FC København er tilbage på toppen af dansk fodbold. Fem runder er spillet, og sølvvinderne fra i sommer vandt søndag den fjerde sejr ud af fem mulige, da AGF blev sendt mod Aarhus med et 3-0-nederlag.
FC København topper tabellen med 13 point og en afstand på tre point ned til Sønderjyske og OB på 2. og 3. pladsen.
Klubbens nye træner Ariël Jacobs ser ud til at have fundet en formel, der virker for FC København, for 1. pladsen i tabellen er indtaget efter den bedste sæsonstart i Superligaen nogensinde for FC København, der ud over de 13 point også kan fremvise en målscorer på plus ni (13-4).
Og det er netop målscoreren, der er med til at nå klubrekorden, for klubben har fem gange tidligere opnået 13 point efter de første fem spillerunder af en sæson. Alene de seneste tre forrige sæsoner har FC København været noteret for netop 13 point efter fem kampe, men har aldrig haft en målscorer bedre end plus otte.
Så selv om det med små marginaler er en rekord vel en rekord.
For hele ligaen er der dog historisk ingen over Brøndby IF i forhold til pointhøst efter fem spillerunder.
Brøndby IF er nemlig den eneste klub nogensinde, der efter fem runder har haft maksimumpoint – 15 for fem kampe.
Det skete tilbage i 1996/97-sæsonen, da Brøndby var suveræne i Superligaen, vandt mesterskabet med en margin på 14 point ned til Vejle BK som nærmeste forfølger og holdets topscorer hed Peter Møller, der scorede 22 gange men dog måtte se Lyngbys Miklos Molnar løbe med titlen som ligaens topscorer med sine 26 mål.
I den daværende guldsæson stod Brøndby med 15 point og en målscorer på 13-4 efter de første fem kampe. Randers
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE