FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Elias Achouri og William Clem har misset sæsonens tre første kampe, og de to FC København-profiler kommer heller ikke med i torsdagens hjemmekamp mod Bruno's Magpies.
Da FC København lørdag offentliggjorde truppen til kampen mod AGF, fremgik det, at Clem og Achouri 'forventes tilbage inden kort tid'. Men de to profilers skader har vist sig en anelse mere besværlige end først antaget.
– Nu er vi nok også der, hvor vi må sige: ‘Hvad er kort tid?’ Vi havde jo håbet på, at det kunne gå lidt hurtigere, men sådan er det jo nogle gange. Det er nogle drilske skader. Med William kæmper vi med at få noget væske væk fra knæet. Det er bare et dumt slag, han fik.
– Vi havde jo håbet på, at han kunne have været med måske allerede mod Lyngby, men sådan gik det ikke. Det kan være, jeg siger noget andet til dig i morgen. Så må vi se, men de er ikke med i morgen. Jeg håber stadig, at de er klar om kort tid, men der går nok lige et stykke tid endnu, lød det fra Jacob Neestrup forud for onsdagens træning.
FC København har tidligere meldt ud, at Paul Mukairu og Khouma Babacar undersøger mulighederne for at finde en anden klub, og de to spillere træner i øjeblikket for sig selv om eftermiddagen, lyder det fra Jacob Neestrup.
Efter torsdagens kamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen venter der søndag FC København en hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
Deadline overskredet: FC København melder ud
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Østrig – Jordan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Her er Tunesiens nye VM-træner
AVIS