VIBORG (Tipsbladet): Det har været lidt op og ned for Jordan Larsson i FC København, men lige i øjeblikket peger det kun i én retning for den svenske offensivspiller, der har storspillet for ‘Løverne’ i foråret, hvor han nu har scoret i de seneste tre kampe.
Torsdag aften blev Jordan Larsson matchvinder, da FC København med en 1-0-sejr over Viborg FF i aftenens pokalsemifinale sikrede sig et glimrende udgangspunkt inden returkampen i Parken i næste uge.
– Det var en god aften for mig og for holdet, lød det fra Jordan Larsson, da FCK-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sejren over Viborg.
Hvad har været forskellen her i 2025, hvor det virkelig kører for dig?
– Der er ikke sket så meget, jeg har bare fået muligheden for at spille. Jeg har fået mange minutter, så jeg har fået opbygget min selvtillid og fundet lidt momentum lige nu.
– Det er ikke sådan, at jeg har forandret mig vanvittigt, men jeg har bare fået muligheden, og jeg har taget den. Og nu kommer jeg til at gøre alt, hvad jeg kan, for at bibeholde det niveau, jeg præsterer på lige nu, siger Jordan Larsson.
Trods den varme form er det dog ikke sådan, at FCK-profilen går og forventer et snarligt opkald fra Sveriges landstræner Jon Dahl Tomasson.
– Hahaha! Nej, selvfølgelig har det været en drøm at repræsentere det svenske landshold. Men der er mange gode spillere, specielt på de offensive positioner. Så det er, hvad det er, men selvfølgelig er det en drøm.
– Selvfølgelig ville jeg blive meget glad (for en udtagelse, red.), men lige nu har jeg fuldt fokus på FCK, lyder det fra Jordan Larsson, der er noteret for syv landskampe.
Med dagens sejr i Viborg står FC København med glimrende muligheder for at komme i pokalfinalen, men Jordan Larsson har endnu ikke fokus på returkampen i Parken.
– Først og fremmest skal vi spille et derby på søndag, så den kamp har vi fuldt fokus på, men vi har givet os selv et godt udgangspunkt inden returkampen, lyder det afslutningsvist fra Jordan Larsson.
Det er på søndag klokken 16.00, at FC København skal en tur til Brøndby Stadion.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT