FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jordan Larsson er selvsagt tilfreds med sin form i øjeblikket, hvor svenskeren i den seneste tid har været en nøglespiller for FC København.



VIBORG (Tipsbladet): Det har været lidt op og ned for Jordan Larsson i FC København, men lige i øjeblikket peger det kun i én retning for den svenske offensivspiller, der har storspillet for ‘Løverne’ i foråret, hvor han nu har scoret i de seneste tre kampe.

Torsdag aften blev Jordan Larsson matchvinder, da FC København med en 1-0-sejr over Viborg FF i aftenens pokalsemifinale sikrede sig et glimrende udgangspunkt inden returkampen i Parken i næste uge.

– Det var en god aften for mig og for holdet, lød det fra Jordan Larsson, da FCK-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sejren over Viborg.

Hvad har været forskellen her i 2025, hvor det virkelig kører for dig?

– Der er ikke sket så meget, jeg har bare fået muligheden for at spille. Jeg har fået mange minutter, så jeg har fået opbygget min selvtillid og fundet lidt momentum lige nu.

– Det er ikke sådan, at jeg har forandret mig vanvittigt, men jeg har bare fået muligheden, og jeg har taget den. Og nu kommer jeg til at gøre alt, hvad jeg kan, for at bibeholde det niveau, jeg præsterer på lige nu, siger Jordan Larsson.

Trods den varme form er det dog ikke sådan, at FCK-profilen går og forventer et snarligt opkald fra Sveriges landstræner Jon Dahl Tomasson.

– Hahaha! Nej, selvfølgelig har det været en drøm at repræsentere det svenske landshold. Men der er mange gode spillere, specielt på de offensive positioner. Så det er, hvad det er, men selvfølgelig er det en drøm.

– Selvfølgelig ville jeg blive meget glad (for en udtagelse, red.), men lige nu har jeg fuldt fokus på FCK, lyder det fra Jordan Larsson, der er noteret for syv landskampe.

Med dagens sejr i Viborg står FC København med glimrende muligheder for at komme i pokalfinalen, men Jordan Larsson har endnu ikke fokus på returkampen i Parken.

– Først og fremmest skal vi spille et derby på søndag, så den kamp har vi fuldt fokus på, men vi har givet os selv et godt udgangspunkt inden returkampen, lyder det afslutningsvist fra Jordan Larsson.

Det er på søndag klokken 16.00, at FC København skal en tur til Brøndby Stadion.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde

FC København i forhandlinger med svensk klub



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Colombia – Ghana

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Åbner for sommertransfer

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

– Schwartau-handel giver ingen mening