FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jordan Larsson er selvsagt tilfreds med sin form i øjeblikket, hvor svenskeren i den seneste tid har været en nøglespiller for FC København.



VIBORG (Tipsbladet): Det har været lidt op og ned for Jordan Larsson i FC København, men lige i øjeblikket peger det kun i én retning for den svenske offensivspiller, der har storspillet for ‘Løverne’ i foråret, hvor han nu har scoret i de seneste tre kampe.

Torsdag aften blev Jordan Larsson matchvinder, da FC København med en 1-0-sejr over Viborg FF i aftenens pokalsemifinale sikrede sig et glimrende udgangspunkt inden returkampen i Parken i næste uge.

– Det var en god aften for mig og for holdet, lød det fra Jordan Larsson, da FCK-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sejren over Viborg.

Hvad har været forskellen her i 2025, hvor det virkelig kører for dig?

– Der er ikke sket så meget, jeg har bare fået muligheden for at spille. Jeg har fået mange minutter, så jeg har fået opbygget min selvtillid og fundet lidt momentum lige nu.

– Det er ikke sådan, at jeg har forandret mig vanvittigt, men jeg har bare fået muligheden, og jeg har taget den. Og nu kommer jeg til at gøre alt, hvad jeg kan, for at bibeholde det niveau, jeg præsterer på lige nu, siger Jordan Larsson.

Trods den varme form er det dog ikke sådan, at FCK-profilen går og forventer et snarligt opkald fra Sveriges landstræner Jon Dahl Tomasson.

– Hahaha! Nej, selvfølgelig har det været en drøm at repræsentere det svenske landshold. Men der er mange gode spillere, specielt på de offensive positioner. Så det er, hvad det er, men selvfølgelig er det en drøm.

– Selvfølgelig ville jeg blive meget glad (for en udtagelse, red.), men lige nu har jeg fuldt fokus på FCK, lyder det fra Jordan Larsson, der er noteret for syv landskampe.

Med dagens sejr i Viborg står FC København med glimrende muligheder for at komme i pokalfinalen, men Jordan Larsson har endnu ikke fokus på returkampen i Parken.

– Først og fremmest skal vi spille et derby på søndag, så den kamp har vi fuldt fokus på, men vi har givet os selv et godt udgangspunkt inden returkampen, lyder det afslutningsvist fra Jordan Larsson.

Det er på søndag klokken 16.00, at FC København skal en tur til Brøndby Stadion.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig