FC København købte i januar 2018 Robert Skov i Silkeborg IF, og han blev en gigantisk succes i hovedstaden, hvor han i sin sidste sæson blev suveræn topscorer i Superligaen med 23 mål. Senere blev han solgt til Bundesliga-klubben Hoffenheim med stor fortjeneste.
Det var Robert Skovs præstationer for Silkeborg IF, der fik FC København til at spære øjnene op. I Silkeborg havde Skov dengang et formidabelt samarbejde med Jens Martin Gammelby, og mange pegede på dem som den bedste højreside-duo i dansk fodbold.
Den konklusion var man ikke helt uenig i i FC København. Løverne overvejede kraftigt at købe Jens Martin Gammelby sammen med Robert Skov.
Det afslører Niels-Christian Holmstrøm, der dengang sad i FC Københavns bestyrelse.
– Jeg afslører vel ikke alt for store hemmeligheder ved at sige, at jeg ved, at Ståle og jeg talte om, om vi ikke bare skulle tage hele deres højre side, men efter nærmere overvejelser vurderede vi, at vi ville nøjes med Robert, fordi vi havde andre muligheder på højre back, fortæller Holmstrøm i Købmændenes klub på Discovery+ og tilføjer:
– Jens Martin Gammelby endte i Brøndby i stedet, men han havde måske haft bedst af at komme til FC København i forhold til sin egen karriere.
Brøndby IF købte Jens Martin Gammelby et halvt år senere for 11 millioner kroner, men han har haft mere end vanskeligt ved at slå igennem hos de blå-gule. I sidste sæson var han udlejet til Lyngby Boldklub.
FC København købte Robert Skov for 7,5 millioner kroner og solgte ham for 75 millioner til Hoffenheim for godt to år siden.
Du kan se mere af interviewet med Niels-Christian Holmstrøm i videoen i toppen af artiklen.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
MEDIE
