Det bliver et opgør mod et af Europas mest formstærke fodboldhold, der venter FC København mandag aften i Europa League-kvartfinalen i Köln.
Modstanderen Manchester United ser endelig ud til at have fundet opskriften på, hvordan klubben kan nærme sig de øvrige engelske tophold efter at have præsteret under tidligere tiders høje niveau i de seneste sæsoner.
Sådan lyder det fra de tidligere superligatrænere og nuværende fodboldeksperter, Morten Bruun, der arbejder for Discovery, og Allan Kuhn, der arbejder for TV3 Sport.
– Manchester United er et meget formstærkt hold, som kan kigge tilbage på hvis ikke den bedste periode siden Alex Ferguson (2013, red.), så en af de bedste perioder siden, siger Morten Bruun og uddyber:
– Manchester United var tæt på at være Premier Leagues bedste mandskab efter coronapausen, der har kun været et lille formdyk i FA Cup-nederlaget til Chelsea og knap så stor suverænitet i de sidste kampe.
– Men overordnet set er det et formstærkt Manchester United-hold, der er i balance. Det er ikke ofte, man har kunnet sige det de seneste syv sæsoner, siger Bruun.
Det er nordmanden Ole Gunnar Solskjær, som har tøjlet Manchester Uniteds stjernebesatte trup. United har blot tabt et ud af klubbens seneste 23 opgør på tværs af alle turneringer.
Vinterindkøbet af Bruno Fernandes fra portugisiske Sporting er helt afgørende for, at Manchester United formåede at kravle op på tredjepladsen i Premier League via en stribe overbevisende præstationer, mener Allan Kuhn.
– Inden kunne United godt vinde deres kampe på kontraangreb – også mod de gode hold – men efter Bruno Fernandes er kommet ind, kan Manchester United også vinde ved at styre kampene. Det har man savnet fra United i et stykke tid.
– Det gør også, at de tør stå højere med bagkæden. De fire forreste spillere er virkelig dygtige – Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford og Mason Greenwood – og nu er de bundet sammen gennem Fernandes som 10’er.
– Derudover har forsvaret også løftet sig, og på midtbanen er Paul Pogba kommet tilbage på et niveau, der har været savnet, siger Allan Kuhn.
Manchester United vandt Europa League så sent som i 2017, og den engelske storklub er bookmakernes klare favorit til titlen igen i år.
De to fodboldeksperter levner heller ikke FCK stor chance for at kvalificere sig til semifinalen.
– FCK’s muligheder er begrænsede, for hvis United stiller med mere eller mindre alle deres bedste spillere, er det et frygtindgydende hold. De har en masse fart, de har dygtige afsluttere, og de har en dygtig, dygtig playmaker i Bruno Fernandes.
– FCK’s chance består i, at det skal afgøres over en kamp – det er altid en fordel for det undertippede hold, siger Morten Bruun.
Allan Kuhn rangerer også Premier Leagues nummer tre langt over Superligaens nummer to.
– Man kunne se noget friskhed hos FCK-spillerne mod Basaksehir, men mod et stærkt Manchester United-hold vil kvalitetsforskellen nok være for stor.
– Det er kontraangreb, dødbolde og en god målmand, der skal gøre det for FCK, og så skal FCK blive ved med at være gode til at organisere sig, som de traditionelt har været i Europa i denne sæson. Men det er ikke sikkert, at det er nok, siger Allan Kuhn.
Kvartfinalen i Köln begynder mandag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
Barcelona i hopla – tager ny sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
