FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er kun lidt mere end en måned siden, at Kevin Diks til Tipsbladet og den fremmødte presse luftede et stort ønske om at forlænge sin kontrakt, der løber til sommeren 2025, med FC København.
Dengang var der ikke dialog mellem parterne, men der kan ske meget på en måned, og det er der også sket her, omend det kun er de spæde skridt, som er taget.
Siden Diks' offentlige frieri til klubbens sportsdirektør, Peter Christiansen, der står for den slags forhandlinger for klubben, er der nu indledt dialog om en forlængelse, selvom vi er i den tidlige fase. Det bekræfter Kevin Diks overfor Tipsbladet og den skrivende presse på en stormfuld dag på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg.
– Vi har talt lidt sammen, men jeg vil virkelig gerne fokusere på de sidste kampe, og hvad han taler om med min agent er mellem dem og klubben. Jeg prøver at fokusere på kampene.
For en måned siden sagde du, at der ikke var nogen dialog… Nu er der lidt?
– Ja, en lille smule, svarer forsvarsspilleren med et smil på læben.
27-årige Kevin Diks vil meget gerne fortsætte i FC København, som han er utrolig glad for at være hos. Men at der nu har været lidt dialog er ikke ensbetydende med, at han underskriver en ny kontrakt i morgen. Lige nu er der vigtigere ting – som et mesterskabsspil – på programmet.
– Jeg er glad her. Vi må se, hvordan samtalerne kommer til at gå, og hvordan det bliver med kontrakten. Både mig og klubben skal være tilfredse, før vi skriver noget under. Der er stadig lang tid til, og jeg vil bare gerne fokusere på kampene, før jeg lader min agent finde ud af det med 'PC'.

Kevin Diks har været fast mand for FC København hele sæsonen. Foto: Alamy.
Kevin Diks er født i Holland, og det var også her, han fik sin fodboldopdragelse, før han i 2016 skiftede fra Vitesse til Fiorentina. Siden 2019 har han spillet i dansk fodbold – først i et par år for AGF, og siden da FCK som han har spillet 117 kampe for.
Men hvad med fremtiden? Han vil tydeligvis gerne være nogle år endnu i FC København, men trækker det i ham at vende hjem til Holland og slutte karrieren der?
– Der er for lang tid til!
– Jeg prøver at tage en uge ad gangen, og når jeg har ferie, må vi se, hvad der kommer til at ske med min kontrakt. Der er for langt derhen. Vi har større ting at se frem mod nu, og det er tre point på søndag, slår han fast.
Kevin Diks har i denne sæson været en af FC København vigtigste spillere. Holdet har været særdeles skadesplaget i forsvaret, og Jacob Neestrup har nydt godt af, at Diks både har kunnet spille centralt og på begge backs.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager