Eksperter før FCK-brag: Manchester United er meget formstærke

Manchester United spiller måske det bedst fodbold, siden Alex Ferguson var manager, siger Morten Bruun.



Det bliver et opgør mod et af Europas mest formstærke fodboldhold, der venter FC København mandag aften i Europa League-kvartfinalen i Köln.

Modstanderen Manchester United ser endelig ud til at have fundet opskriften på, hvordan klubben kan nærme sig de øvrige engelske tophold efter at have præsteret under tidligere tiders høje niveau i de seneste sæsoner.

Sådan lyder det fra de tidligere superligatrænere og nuværende fodboldeksperter, Morten Bruun, der arbejder for Discovery, og Allan Kuhn, der arbejder for TV3 Sport.

– Manchester United er et meget formstærkt hold, som kan kigge tilbage på hvis ikke den bedste periode siden Alex Ferguson (2013, red.), så en af de bedste perioder siden, siger Morten Bruun og uddyber:

– Manchester United var tæt på at være Premier Leagues bedste mandskab efter coronapausen, der har kun været et lille formdyk i FA Cup-nederlaget til Chelsea og knap så stor suverænitet i de sidste kampe.

– Men overordnet set er det et formstærkt Manchester United-hold, der er i balance. Det er ikke ofte, man har kunnet sige det de seneste syv sæsoner, siger Bruun.

Det er nordmanden Ole Gunnar Solskjær, som har tøjlet Manchester Uniteds stjernebesatte trup. United har blot tabt et ud af klubbens seneste 23 opgør på tværs af alle turneringer.

Vinterindkøbet af Bruno Fernandes fra portugisiske Sporting er helt afgørende for, at Manchester United formåede at kravle op på tredjepladsen i Premier League via en stribe overbevisende præstationer, mener Allan Kuhn.

– Inden kunne United godt vinde deres kampe på kontraangreb – også mod de gode hold – men efter Bruno Fernandes er kommet ind, kan Manchester United også vinde ved at styre kampene. Det har man savnet fra United i et stykke tid.

– Det gør også, at de tør stå højere med bagkæden. De fire forreste spillere er virkelig dygtige – Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford og Mason Greenwood – og nu er de bundet sammen gennem Fernandes som 10’er.

– Derudover har forsvaret også løftet sig, og på midtbanen er Paul Pogba kommet tilbage på et niveau, der har været savnet, siger Allan Kuhn.

Manchester United vandt Europa League så sent som i 2017, og den engelske storklub er bookmakernes klare favorit til titlen igen i år.

De to fodboldeksperter levner heller ikke FCK stor chance for at kvalificere sig til semifinalen.

– FCK’s muligheder er begrænsede, for hvis United stiller med mere eller mindre alle deres bedste spillere, er det et frygtindgydende hold. De har en masse fart, de har dygtige afsluttere, og de har en dygtig, dygtig playmaker i Bruno Fernandes.

– FCK’s chance består i, at det skal afgøres over en kamp – det er altid en fordel for det undertippede hold, siger Morten Bruun.

Allan Kuhn rangerer også Premier Leagues nummer tre langt over Superligaens nummer to.

– Man kunne se noget friskhed hos FCK-spillerne mod Basaksehir, men mod et stærkt Manchester United-hold vil kvalitetsforskellen nok være for stor.

– Det er kontraangreb, dødbolde og en god målmand, der skal gøre det for FCK, og så skal FCK blive ved med at være gode til at organisere sig, som de traditionelt har været i Europa i denne sæson. Men det er ikke sikkert, at det er nok, siger Allan Kuhn.

Kvartfinalen i Köln begynder mandag klokken 21.

/ritzau/







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

José Mourinho klarmelder dansker

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

– Det er en gigantisk fiasko

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe