FCK nærmer sig ny træner

FC København regner med at præsentere klubbens nye træner i løbet af foråret. Dialogen er igang.



Det er svært at forestille sig et FC København-mandskab uden Ståle Solbakken på bænken, men fra og med til sommer, bliver det sandsynligvis et syn man som fodboldinteresseret dansker må vænne sig til. Efter planen forlader Solbakken Løverne til sommer for at blive norsk landstræner. Et job han tiltræder enten næste vinter eller næste sommer, afhængig af om Norge kvalificerer sig til EM-slutrunden.

Selv om FCK fortsat ikke udelukker, at den ekstremt succesfulde nordmand kan blive i Parken frem til nytår, skal de danske mestre have en ny træner på plads. En træner, som skal forsøge at udfylde nordmandens store sko. Og den træner er københavnerne ikke langt fra at have fundet.

– Vi har været igang i længere tid, så forhåbentlig kan vi præsentere en ny træner i løbet af foråret. Vi er i en proces, hvor vi har flere alternativer., og vi har også været i dialog med nogle af dem, sagde FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen, da Løverne havde første træningsdag i dag.

Der har indtil nu været overraskende få emner nævnt i pressen, og Carsten V. Jensen vil da heller ikke afsløre identiteterne på trænerkandidaterne. En smule vil han dog sige.

– Vi har brug for en træner, som kan videreføre vores kultur, og vi har både danske og udenlandske navne på bordet, siger sportsdirektøren.

FC København har vidst besked om Ståle Solbakkens stop i klubben siden efteråret 2009, så de danske mestre har haft god tid til at køre en afløser i stilling.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

AGF er mestre – her er deres vej i Europa