Over de seneste uger har især engelsk fodbold været ramt af flere baneinvasioner, hvor jublende fans er løbet ind på grønsværen for at tiljuble spillere. Senest skete det torsdag aften med Evertons sejr, som sikrede klubben overlevelse i Premier League, og det endte i skandaløse scener, hvor Crystal Palace-træner Patrick Vieira sparkede ud efter en fan.
Og de mange baneinvasioner får nu FC København til at komme med en klar opfordring til klubbens fans inden søndagens kamp mod AaB, hvor guldet kan sikres: Bliv på tribunen.
Det skriver FC København på klubbens hjemmeside.
– For det første er det en alvorlig sikkerhedsrisiko for både spillere, fans og stewards, hvor vi har set aktører blive antastet eller ligefrem angrebet. For det andet kan det få meget markante konsekvenser for klubben på både kort og langt sigt.
– Hvis myndighederne vurderer, at sikkerheden ikke er tilstrækkelig, kan de også aflyse den mesterskabsfejring, som vi alle håber på at skulle opleve i Parken på søndag.
– På længere sigt betyder det også alvorlige sanktioner mod klubben med meget store bødestraffe samt en betydelig risiko for, at vi skal spille kampe uden tilskuere, skriver FC København.
FC København skriver samtidig, at de lover, at der nok skal være rig mulighed for at fejre mesterskabet, såfremt det som forventet kommer i hus.
Forud for søndagens spillerunde, der er sæsonens sidste, er FC København tre point foran FC Midtjylland i tabellen og har en bedre målscore. Derfor skal FCK blot undgå at tabe stort for at blive mestre.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Jackson jager mål mod Irak
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Senegal – Irak
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
EKSKLUSIVT
