Eksperter før FCK-brag: Manchester United er meget formstærke

Manchester United spiller måske det bedst fodbold, siden Alex Ferguson var manager, siger Morten Bruun.



Det bliver et opgør mod et af Europas mest formstærke fodboldhold, der venter FC København mandag aften i Europa League-kvartfinalen i Köln.

Modstanderen Manchester United ser endelig ud til at have fundet opskriften på, hvordan klubben kan nærme sig de øvrige engelske tophold efter at have præsteret under tidligere tiders høje niveau i de seneste sæsoner.

Sådan lyder det fra de tidligere superligatrænere og nuværende fodboldeksperter, Morten Bruun, der arbejder for Discovery, og Allan Kuhn, der arbejder for TV3 Sport.

– Manchester United er et meget formstærkt hold, som kan kigge tilbage på hvis ikke den bedste periode siden Alex Ferguson (2013, red.), så en af de bedste perioder siden, siger Morten Bruun og uddyber:

– Manchester United var tæt på at være Premier Leagues bedste mandskab efter coronapausen, der har kun været et lille formdyk i FA Cup-nederlaget til Chelsea og knap så stor suverænitet i de sidste kampe.

– Men overordnet set er det et formstærkt Manchester United-hold, der er i balance. Det er ikke ofte, man har kunnet sige det de seneste syv sæsoner, siger Bruun.

Det er nordmanden Ole Gunnar Solskjær, som har tøjlet Manchester Uniteds stjernebesatte trup. United har blot tabt et ud af klubbens seneste 23 opgør på tværs af alle turneringer.

Vinterindkøbet af Bruno Fernandes fra portugisiske Sporting er helt afgørende for, at Manchester United formåede at kravle op på tredjepladsen i Premier League via en stribe overbevisende præstationer, mener Allan Kuhn.

– Inden kunne United godt vinde deres kampe på kontraangreb – også mod de gode hold – men efter Bruno Fernandes er kommet ind, kan Manchester United også vinde ved at styre kampene. Det har man savnet fra United i et stykke tid.

– Det gør også, at de tør stå højere med bagkæden. De fire forreste spillere er virkelig dygtige – Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford og Mason Greenwood – og nu er de bundet sammen gennem Fernandes som 10’er.

– Derudover har forsvaret også løftet sig, og på midtbanen er Paul Pogba kommet tilbage på et niveau, der har været savnet, siger Allan Kuhn.

Manchester United vandt Europa League så sent som i 2017, og den engelske storklub er bookmakernes klare favorit til titlen igen i år.

De to fodboldeksperter levner heller ikke FCK stor chance for at kvalificere sig til semifinalen.

– FCK’s muligheder er begrænsede, for hvis United stiller med mere eller mindre alle deres bedste spillere, er det et frygtindgydende hold. De har en masse fart, de har dygtige afsluttere, og de har en dygtig, dygtig playmaker i Bruno Fernandes.

– FCK’s chance består i, at det skal afgøres over en kamp – det er altid en fordel for det undertippede hold, siger Morten Bruun.

Allan Kuhn rangerer også Premier Leagues nummer tre langt over Superligaens nummer to.

– Man kunne se noget friskhed hos FCK-spillerne mod Basaksehir, men mod et stærkt Manchester United-hold vil kvalitetsforskellen nok være for stor.

– Det er kontraangreb, dødbolde og en god målmand, der skal gøre det for FCK, og så skal FCK blive ved med at være gode til at organisere sig, som de traditionelt har været i Europa i denne sæson. Men det er ikke sikkert, at det er nok, siger Allan Kuhn.

Kvartfinalen i Köln begynder mandag klokken 21.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Den værste i 18 år – de overvejer det



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Afgørende dage’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Dansk landsholdsspiller imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Michael Carrick storhylder

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Optur før FC København-brag

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

‘Det kommer aldrig til at ske’

Verdensstjernes søn landet i København

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Bretonere bøllebanker normannere

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest