FCK må undvære duo: Der går nok lige et stykke tid

Hverken Elias Achouri eller William Clem er blevet spilleklar, da duoen kæmper med 'drilske skader'.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Elias Achouri og William Clem har misset sæsonens tre første kampe, og de to FC København-profiler kommer heller ikke med i torsdagens hjemmekamp mod Bruno's Magpies. 

Da FC København lørdag offentliggjorde truppen til kampen mod AGF, fremgik det, at Clem og Achouri 'forventes tilbage inden kort tid'. Men de to profilers skader har vist sig en anelse mere besværlige end først antaget.  

– Nu er vi nok også der, hvor vi må sige: ‘Hvad er kort tid?’ Vi havde jo håbet på, at det kunne gå lidt hurtigere, men sådan er det jo nogle gange. Det er nogle drilske skader. Med William kæmper vi med at få noget væske væk fra knæet. Det er bare et dumt slag, han fik.

– Vi havde jo håbet på, at han kunne have været med måske allerede mod Lyngby, men sådan gik det ikke. Det kan være, jeg siger noget andet til dig i morgen. Så må vi se, men de er ikke med i morgen. Jeg håber stadig, at de er klar om kort tid, men der går nok lige et stykke tid endnu, lød det fra Jacob Neestrup forud for onsdagens træning. 

FC København har tidligere meldt ud, at Paul Mukairu og Khouma Babacar undersøger mulighederne for at finde en anden klub, og de to spillere træner i øjeblikket for sig selv om eftermiddagen, lyder det fra Jacob Neestrup. 

Efter torsdagens kamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen venter der søndag FC København en hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



Kæmpekøb retur til FC København?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Kalder tronskifte i Danmark

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis