FCK på hælene: ‘En lortesituation’

Diant Ramaj erkender, at FC København var lidt heldige i situationen, hvor Mathias Jørgensen sparkede forbi mål efter at have afdriblet FCK-keeperen.



AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): Det endte uden mål, da AaB og FC København søndag tørnede sammen i Aalborg, selvom begge mandskaber egentlig havde oplagte chancer til at få bolden over stregen.

Og ifølge den nye FC København-målmand Diant Ramaj var en pointdeling måske retvisende nok i sidste ende.

– Selvfølgelig ønsker vi altid at vinde vores kampe. Vi havde meget boldbesiddelse, synes jeg. De gjorde det lidt svært for os at finde løsningerne, fordi de stod tæt pakket sammen i forsvaret. 11 spillere på deres egen banehalvdel, så det var ikke nemt. Jeg tror, at de havde to store chancer.

– Især ved nummer to var vi lidt heldige med, at han (Mathias Jørgensen, red.) skød forbi mål. Men i sidste ende kunne vi selvfølgelig også have scoret to gange, for vi havde to store chancer. Jeg synes, at uafgjort er okay, lød det fra Diant Ramaj efter slutfløjtet, da tyskeren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Hvad tænkte du i det øjeblik, hvor Mathias Jørgensen rundede dig?

– En lortesituation, selvfølgelig, når du er én mod én, lød det med et lille grin fra Diant Ramaj om AaB-kaptajnens misbrugte friløber kort inde i anden halvleg.

– Jeg prøvede at blive stående så længe som muligt, for at gøre det svært for ham at trække til siden. Så er det ikke nemt, og så var det lidt heldigt, at han skød forbi mål.

I slutningen af anden halvleg var det så FCK’s tur til at misbruge en oplagt scoringschance, da Viktor Claesson fik et skævt træf på en kæmpe chance få meter fra AaB’s mål. For Diant Ramaj er det normalt nok, at der kommer kampe, hvor de sidste marginaler lige mangler.

– Nogle gange er det sådan. Det er vigtigt, at du kommer frem til chancerne, og så skal vi selvfølgelig score, hvis vi skal vinde kampe, men i sidste ende handler det også om at have det sidste held for at score i svære situationer. Sådan er det i nogle kampe, lød det fra Ramaj om FCK’s brændte chancer.

FC København spiller igen torsdag, hvor Chelsea besøger Parken i et Conference League-opgør.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier jubler over USA’s nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Stor nedtur for Superliga-komet

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Hvor er Kasper Dolberg?

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

AGF-spiller idømt karantæne