FCK må undvære duo: Der går nok lige et stykke tid

Hverken Elias Achouri eller William Clem er blevet spilleklar, da duoen kæmper med 'drilske skader'.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Elias Achouri og William Clem har misset sæsonens tre første kampe, og de to FC København-profiler kommer heller ikke med i torsdagens hjemmekamp mod Bruno's Magpies. 

Da FC København lørdag offentliggjorde truppen til kampen mod AGF, fremgik det, at Clem og Achouri 'forventes tilbage inden kort tid'. Men de to profilers skader har vist sig en anelse mere besværlige end først antaget.  

– Nu er vi nok også der, hvor vi må sige: ‘Hvad er kort tid?’ Vi havde jo håbet på, at det kunne gå lidt hurtigere, men sådan er det jo nogle gange. Det er nogle drilske skader. Med William kæmper vi med at få noget væske væk fra knæet. Det er bare et dumt slag, han fik.

– Vi havde jo håbet på, at han kunne have været med måske allerede mod Lyngby, men sådan gik det ikke. Det kan være, jeg siger noget andet til dig i morgen. Så må vi se, men de er ikke med i morgen. Jeg håber stadig, at de er klar om kort tid, men der går nok lige et stykke tid endnu, lød det fra Jacob Neestrup forud for onsdagens træning. 

FC København har tidligere meldt ud, at Paul Mukairu og Khouma Babacar undersøger mulighederne for at finde en anden klub, og de to spillere træner i øjeblikket for sig selv om eftermiddagen, lyder det fra Jacob Neestrup. 

Efter torsdagens kamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen venter der søndag FC København en hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen. 





AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade