FCK på hælene: ‘En lortesituation’

Diant Ramaj erkender, at FC København var lidt heldige i situationen, hvor Mathias Jørgensen sparkede forbi mål efter at have afdriblet FCK-keeperen.



AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): Det endte uden mål, da AaB og FC København søndag tørnede sammen i Aalborg, selvom begge mandskaber egentlig havde oplagte chancer til at få bolden over stregen.

Og ifølge den nye FC København-målmand Diant Ramaj var en pointdeling måske retvisende nok i sidste ende.

– Selvfølgelig ønsker vi altid at vinde vores kampe. Vi havde meget boldbesiddelse, synes jeg. De gjorde det lidt svært for os at finde løsningerne, fordi de stod tæt pakket sammen i forsvaret. 11 spillere på deres egen banehalvdel, så det var ikke nemt. Jeg tror, at de havde to store chancer.

– Især ved nummer to var vi lidt heldige med, at han (Mathias Jørgensen, red.) skød forbi mål. Men i sidste ende kunne vi selvfølgelig også have scoret to gange, for vi havde to store chancer. Jeg synes, at uafgjort er okay, lød det fra Diant Ramaj efter slutfløjtet, da tyskeren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Hvad tænkte du i det øjeblik, hvor Mathias Jørgensen rundede dig?

– En lortesituation, selvfølgelig, når du er én mod én, lød det med et lille grin fra Diant Ramaj om AaB-kaptajnens misbrugte friløber kort inde i anden halvleg.

– Jeg prøvede at blive stående så længe som muligt, for at gøre det svært for ham at trække til siden. Så er det ikke nemt, og så var det lidt heldigt, at han skød forbi mål.

I slutningen af anden halvleg var det så FCK’s tur til at misbruge en oplagt scoringschance, da Viktor Claesson fik et skævt træf på en kæmpe chance få meter fra AaB’s mål. For Diant Ramaj er det normalt nok, at der kommer kampe, hvor de sidste marginaler lige mangler.

– Nogle gange er det sådan. Det er vigtigt, at du kommer frem til chancerne, og så skal vi selvfølgelig score, hvis vi skal vinde kampe, men i sidste ende handler det også om at have det sidste held for at score i svære situationer. Sådan er det i nogle kampe, lød det fra Ramaj om FCK’s brændte chancer.

FC København spiller igen torsdag, hvor Chelsea besøger Parken i et Conference League-opgør.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal