FCK med klar opfordring til fans

FC København opfordrer nu fans til ikke at lave en baneinvasion søndag, hvis mesterskabet kommer i hus.



Over de seneste uger har især engelsk fodbold været ramt af flere baneinvasioner, hvor jublende fans er løbet ind på grønsværen for at tiljuble spillere. Senest skete det torsdag aften med Evertons sejr, som sikrede klubben overlevelse i Premier League, og det endte i skandaløse scener, hvor Crystal Palace-træner Patrick Vieira sparkede ud efter en fan

Og de mange baneinvasioner får nu FC København til at komme med en klar opfordring til klubbens fans inden søndagens kamp mod AaB, hvor guldet kan sikres: Bliv på tribunen.

Det skriver FC København på klubbens hjemmeside.

– For det første er det en alvorlig sikkerhedsrisiko for både spillere, fans og stewards, hvor vi har set aktører blive antastet eller ligefrem angrebet. For det andet kan det få meget markante konsekvenser for klubben på både kort og langt sigt.

– Hvis myndighederne vurderer, at sikkerheden ikke er tilstrækkelig, kan de også aflyse den mesterskabsfejring, som vi alle håber på at skulle opleve i Parken på søndag.

– På længere sigt betyder det også alvorlige sanktioner mod klubben med meget store bødestraffe samt en betydelig risiko for, at vi skal spille kampe uden tilskuere, skriver FC København.

FC København skriver samtidig, at de lover, at der nok skal være rig mulighed for at fejre mesterskabet, såfremt det som forventet kommer i hus.

Forud for søndagens spillerunde, der er sæsonens sidste, er FC København tre point foran FC Midtjylland i tabellen og har en bedre målscore. Derfor skal FCK blot undgå at tabe stort for at blive mestre. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Randers FC – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De bliver monstersalg til sommer

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Det er ringe ad helvede til’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl