I fredags bekendtgjorde FC København, at de for fremtiden ikke ville benytte sig af muligheden for at lukke fans ind på et udebaneafsnit, når de spiller udekampe. Årsagen var ballade i Hannover i torsdag, der gjorde at bægeret flød over efter lignende ballade i forbindelse med udekampene mod FC Vestsjælland, Viktoria Plzen, Brøndby og Standard Liege tidligere på efteråret.
FCK er efter et frugtbart møde med fansens imidlertid igen begyndt at sælge billetter til OB-kampen.
– Mandag aften afholdte repræsentanter fra FC København, FC Københavns Fan Club og Nedre B møde vedrørende problematikken omkring udebaneafsnit. For at der kunne blive åbnet for adgang, var det nødvendigt, at alle på mødet kunne tilslutte sig ønsket om at FC Københavns hjemme- og udebanekampe afvikles uden vold, hærværk og trusler. Dette var alle enige om, hvorfor det blev aftalt, at der tirsdag morgen sættes billetter til salg til kampen i Odense.
– Herudover blev det aftalt, at såfremt kampen i Odense afvikledes i god ro og orden vil man fra næste hjemmekamp igen kunne købe merchandise under Nedre B-tribunen. Ydermere vil parterne, hvis der ikke er vold og hærværk i Odense, fortsætte dialogen omkring udvikling af forholdene for fansene i fremtiden. I forlængelse af mødet opfordrer alle parter, fans af FC København til at gå til fodbold med det formål at støtte FC København på positiv vis og samtidig overholde det gældende ordensreglement, skriver FCK i dag på sin hjemmeside.
I Hannover blev det tyske politi og administrative FCK-medarbejdere angrebet af FCK-bøller, hvorfor klubben altså følte sig nødsaget til at lukke billetsalget til kampen i Odense. Nu er det så spændende, om uromagerne også er interesserede i at undgå ballade i fremtiden.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW