FCK øjner nyt kæmpesalg: Vil snuse til 100 mio.

Buddet er, at den polske målmand bliver den dyreste målmand, der nogensinde er solgt fra Superligaen.



Kamil Grabara er en enorm profil i dansk fodbold, men til sommer kan det være slut. 

Den polske FC København-keeper er et stort salgsemne, og tidligere har der været stor interesse for ham. 

Sikkert er det, at skal FC København overveje at skille sig af med sin førsteholdsmålmand, der fik overrakt Det Gyldne Bur i slutningen af 2022, så skal de forsvarende danske mestre tage sig rigtig godt betalt for det.

Det spår Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.  

– Jeg synes, at sommeren 2023 ser oplagt ud. FC København har flere gange lykkedes med at sælge målmænd dyrt, og det kan jeg forestille mig, at de kommer til at gøre igen.

– Hans CV, det her med at komme fra Liverpool kombineret med de præstationer han har lavet i Danmark, både for AGF men især for FC København, hvor han har spillet europæisk og er blevet danmarksmester, betyder bare rigtig meget. 

– Det betyder især meget, at Kamil Grabara startede sin seniorkarriere som reservemålmand i Liverpool. Det der brand – Liverpool – kommer til at fylde i hele hans karriere. Det betyder rigtig meget for hans pris, og jeg kan meget vel forestille mig, at det bliver den dyreste målmand, der nogensinde er solgt fra Superligaen.

– Kamil Grabara kan blive rigtig, rigtig dyr. Mon ikke at Peter Christiansen gerne vil se, om han kan komme op og snuse til 100 millioner kroner? Det bør han i hvert fald forsøge, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

24-årige Kamil Grabara har været i FC København siden 2021. Inden da havde han i to omgange været udlejet til AGF. I sidste sæson slog han Superliga-rekorden for flest spillede minutter uden at indkassere et mål.

Se hele vurderingen af et af Superligaens største salgsemner i afspilleren over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er danskers millionløn i Lazio

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier jubler over USA’s nedtur

Schweiz – Colombia

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stor nedtur for Superliga-komet

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus