Eksperter før FCK-brag: Manchester United er meget formstærke

Manchester United spiller måske det bedst fodbold, siden Alex Ferguson var manager, siger Morten Bruun.



Det bliver et opgør mod et af Europas mest formstærke fodboldhold, der venter FC København mandag aften i Europa League-kvartfinalen i Köln.

Modstanderen Manchester United ser endelig ud til at have fundet opskriften på, hvordan klubben kan nærme sig de øvrige engelske tophold efter at have præsteret under tidligere tiders høje niveau i de seneste sæsoner.

Sådan lyder det fra de tidligere superligatrænere og nuværende fodboldeksperter, Morten Bruun, der arbejder for Discovery, og Allan Kuhn, der arbejder for TV3 Sport.

– Manchester United er et meget formstærkt hold, som kan kigge tilbage på hvis ikke den bedste periode siden Alex Ferguson (2013, red.), så en af de bedste perioder siden, siger Morten Bruun og uddyber:

– Manchester United var tæt på at være Premier Leagues bedste mandskab efter coronapausen, der har kun været et lille formdyk i FA Cup-nederlaget til Chelsea og knap så stor suverænitet i de sidste kampe.

– Men overordnet set er det et formstærkt Manchester United-hold, der er i balance. Det er ikke ofte, man har kunnet sige det de seneste syv sæsoner, siger Bruun.

Det er nordmanden Ole Gunnar Solskjær, som har tøjlet Manchester Uniteds stjernebesatte trup. United har blot tabt et ud af klubbens seneste 23 opgør på tværs af alle turneringer.

Vinterindkøbet af Bruno Fernandes fra portugisiske Sporting er helt afgørende for, at Manchester United formåede at kravle op på tredjepladsen i Premier League via en stribe overbevisende præstationer, mener Allan Kuhn.

– Inden kunne United godt vinde deres kampe på kontraangreb – også mod de gode hold – men efter Bruno Fernandes er kommet ind, kan Manchester United også vinde ved at styre kampene. Det har man savnet fra United i et stykke tid.

– Det gør også, at de tør stå højere med bagkæden. De fire forreste spillere er virkelig dygtige – Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford og Mason Greenwood – og nu er de bundet sammen gennem Fernandes som 10’er.

– Derudover har forsvaret også løftet sig, og på midtbanen er Paul Pogba kommet tilbage på et niveau, der har været savnet, siger Allan Kuhn.

Manchester United vandt Europa League så sent som i 2017, og den engelske storklub er bookmakernes klare favorit til titlen igen i år.

De to fodboldeksperter levner heller ikke FCK stor chance for at kvalificere sig til semifinalen.

– FCK’s muligheder er begrænsede, for hvis United stiller med mere eller mindre alle deres bedste spillere, er det et frygtindgydende hold. De har en masse fart, de har dygtige afsluttere, og de har en dygtig, dygtig playmaker i Bruno Fernandes.

– FCK’s chance består i, at det skal afgøres over en kamp – det er altid en fordel for det undertippede hold, siger Morten Bruun.

Allan Kuhn rangerer også Premier Leagues nummer tre langt over Superligaens nummer to.

– Man kunne se noget friskhed hos FCK-spillerne mod Basaksehir, men mod et stærkt Manchester United-hold vil kvalitetsforskellen nok være for stor.

– Det er kontraangreb, dødbolde og en god målmand, der skal gøre det for FCK, og så skal FCK blive ved med at være gode til at organisere sig, som de traditionelt har været i Europa i denne sæson. Men det er ikke sikkert, at det er nok, siger Allan Kuhn.

Kvartfinalen i Köln begynder mandag klokken 21.

/ritzau/





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

City med vildt rekordbud

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Peger på ham som ny Superliga-træner

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United