FCK melder klart om ambitionerne i 2021

FCK-træner Jess Thorup vil angribe Superligaen, hvor holdet igen skal være med i toppen efter et svært 2020.



Et turbulent 2020 for FC København går på hæld, hvor klubben har bøvlet med coronapandemien, trænerfyring og glippet europæisk gruppespil, mens holdet har måttet se sig slået af FC Midtjylland i toppen af Superligaen.

Det skal være slut i det kommende år, hvor cheftræner Jess Thorup blæser til angreb på topplaceringerne i Superligaen.

– Jeg håber og tror på, at vi kan blive en del af topstriden i foråret.

– Vi skal komme buldrende, og det har vi også vist, at vi har kvaliteterne til. Det er ærgerligt, at det ikke blev til fjerde sejr på stribe, for så var taget jo røget af her i Parken, og alle ville have syntes, at det havde været helt fantastisk, siger Jess Thorup.

Vejen til succes går blandt andet via fansenes tilbagevenden til stadion, men også ved at fortsætte udviklingen af spillet, hvor københavnerne under Thorup angriber gennem midten af banen.

– Jeg håber, vi får styr på pandemien, så vi kan få flere fans på stadion og få den her stemning, som er en stor del af fodbold.

– Dernæst håber jeg på, at vi fortsætter med at udvikle spillet, som vi allerede har gjort, i forhold til da vi startede sammen. Det kan jeg mærke, at spillerne er nysgerrige på, og det glæder jeg mig til at være sammen en måneds tid med dem om.

FCK kan mandag aften komme syv point efter guldfavoritterne FC Midtjylland, hvis midtjyderne slår FC Nordsjælland. Jess Thorup vil dog ikke tage stilling til, om det er for stort et forspring at hente.

– Vi skal holde op med at kigge på andre og fokusere på os selv. Tager vi point nok, så skal vi nok få hentet mange hold.

Det er FCK’s midtbaneprofil Rasmus Falk enig i, men han forsikrer, at han og holdkammeraterne kommer til forårssæsonen med ild i øjnene.

– Der er rigtig mange på holdet, der brænder for at komme i gang igen og løfte det her til nye højder.

– Jeg fornemmer en vild motivation og tro på tingene, i forhold til det vi skal opnå i det nye år. Folk er selvfølgelige også realistiske, i forhold til hvor vi står. Vi runder 2020 af, og det har været et blandet år, men i 2021 kommer vi til at stå rigtig stærkt. Det garanterer jeg, siger Rasmus Falk.

FC København afsluttede søndag efterårssæsonen med at spille 1-1 mod OB på hjemmebane.

/ritzau/



Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Fælder hård Schmeichel-dom

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Italienske medier hylder ham

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Eriksen ude med hård kritik

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”