FCK-profil i dialog om ny kontrakt

Det er lidt mere end en måned siden, at Kevin Diks åbent talte højt om, at han vil forlænge sin aftale med FC København, men at der ikke var nogen dialog. Den dialog med klubben er nu startet.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er kun lidt mere end en måned siden, at Kevin Diks til Tipsbladet og den fremmødte presse luftede et stort ønske om at forlænge sin kontrakt, der løber til sommeren 2025, med FC København. 

Dengang var der ikke dialog mellem parterne, men der kan ske meget på en måned, og det er der også sket her, omend det kun er de spæde skridt, som er taget. 

Siden Diks' offentlige frieri til klubbens sportsdirektør, Peter Christiansen, der står for den slags forhandlinger for klubben, er der nu indledt dialog om en forlængelse, selvom vi er i den tidlige fase. Det bekræfter Kevin Diks overfor Tipsbladet og den skrivende presse på en stormfuld dag på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg.

– Vi har talt lidt sammen, men jeg vil virkelig gerne fokusere på de sidste kampe, og hvad han taler om med min agent er mellem dem og klubben. Jeg prøver at fokusere på kampene. 

For en måned siden sagde du, at der ikke var nogen dialog… Nu er der lidt?

– Ja, en lille smule, svarer forsvarsspilleren med et smil på læben.

27-årige Kevin Diks vil meget gerne fortsætte i FC København, som han er utrolig glad for at være hos. Men at der nu har været lidt dialog er ikke ensbetydende med, at han underskriver en ny kontrakt i morgen. Lige nu er der vigtigere ting – som et mesterskabsspil – på programmet. 

– Jeg er glad her. Vi må se, hvordan samtalerne kommer til at gå, og hvordan det bliver med kontrakten. Både mig og klubben skal være tilfredse, før vi skriver noget under. Der er stadig lang tid til, og jeg vil bare gerne fokusere på kampene, før jeg lader min agent finde ud af det med 'PC'.

242685
Kevin Diks har været fast mand for FC København hele sæsonen. Foto: Alamy.

Kevin Diks er født i Holland, og det var også her, han fik sin fodboldopdragelse, før han i 2016 skiftede fra Vitesse til Fiorentina. Siden 2019 har han spillet i dansk fodbold – først i et par år for AGF, og siden da FCK som han har spillet 117 kampe for. 

Men hvad med fremtiden? Han vil tydeligvis gerne være nogle år endnu i FC København, men trækker det i ham at vende hjem til Holland og slutte karrieren der? 

– Der er for lang tid til!

– Jeg prøver at tage en uge ad gangen, og når jeg har ferie, må vi se, hvad der kommer til at ske med min kontrakt. Der er for langt derhen. Vi har større ting at se frem mod nu, og det er tre point på søndag, slår han fast. 

Kevin Diks har i denne sæson været en af FC København vigtigste spillere. Holdet har været særdeles skadesplaget i forsvaret, og Jacob Neestrup har nydt godt af, at Diks både har kunnet spille centralt og på begge backs.





‘Alle har set de chokerende billeder’


Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Overvejede at sige op

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Antonsen slår Axelsen i drama

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Afviser Diant Ramaj-bombe

Danskers fremtid på plads

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

FC København-transfer går hele verden rundt

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk

‘Det var exceptionelt’

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Krævet fyret efter nedslagtning

Rasende på Mohamed Salah

Brøndby-profil træner ikke med

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

AGF – FC Nordsjælland

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Brøndby får bøde på 140.000 kroner

Taylor Swift til Brøndby?

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Godt nyt

Brøndby kan blive ramt af forbud

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært