AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): Det endte uden mål, da AaB og FC København søndag tørnede sammen i Aalborg, selvom begge mandskaber egentlig havde oplagte chancer til at få bolden over stregen.
Og ifølge den nye FC København-målmand Diant Ramaj var en pointdeling måske retvisende nok i sidste ende.
– Selvfølgelig ønsker vi altid at vinde vores kampe. Vi havde meget boldbesiddelse, synes jeg. De gjorde det lidt svært for os at finde løsningerne, fordi de stod tæt pakket sammen i forsvaret. 11 spillere på deres egen banehalvdel, så det var ikke nemt. Jeg tror, at de havde to store chancer.
– Især ved nummer to var vi lidt heldige med, at han (Mathias Jørgensen, red.) skød forbi mål. Men i sidste ende kunne vi selvfølgelig også have scoret to gange, for vi havde to store chancer. Jeg synes, at uafgjort er okay, lød det fra Diant Ramaj efter slutfløjtet, da tyskeren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Hvad tænkte du i det øjeblik, hvor Mathias Jørgensen rundede dig?
– En lortesituation, selvfølgelig, når du er én mod én, lød det med et lille grin fra Diant Ramaj om AaB-kaptajnens misbrugte friløber kort inde i anden halvleg.
– Jeg prøvede at blive stående så længe som muligt, for at gøre det svært for ham at trække til siden. Så er det ikke nemt, og så var det lidt heldigt, at han skød forbi mål.
I slutningen af anden halvleg var det så FCK’s tur til at misbruge en oplagt scoringschance, da Viktor Claesson fik et skævt træf på en kæmpe chance få meter fra AaB’s mål. For Diant Ramaj er det normalt nok, at der kommer kampe, hvor de sidste marginaler lige mangler.
– Nogle gange er det sådan. Det er vigtigt, at du kommer frem til chancerne, og så skal vi selvfølgelig score, hvis vi skal vinde kampe, men i sidste ende handler det også om at have det sidste held for at score i svære situationer. Sådan er det i nogle kampe, lød det fra Ramaj om FCK’s brændte chancer.
FC København spiller igen torsdag, hvor Chelsea besøger Parken i et Conference League-opgør.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW