FC Københavns sæson er indtil videre lidt af en balancegang.
Man er på en delt førsteplads i Superligaen med en bedre målscore end FC Midtjylland og dårligere end AGF, og holdet har spillet for mange uafgjorte ligakampe i efteråret.
I Conference League har man sat sig selv under pres, og ikke kun på grund af en aktuel 29. plads og skuffende to point, men også fordi der venter to tricky udekampe forude mod Dinamo Minsk og Rapid Wien med en hjemmekamp imellem 12. december mod Hearts.
Det kunne have været værre efter en sommer med massive udskiftninger i truppen, men det kunne sandelig også være bedre for københavnerne.
Forsvarsspilleren Pantelis Hatzidiakos kom på tavlen i seneste rundes 1-1-kamp med AGF i Århus (læs om grækerens særlige målfejring her), og i næste periode rækker det efter FCK-spillerens vurdering overhovedet ikke med kun to sejre, som FC København har fået i ni kampe fra begyndelsen af oktober til nu.
– Vi har syv finaler nu, siger Pantelis Hatzidiakos.
– Vi er den største klub i Danmark, som jeg ser det, så vi skal vinde hver kamp og være konkurrencedygtig hver eneste gang. Det var derfor, jeg kom hertil, det er det, jeg synes om. Det er smukt at spille for en stor klub, for alle forventer, du vinder. For alle er det en stor kamp, når de møder dig. Så vi skal vinde alle kampene, siger Pantelis Hatzidiakos
FC København har Lyngby og FC Nordsjælland i Superligaen, to pokalkvartfinaler mod Kolding og så de tre Europa-kampe.
Den kommende kamp mod Dinamo Minsk bliver spillet 3.200 kilometer væk i Aserbajdsjans hovedstad Baku, da hviderussiske klubber som Minsk ikke har lov til at spille hjemme i UEFA-kampe som følge af det hviderussiske regimes aktive støtte til Ruslands angrebskrig i Ukraine.
FC København er på papiret fortsat klar favorit til at avancere i Conference League med en lang række mindre klubber foran sig i den nye ligatabel, hvor FCK skal klatre fra den nuværende 29. plads til minimum 24. pladsen for at være med i 1/16-finalerne til februar.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
KARAKTERER