FCK melder klart om ambitionerne i 2021

FCK-træner Jess Thorup vil angribe Superligaen, hvor holdet igen skal være med i toppen efter et svært 2020.



Et turbulent 2020 for FC København går på hæld, hvor klubben har bøvlet med coronapandemien, trænerfyring og glippet europæisk gruppespil, mens holdet har måttet se sig slået af FC Midtjylland i toppen af Superligaen.

Det skal være slut i det kommende år, hvor cheftræner Jess Thorup blæser til angreb på topplaceringerne i Superligaen.

– Jeg håber og tror på, at vi kan blive en del af topstriden i foråret.

– Vi skal komme buldrende, og det har vi også vist, at vi har kvaliteterne til. Det er ærgerligt, at det ikke blev til fjerde sejr på stribe, for så var taget jo røget af her i Parken, og alle ville have syntes, at det havde været helt fantastisk, siger Jess Thorup.

Vejen til succes går blandt andet via fansenes tilbagevenden til stadion, men også ved at fortsætte udviklingen af spillet, hvor københavnerne under Thorup angriber gennem midten af banen.

– Jeg håber, vi får styr på pandemien, så vi kan få flere fans på stadion og få den her stemning, som er en stor del af fodbold.

– Dernæst håber jeg på, at vi fortsætter med at udvikle spillet, som vi allerede har gjort, i forhold til da vi startede sammen. Det kan jeg mærke, at spillerne er nysgerrige på, og det glæder jeg mig til at være sammen en måneds tid med dem om.

FCK kan mandag aften komme syv point efter guldfavoritterne FC Midtjylland, hvis midtjyderne slår FC Nordsjælland. Jess Thorup vil dog ikke tage stilling til, om det er for stort et forspring at hente.

– Vi skal holde op med at kigge på andre og fokusere på os selv. Tager vi point nok, så skal vi nok få hentet mange hold.

Det er FCK’s midtbaneprofil Rasmus Falk enig i, men han forsikrer, at han og holdkammeraterne kommer til forårssæsonen med ild i øjnene.

– Der er rigtig mange på holdet, der brænder for at komme i gang igen og løfte det her til nye højder.

– Jeg fornemmer en vild motivation og tro på tingene, i forhold til det vi skal opnå i det nye år. Folk er selvfølgelige også realistiske, i forhold til hvor vi står. Vi runder 2020 af, og det har været et blandet år, men i 2021 kommer vi til at stå rigtig stærkt. Det garanterer jeg, siger Rasmus Falk.

FC København afsluttede søndag efterårssæsonen med at spille 1-1 mod OB på hjemmebane.

/ritzau/



FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

‘Sur over Brøndby-transfer’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

– De lignede lort!

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bekræfter FC København-historie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy