FCK-profil: Det bliver svært mod FC Midtjylland

Jordan Larsson forventer en svær kamp, når FC Midtjylland lørdag kommer på besøg i Parken.



Lørdag står Superliga-menuen på et opgør mellem FC København og FC Midtjylland, og for svenske Jordan Larsson bliver det første gang, at han bliver en del af et opgør mod hede-klubben.

Han har dog en idé om, hvordan kampen bliver. Det fortæller han om i et interview på FCK's hjemmeside.

– Det bliver en svær kamp, FCM er altid en hård modstander. Vi spiller dog på hjemmebane, hvor vi har spillet nogle gode kampe, det skal vi skal fortsætte med, og derfor er målet som altid at tage de tre point, siger han og kommer ind på, hvad de skal bygge videre på.

– Vi skal bygge videre på de positive ting, vi allerede er i gang med, og vi skal gøre alt vi kan for at tage de tre point. Vi har haft et godt rul, mange spillere har været i kamp, nu hvor vi også har spillet pokalkampen. Så det føles som om, vi har gang i et godt flow. Og det er bare en fornøjelse med alle de fede kampe, som vi spiller lige nu, lyder det fra Jordan Larsson.

Dernæst understreger han, at han har savnet at spille i Parken, og at det bliver skøt at komme hjem igen foran fansene.

– Der er altid en magisk stemning i Parken, så det ser vi meget frem til. Vi skal være gode på bolden og skabe en masse målchancer, være robuste og forsætte vores gode udtryk på banen. Alt i alt skal vi spille en rigtig god fodboldkamp, siger FCK-svenskeren.

Kampen spilles lørdag klokken 15. FC København har udtaget 21 spillere til opgøret. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Danske klubber scorer millioner på VM

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Monsterbud på vej

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne