VIBORG (Tipsbladet): Det har været lidt op og ned for Jordan Larsson i FC København, men lige i øjeblikket peger det kun i én retning for den svenske offensivspiller, der har storspillet for ‘Løverne’ i foråret, hvor han nu har scoret i de seneste tre kampe.
Torsdag aften blev Jordan Larsson matchvinder, da FC København med en 1-0-sejr over Viborg FF i aftenens pokalsemifinale sikrede sig et glimrende udgangspunkt inden returkampen i Parken i næste uge.
– Det var en god aften for mig og for holdet, lød det fra Jordan Larsson, da FCK-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sejren over Viborg.
Hvad har været forskellen her i 2025, hvor det virkelig kører for dig?
– Der er ikke sket så meget, jeg har bare fået muligheden for at spille. Jeg har fået mange minutter, så jeg har fået opbygget min selvtillid og fundet lidt momentum lige nu.
– Det er ikke sådan, at jeg har forandret mig vanvittigt, men jeg har bare fået muligheden, og jeg har taget den. Og nu kommer jeg til at gøre alt, hvad jeg kan, for at bibeholde det niveau, jeg præsterer på lige nu, siger Jordan Larsson.
Trods den varme form er det dog ikke sådan, at FCK-profilen går og forventer et snarligt opkald fra Sveriges landstræner Jon Dahl Tomasson.
– Hahaha! Nej, selvfølgelig har det været en drøm at repræsentere det svenske landshold. Men der er mange gode spillere, specielt på de offensive positioner. Så det er, hvad det er, men selvfølgelig er det en drøm.
– Selvfølgelig ville jeg blive meget glad (for en udtagelse, red.), men lige nu har jeg fuldt fokus på FCK, lyder det fra Jordan Larsson, der er noteret for syv landskampe.
Med dagens sejr i Viborg står FC København med glimrende muligheder for at komme i pokalfinalen, men Jordan Larsson har endnu ikke fokus på returkampen i Parken.
– Først og fremmest skal vi spille et derby på søndag, så den kamp har vi fuldt fokus på, men vi har givet os selv et godt udgangspunkt inden returkampen, lyder det afslutningsvist fra Jordan Larsson.
Det er på søndag klokken 16.00, at FC København skal en tur til Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
MEDIE