FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er kun lidt mere end en måned siden, at Kevin Diks til Tipsbladet og den fremmødte presse luftede et stort ønske om at forlænge sin kontrakt, der løber til sommeren 2025, med FC København.
Dengang var der ikke dialog mellem parterne, men der kan ske meget på en måned, og det er der også sket her, omend det kun er de spæde skridt, som er taget.
Siden Diks' offentlige frieri til klubbens sportsdirektør, Peter Christiansen, der står for den slags forhandlinger for klubben, er der nu indledt dialog om en forlængelse, selvom vi er i den tidlige fase. Det bekræfter Kevin Diks overfor Tipsbladet og den skrivende presse på en stormfuld dag på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg.
– Vi har talt lidt sammen, men jeg vil virkelig gerne fokusere på de sidste kampe, og hvad han taler om med min agent er mellem dem og klubben. Jeg prøver at fokusere på kampene.
For en måned siden sagde du, at der ikke var nogen dialog… Nu er der lidt?
– Ja, en lille smule, svarer forsvarsspilleren med et smil på læben.
27-årige Kevin Diks vil meget gerne fortsætte i FC København, som han er utrolig glad for at være hos. Men at der nu har været lidt dialog er ikke ensbetydende med, at han underskriver en ny kontrakt i morgen. Lige nu er der vigtigere ting – som et mesterskabsspil – på programmet.
– Jeg er glad her. Vi må se, hvordan samtalerne kommer til at gå, og hvordan det bliver med kontrakten. Både mig og klubben skal være tilfredse, før vi skriver noget under. Der er stadig lang tid til, og jeg vil bare gerne fokusere på kampene, før jeg lader min agent finde ud af det med 'PC'.

Kevin Diks har været fast mand for FC København hele sæsonen. Foto: Alamy.
Kevin Diks er født i Holland, og det var også her, han fik sin fodboldopdragelse, før han i 2016 skiftede fra Vitesse til Fiorentina. Siden 2019 har han spillet i dansk fodbold – først i et par år for AGF, og siden da FCK som han har spillet 117 kampe for.
Men hvad med fremtiden? Han vil tydeligvis gerne være nogle år endnu i FC København, men trækker det i ham at vende hjem til Holland og slutte karrieren der?
– Der er for lang tid til!
– Jeg prøver at tage en uge ad gangen, og når jeg har ferie, må vi se, hvad der kommer til at ske med min kontrakt. Der er for langt derhen. Vi har større ting at se frem mod nu, og det er tre point på søndag, slår han fast.
Kevin Diks har i denne sæson været en af FC København vigtigste spillere. Holdet har været særdeles skadesplaget i forsvaret, og Jacob Neestrup har nydt godt af, at Diks både har kunnet spille centralt og på begge backs.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
Køber engelsk klub
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Arne Slot dybt frustreret
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Dansk træner storroses
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER