang, var det nødvendigt, at alle på mødet kunne tilslutte sig ønsket om at FC Københavns hjemme- og udebanekampe afvikles uden vold, hærværk og trusler. Dette var alle enige om, hvorfor det blev aftalt, at der tirsdag morgen sættes billetter til salg til kampen i Odense.
– Herudover blev det aftalt, at såfremt kampen i Odense afvikledes i god ro og orden vil man fra næste hjemmekamp igen kunne købe merchandise under Nedre B-tribunen. Ydermere vil parterne, hvis der ikke er vold og hærværk i Odense, fortsætte dialogen omkring udvikling af forholdene for fansene i fremtiden. I forlængelse af mødet opfordrer alle parter, fans af FC København til at gå til fodbold med det formål at støtte FC København på positiv vis og samtidig overholde det gældende ordensreglement, skriver FCK i dag på sin hjemmeside.
I Hannover blev det tyske politi og administrative FCK-medarbejdere angrebet af FCK-bøller, hvorfor klubben altså følte sig nødsaget til at lukke billetsalget til kampen i Odense. Nu er det så spændende, om uromagerne også er interesserede i at undgå ballade i fremtiden.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’