FCK med klar opfordring til fans

FC København opfordrer nu fans til ikke at lave en baneinvasion søndag, hvis mesterskabet kommer i hus.



Over de seneste uger har især engelsk fodbold været ramt af flere baneinvasioner, hvor jublende fans er løbet ind på grønsværen for at tiljuble spillere. Senest skete det torsdag aften med Evertons sejr, som sikrede klubben overlevelse i Premier League, og det endte i skandaløse scener, hvor Crystal Palace-træner Patrick Vieira sparkede ud efter en fan

Og de mange baneinvasioner får nu FC København til at komme med en klar opfordring til klubbens fans inden søndagens kamp mod AaB, hvor guldet kan sikres: Bliv på tribunen.

Det skriver FC København på klubbens hjemmeside.

– For det første er det en alvorlig sikkerhedsrisiko for både spillere, fans og stewards, hvor vi har set aktører blive antastet eller ligefrem angrebet. For det andet kan det få meget markante konsekvenser for klubben på både kort og langt sigt.

– Hvis myndighederne vurderer, at sikkerheden ikke er tilstrækkelig, kan de også aflyse den mesterskabsfejring, som vi alle håber på at skulle opleve i Parken på søndag.

– På længere sigt betyder det også alvorlige sanktioner mod klubben med meget store bødestraffe samt en betydelig risiko for, at vi skal spille kampe uden tilskuere, skriver FC København.

FC København skriver samtidig, at de lover, at der nok skal være rig mulighed for at fejre mesterskabet, såfremt det som forventet kommer i hus.

Forud for søndagens spillerunde, der er sæsonens sidste, er FC København tre point foran FC Midtjylland i tabellen og har en bedre målscore. Derfor skal FCK blot undgå at tabe stort for at blive mestre. 





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Jonas Lössl stopper karrieren

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Brasilien – Haiti

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

VM-powerranking: En guddommelig præstation