Thomas Delaney har længe været rygtet retur til FC København, og hvis ikke det skulle være i dette transfervindue så i hvert fald det næste.
Men den plan kan blive forpurret.
For Thomas Delaney kan være på vej til at gøre comeback i Bundesligaen, hvor TSG Hoffenheim angiveligt er brandvarme efter at hente ham.
Og det skal gå hurtigt. Det skriver Sky Sport-journalisten Florian Plettenberg.
Han nævner. at parterne har haft gode dialoger, og at en eventuel handel stadig er på et tidligt stadie. Derfor vil en handel også først blive færdiggjort mod slutningen af transfervinduet.
En væsentlig detalje er dog, at Delaney allerede skulle have sagt ja til Bundesligaklubben, og at Delaney ønsker at komme nu. Derfor er der booket flere møder og forhandlinger til den kommende tid.
Excl. News #Delaney: Hoffenheim wants him NOW! Good talks took place. The 31 y/o former Dortmund player is under contract at Sevilla until 2025. @SkySportDE 🇩🇰 pic.twitter.com/vBSzYbnRFl
— Florian Plettenberg (@Plettigoal) January 25, 2023
❗️News #Delaney: Very early stage. The deal could be finalized in the end of the transfer window but Delany has already said YES to Hoffenheim! He wants to join TSG now. More talks and negotiations are scheduled between the clubs. @SkySportDE 🇩🇰 pic.twitter.com/NMZzh9qfHU
— Florian Plettenberg (@Plettigoal) January 25, 2023
Såfremt Thomas Delaney vælger at skifte til Hoffenheim, så vil han blive en del af en danskerklub, som også har Kasper Dolberg, Robert Skov og Jacob Bruun Larsen på kontrakt.
Thomas Delaney har en fortid i Bundesligaen qua sine mange år i Werder Bremen og Borussia Dortmund, så han kender tysk fodbold, og tysk fodbold må have en særlig plads i hans hjerte.
Sådan en plads har FC København også, men det har hele tiden været tvivlsomt, om det skulle blive en genforening mellem spiller og klub. Hertil har der været mange ting, som rent økonomisk skulle gå op.
I Hoffenheim vil den danske landsholdsspiller sandsynligvis kunne få sig en løn, som i større grad vil matche den, han allerede får i Sevilla.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Colombia – Ghana
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER