FCK på hælene: ‘En lortesituation’

Diant Ramaj erkender, at FC København var lidt heldige i situationen, hvor Mathias Jørgensen sparkede forbi mål efter at have afdriblet FCK-keeperen.



AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): Det endte uden mål, da AaB og FC København søndag tørnede sammen i Aalborg, selvom begge mandskaber egentlig havde oplagte chancer til at få bolden over stregen.

Og ifølge den nye FC København-målmand Diant Ramaj var en pointdeling måske retvisende nok i sidste ende.

– Selvfølgelig ønsker vi altid at vinde vores kampe. Vi havde meget boldbesiddelse, synes jeg. De gjorde det lidt svært for os at finde løsningerne, fordi de stod tæt pakket sammen i forsvaret. 11 spillere på deres egen banehalvdel, så det var ikke nemt. Jeg tror, at de havde to store chancer.

– Især ved nummer to var vi lidt heldige med, at han (Mathias Jørgensen, red.) skød forbi mål. Men i sidste ende kunne vi selvfølgelig også have scoret to gange, for vi havde to store chancer. Jeg synes, at uafgjort er okay, lød det fra Diant Ramaj efter slutfløjtet, da tyskeren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Hvad tænkte du i det øjeblik, hvor Mathias Jørgensen rundede dig?

– En lortesituation, selvfølgelig, når du er én mod én, lød det med et lille grin fra Diant Ramaj om AaB-kaptajnens misbrugte friløber kort inde i anden halvleg.

– Jeg prøvede at blive stående så længe som muligt, for at gøre det svært for ham at trække til siden. Så er det ikke nemt, og så var det lidt heldigt, at han skød forbi mål.

I slutningen af anden halvleg var det så FCK’s tur til at misbruge en oplagt scoringschance, da Viktor Claesson fik et skævt træf på en kæmpe chance få meter fra AaB’s mål. For Diant Ramaj er det normalt nok, at der kommer kampe, hvor de sidste marginaler lige mangler.

– Nogle gange er det sådan. Det er vigtigt, at du kommer frem til chancerne, og så skal vi selvfølgelig score, hvis vi skal vinde kampe, men i sidste ende handler det også om at have det sidste held for at score i svære situationer. Sådan er det i nogle kampe, lød det fra Ramaj om FCK’s brændte chancer.

FC København spiller igen torsdag, hvor Chelsea besøger Parken i et Conference League-opgør.





LIVE

LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’