FCK-offensiv får kritik: Se på Arsenal og Man City

Jordan Larsson og Viktor Claesson kommenterer FC Københavns udskældte offensiv.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København er under beskydning – “løvernes” offensiv er i hvert fald.

Det kniber med at score mål for Jacob Neestrups mandskab, der i de to seneste Superliga-kampe mod bundholdene AaB og Sønderjyske blot formåede at score et enkelt mål i løbet af de 180 minutter. Noget skuffende kastede de to kampe også kun to point af sig.

FC København mangler en 9’er, lyder en stor del af kritikken.

I FC København-truppen er man lydhør over for de negative røster, men samtidig er der stor tiltro til, at skarpheden nok skal komme.

– Der vil altid være kritik, når man spiller i FC København. Der er forventninger om, at man skal vinde hver kamp med tre-fire mål, så det er en del af det, og jeg forstår det godt. Vi skaber mange chancer, og vi skal lave flere mål, men engang imellem er det sådan i fodbold, at bolden ikke vil ind. Vi kan ikke gøre andet end at arbejde videre, siger Jordan Larsson.

Mohamed Elyounoussi er FC Københavns mest scorende spiller i Superligaen med syv kasser, mens det er værd at bemærke, at Orri Oskarsson, der forlod FCK efter få runder i indeværende sæson, stadig er den næstmest scorende sammen med Viktor Claesson.

– Jeg tror, vi har alle nøgler til at lykkes, men for nogle handler det om kontinuitet, og for andre handler det om selvtillid. Vi mangler ikke noget særligt, vi skal bare få det til at fungere, lyder det fra Jordan Larsson.

Viktor Claesson påpeger, at det at score mål er et kollektivt ansvar i FC København.

– Jeg har ikke noget problem med kun at score et mål, hvis vi bare vinder kampene, men det har vi ikke gjort på det seneste, og så er det fair at kritisere, at vi ikke scorer flere mål. For mig handler det ikke om at have en målscorer, som scorer mange mål. Det handler om, at holdet skal score flere mål – det er lige meget, hvem der scorer målene, siger Claesson.

Han fastslår, at det ikke altid er lykken at have en klassisk 9’er, som banker mål ind på stribe.

– Arsenal har vel heller ikke en top, top-striker, men de gør det godt og har lige scoret syv mål mod PSV i Champions League. Manchester City har haft en skuffende sæson, selv om de har Haaland på toppen, som er en virkelig god angriber. Så det handler ikke bare om at have en decideret angriber, der laver mange mål, fastslår Claesson.

Torsdag skal FC København på en svær opgave, når holdet møder Chelsea på Stamford Bridge.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

FC København – Lyngby BK

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Viborg FF – OB

AGF – Brøndby IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Randers FC – Silkeborg IF

LIVE: FCK smider sejren

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Meldes varm på ung Superliga-profil

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?