I fredags bekendtgjorde FC København, at de for fremtiden ikke ville benytte sig af muligheden for at lukke fans ind på et udebaneafsnit, når de spiller udekampe. Årsagen var ballade i Hannover i torsdag, der gjorde at bægeret flød over efter lignende ballade i forbindelse med udekampene mod FC Vestsjælland, Viktoria Plzen, Brøndby og Standard Liege tidligere på efteråret.
FCK er efter et frugtbart møde med fansens imidlertid igen begyndt at sælge billetter til OB-kampen.
– Mandag aften afholdte repræsentanter fra FC København, FC Københavns Fan Club og Nedre B møde vedrørende problematikken omkring udebaneafsnit. For at der kunne blive åbnet for adgang, var det nødvendigt, at alle på mødet kunne tilslutte sig ønsket om at FC Københavns hjemme- og udebanekampe afvikles uden vold, hærværk og trusler. Dette var alle enige om, hvorfor det blev aftalt, at der tirsdag morgen sættes billetter til salg til kampen i Odense.
– Herudover blev det aftalt, at såfremt kampen i Odense afvikledes i god ro og orden vil man fra næste hjemmekamp igen kunne købe merchandise under Nedre B-tribunen. Ydermere vil parterne, hvis der ikke er vold og hærværk i Odense, fortsætte dialogen omkring udvikling af forholdene for fansene i fremtiden. I forlængelse af mødet opfordrer alle parter, fans af FC København til at gå til fodbold med det formål at støtte FC København på positiv vis og samtidig overholde det gældende ordensreglement, skriver FCK i dag på sin hjemmeside.
I Hannover blev det tyske politi og administrative FCK-medarbejdere angrebet af FCK-bøller, hvorfor klubben altså følte sig nødsaget til at lukke billetsalget til kampen i Odense. Nu er det så spændende, om uromagerne også er interesserede i at undgå ballade i fremtiden.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER