FCK-profil: Det bliver svært mod FC Midtjylland

Jordan Larsson forventer en svær kamp, når FC Midtjylland lørdag kommer på besøg i Parken.



Lørdag står Superliga-menuen på et opgør mellem FC København og FC Midtjylland, og for svenske Jordan Larsson bliver det første gang, at han bliver en del af et opgør mod hede-klubben.

Han har dog en idé om, hvordan kampen bliver. Det fortæller han om i et interview på FCK's hjemmeside.

– Det bliver en svær kamp, FCM er altid en hård modstander. Vi spiller dog på hjemmebane, hvor vi har spillet nogle gode kampe, det skal vi skal fortsætte med, og derfor er målet som altid at tage de tre point, siger han og kommer ind på, hvad de skal bygge videre på.

– Vi skal bygge videre på de positive ting, vi allerede er i gang med, og vi skal gøre alt vi kan for at tage de tre point. Vi har haft et godt rul, mange spillere har været i kamp, nu hvor vi også har spillet pokalkampen. Så det føles som om, vi har gang i et godt flow. Og det er bare en fornøjelse med alle de fede kampe, som vi spiller lige nu, lyder det fra Jordan Larsson.

Dernæst understreger han, at han har savnet at spille i Parken, og at det bliver skøt at komme hjem igen foran fansene.

– Der er altid en magisk stemning i Parken, så det ser vi meget frem til. Vi skal være gode på bolden og skabe en masse målchancer, være robuste og forsætte vores gode udtryk på banen. Alt i alt skal vi spille en rigtig god fodboldkamp, siger FCK-svenskeren.

Kampen spilles lørdag klokken 15. FC København har udtaget 21 spillere til opgøret. Læs mere om det her.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’