Det bliver et opgør mod et af Europas mest formstærke fodboldhold, der venter FC København mandag aften i Europa League-kvartfinalen i Köln.
Modstanderen Manchester United ser endelig ud til at have fundet opskriften på, hvordan klubben kan nærme sig de øvrige engelske tophold efter at have præsteret under tidligere tiders høje niveau i de seneste sæsoner.
Sådan lyder det fra de tidligere superligatrænere og nuværende fodboldeksperter, Morten Bruun, der arbejder for Discovery, og Allan Kuhn, der arbejder for TV3 Sport.
– Manchester United er et meget formstærkt hold, som kan kigge tilbage på hvis ikke den bedste periode siden Alex Ferguson (2013, red.), så en af de bedste perioder siden, siger Morten Bruun og uddyber:
– Manchester United var tæt på at være Premier Leagues bedste mandskab efter coronapausen, der har kun været et lille formdyk i FA Cup-nederlaget til Chelsea og knap så stor suverænitet i de sidste kampe.
– Men overordnet set er det et formstærkt Manchester United-hold, der er i balance. Det er ikke ofte, man har kunnet sige det de seneste syv sæsoner, siger Bruun.
Det er nordmanden Ole Gunnar Solskjær, som har tøjlet Manchester Uniteds stjernebesatte trup. United har blot tabt et ud af klubbens seneste 23 opgør på tværs af alle turneringer.
Vinterindkøbet af Bruno Fernandes fra portugisiske Sporting er helt afgørende for, at Manchester United formåede at kravle op på tredjepladsen i Premier League via en stribe overbevisende præstationer, mener Allan Kuhn.
– Inden kunne United godt vinde deres kampe på kontraangreb – også mod de gode hold – men efter Bruno Fernandes er kommet ind, kan Manchester United også vinde ved at styre kampene. Det har man savnet fra United i et stykke tid.
– Det gør også, at de tør stå højere med bagkæden. De fire forreste spillere er virkelig dygtige – Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford og Mason Greenwood – og nu er de bundet sammen gennem Fernandes som 10’er.
– Derudover har forsvaret også løftet sig, og på midtbanen er Paul Pogba kommet tilbage på et niveau, der har været savnet, siger Allan Kuhn.
Manchester United vandt Europa League så sent som i 2017, og den engelske storklub er bookmakernes klare favorit til titlen igen i år.
De to fodboldeksperter levner heller ikke FCK stor chance for at kvalificere sig til semifinalen.
– FCK’s muligheder er begrænsede, for hvis United stiller med mere eller mindre alle deres bedste spillere, er det et frygtindgydende hold. De har en masse fart, de har dygtige afsluttere, og de har en dygtig, dygtig playmaker i Bruno Fernandes.
– FCK’s chance består i, at det skal afgøres over en kamp – det er altid en fordel for det undertippede hold, siger Morten Bruun.
Allan Kuhn rangerer også Premier Leagues nummer tre langt over Superligaens nummer to.
– Man kunne se noget friskhed hos FCK-spillerne mod Basaksehir, men mod et stærkt Manchester United-hold vil kvalitetsforskellen nok være for stor.
– Det er kontraangreb, dødbolde og en god målmand, der skal gøre det for FCK, og så skal FCK blive ved med at være gode til at organisere sig, som de traditionelt har været i Europa i denne sæson. Men det er ikke sikkert, at det er nok, siger Allan Kuhn.
Kvartfinalen i Köln begynder mandag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Sænker prisen mod Midtjylland
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
I forhandlinger med Nartey
Alpha retter hård kritik
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
David Nielsen har sagt op
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
