I fredags bekendtgjorde FC København, at de for fremtiden ikke ville benytte sig af muligheden for at lukke fans ind på et udebaneafsnit, når de spiller udekampe. Årsagen var ballade i Hannover i torsdag, der gjorde at bægeret flød over efter lignende ballade i forbindelse med udekampene mod FC Vestsjælland, Viktoria Plzen, Brøndby og Standard Liege tidligere på efteråret.
FCK er efter et frugtbart møde med fansens imidlertid igen begyndt at sælge billetter til OB-kampen.
– Mandag aften afholdte repræsentanter fra FC København, FC Københavns Fan Club og Nedre B møde vedrørende problematikken omkring udebaneafsnit. For at der kunne blive åbnet for adgang, var det nødvendigt, at alle på mødet kunne tilslutte sig ønsket om at FC Københavns hjemme- og udebanekampe afvikles uden vold, hærværk og trusler. Dette var alle enige om, hvorfor det blev aftalt, at der tirsdag morgen sættes billetter til salg til kampen i Odense.
– Herudover blev det aftalt, at såfremt kampen i Odense afvikledes i god ro og orden vil man fra næste hjemmekamp igen kunne købe merchandise under Nedre B-tribunen. Ydermere vil parterne, hvis der ikke er vold og hærværk i Odense, fortsætte dialogen omkring udvikling af forholdene for fansene i fremtiden. I forlængelse af mødet opfordrer alle parter, fans af FC København til at gå til fodbold med det formål at støtte FC København på positiv vis og samtidig overholde det gældende ordensreglement, skriver FCK i dag på sin hjemmeside.
I Hannover blev det tyske politi og administrative FCK-medarbejdere angrebet af FCK-bøller, hvorfor klubben altså følte sig nødsaget til at lukke billetsalget til kampen i Odense. Nu er det så spændende, om uromagerne også er interesserede i at undgå ballade i fremtiden.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER