FCK på hælene: ‘En lortesituation’

Diant Ramaj erkender, at FC København var lidt heldige i situationen, hvor Mathias Jørgensen sparkede forbi mål efter at have afdriblet FCK-keeperen.



AALBORG PORTLAND PARK (Tipsbladet): Det endte uden mål, da AaB og FC København søndag tørnede sammen i Aalborg, selvom begge mandskaber egentlig havde oplagte chancer til at få bolden over stregen.

Og ifølge den nye FC København-målmand Diant Ramaj var en pointdeling måske retvisende nok i sidste ende.

– Selvfølgelig ønsker vi altid at vinde vores kampe. Vi havde meget boldbesiddelse, synes jeg. De gjorde det lidt svært for os at finde løsningerne, fordi de stod tæt pakket sammen i forsvaret. 11 spillere på deres egen banehalvdel, så det var ikke nemt. Jeg tror, at de havde to store chancer.

– Især ved nummer to var vi lidt heldige med, at han (Mathias Jørgensen, red.) skød forbi mål. Men i sidste ende kunne vi selvfølgelig også have scoret to gange, for vi havde to store chancer. Jeg synes, at uafgjort er okay, lød det fra Diant Ramaj efter slutfløjtet, da tyskeren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Hvad tænkte du i det øjeblik, hvor Mathias Jørgensen rundede dig?

– En lortesituation, selvfølgelig, når du er én mod én, lød det med et lille grin fra Diant Ramaj om AaB-kaptajnens misbrugte friløber kort inde i anden halvleg.

– Jeg prøvede at blive stående så længe som muligt, for at gøre det svært for ham at trække til siden. Så er det ikke nemt, og så var det lidt heldigt, at han skød forbi mål.

I slutningen af anden halvleg var det så FCK’s tur til at misbruge en oplagt scoringschance, da Viktor Claesson fik et skævt træf på en kæmpe chance få meter fra AaB’s mål. For Diant Ramaj er det normalt nok, at der kommer kampe, hvor de sidste marginaler lige mangler.

– Nogle gange er det sådan. Det er vigtigt, at du kommer frem til chancerne, og så skal vi selvfølgelig score, hvis vi skal vinde kampe, men i sidste ende handler det også om at have det sidste held for at score i svære situationer. Sådan er det i nogle kampe, lød det fra Ramaj om FCK’s brændte chancer.

FC København spiller igen torsdag, hvor Chelsea besøger Parken i et Conference League-opgør.







LIVE

VM-LIVE: Solbakken overrasker

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Portugal – Spanien

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Her er 1/8-finalerne ved VM