VIBORG (Tipsbladet): Det har været lidt op og ned for Jordan Larsson i FC København, men lige i øjeblikket peger det kun i én retning for den svenske offensivspiller, der har storspillet for ‘Løverne’ i foråret, hvor han nu har scoret i de seneste tre kampe.
Torsdag aften blev Jordan Larsson matchvinder, da FC København med en 1-0-sejr over Viborg FF i aftenens pokalsemifinale sikrede sig et glimrende udgangspunkt inden returkampen i Parken i næste uge.
– Det var en god aften for mig og for holdet, lød det fra Jordan Larsson, da FCK-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sejren over Viborg.
Hvad har været forskellen her i 2025, hvor det virkelig kører for dig?
– Der er ikke sket så meget, jeg har bare fået muligheden for at spille. Jeg har fået mange minutter, så jeg har fået opbygget min selvtillid og fundet lidt momentum lige nu.
– Det er ikke sådan, at jeg har forandret mig vanvittigt, men jeg har bare fået muligheden, og jeg har taget den. Og nu kommer jeg til at gøre alt, hvad jeg kan, for at bibeholde det niveau, jeg præsterer på lige nu, siger Jordan Larsson.
Trods den varme form er det dog ikke sådan, at FCK-profilen går og forventer et snarligt opkald fra Sveriges landstræner Jon Dahl Tomasson.
– Hahaha! Nej, selvfølgelig har det været en drøm at repræsentere det svenske landshold. Men der er mange gode spillere, specielt på de offensive positioner. Så det er, hvad det er, men selvfølgelig er det en drøm.
– Selvfølgelig ville jeg blive meget glad (for en udtagelse, red.), men lige nu har jeg fuldt fokus på FCK, lyder det fra Jordan Larsson, der er noteret for syv landskampe.
Med dagens sejr i Viborg står FC København med glimrende muligheder for at komme i pokalfinalen, men Jordan Larsson har endnu ikke fokus på returkampen i Parken.
– Først og fremmest skal vi spille et derby på søndag, så den kamp har vi fuldt fokus på, men vi har givet os selv et godt udgangspunkt inden returkampen, lyder det afslutningsvist fra Jordan Larsson.
Det er på søndag klokken 16.00, at FC København skal en tur til Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER