Det bliver et opgør mod et af Europas mest formstærke fodboldhold, der venter FC København mandag aften i Europa League-kvartfinalen i Köln.
Modstanderen Manchester United ser endelig ud til at have fundet opskriften på, hvordan klubben kan nærme sig de øvrige engelske tophold efter at have præsteret under tidligere tiders høje niveau i de seneste sæsoner.
Sådan lyder det fra de tidligere superligatrænere og nuværende fodboldeksperter, Morten Bruun, der arbejder for Discovery, og Allan Kuhn, der arbejder for TV3 Sport.
– Manchester United er et meget formstærkt hold, som kan kigge tilbage på hvis ikke den bedste periode siden Alex Ferguson (2013, red.), så en af de bedste perioder siden, siger Morten Bruun og uddyber:
– Manchester United var tæt på at være Premier Leagues bedste mandskab efter coronapausen, der har kun været et lille formdyk i FA Cup-nederlaget til Chelsea og knap så stor suverænitet i de sidste kampe.
– Men overordnet set er det et formstærkt Manchester United-hold, der er i balance. Det er ikke ofte, man har kunnet sige det de seneste syv sæsoner, siger Bruun.
Det er nordmanden Ole Gunnar Solskjær, som har tøjlet Manchester Uniteds stjernebesatte trup. United har blot tabt et ud af klubbens seneste 23 opgør på tværs af alle turneringer.
Vinterindkøbet af Bruno Fernandes fra portugisiske Sporting er helt afgørende for, at Manchester United formåede at kravle op på tredjepladsen i Premier League via en stribe overbevisende præstationer, mener Allan Kuhn.
– Inden kunne United godt vinde deres kampe på kontraangreb – også mod de gode hold – men efter Bruno Fernandes er kommet ind, kan Manchester United også vinde ved at styre kampene. Det har man savnet fra United i et stykke tid.
– Det gør også, at de tør stå højere med bagkæden. De fire forreste spillere er virkelig dygtige – Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford og Mason Greenwood – og nu er de bundet sammen gennem Fernandes som 10’er.
– Derudover har forsvaret også løftet sig, og på midtbanen er Paul Pogba kommet tilbage på et niveau, der har været savnet, siger Allan Kuhn.
Manchester United vandt Europa League så sent som i 2017, og den engelske storklub er bookmakernes klare favorit til titlen igen i år.
De to fodboldeksperter levner heller ikke FCK stor chance for at kvalificere sig til semifinalen.
– FCK’s muligheder er begrænsede, for hvis United stiller med mere eller mindre alle deres bedste spillere, er det et frygtindgydende hold. De har en masse fart, de har dygtige afsluttere, og de har en dygtig, dygtig playmaker i Bruno Fernandes.
– FCK’s chance består i, at det skal afgøres over en kamp – det er altid en fordel for det undertippede hold, siger Morten Bruun.
Allan Kuhn rangerer også Premier Leagues nummer tre langt over Superligaens nummer to.
– Man kunne se noget friskhed hos FCK-spillerne mod Basaksehir, men mod et stærkt Manchester United-hold vil kvalitetsforskellen nok være for stor.
– Det er kontraangreb, dødbolde og en god målmand, der skal gøre det for FCK, og så skal FCK blive ved med at være gode til at organisere sig, som de traditionelt har været i Europa i denne sæson. Men det er ikke sikkert, at det er nok, siger Allan Kuhn.
Kvartfinalen i Köln begynder mandag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
AVIS
Kan købes til spotpris
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
LIGE NU
Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
Medie: Betaler 11 millioner kroner
AVIS
Marc Overmars vil købe stor dansk profil
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
Reagerer på Ajax-historie
MEDIE
Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne
DAGENS SPILFORSLAG
Danskerklub i målrig kamp i Köln
NYHEDER
Stor dansk Champions League-nyhed
EKSKLUSIVT
