FCK-profil: Det bliver svært mod FC Midtjylland

Jordan Larsson forventer en svær kamp, når FC Midtjylland lørdag kommer på besøg i Parken.



Lørdag står Superliga-menuen på et opgør mellem FC København og FC Midtjylland, og for svenske Jordan Larsson bliver det første gang, at han bliver en del af et opgør mod hede-klubben.

Han har dog en idé om, hvordan kampen bliver. Det fortæller han om i et interview på FCK's hjemmeside.

– Det bliver en svær kamp, FCM er altid en hård modstander. Vi spiller dog på hjemmebane, hvor vi har spillet nogle gode kampe, det skal vi skal fortsætte med, og derfor er målet som altid at tage de tre point, siger han og kommer ind på, hvad de skal bygge videre på.

– Vi skal bygge videre på de positive ting, vi allerede er i gang med, og vi skal gøre alt vi kan for at tage de tre point. Vi har haft et godt rul, mange spillere har været i kamp, nu hvor vi også har spillet pokalkampen. Så det føles som om, vi har gang i et godt flow. Og det er bare en fornøjelse med alle de fede kampe, som vi spiller lige nu, lyder det fra Jordan Larsson.

Dernæst understreger han, at han har savnet at spille i Parken, og at det bliver skøt at komme hjem igen foran fansene.

– Der er altid en magisk stemning i Parken, så det ser vi meget frem til. Vi skal være gode på bolden og skabe en masse målchancer, være robuste og forsætte vores gode udtryk på banen. Alt i alt skal vi spille en rigtig god fodboldkamp, siger FCK-svenskeren.

Kampen spilles lørdag klokken 15. FC København har udtaget 21 spillere til opgøret. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

AC Milan kigger på dansker