FC København er tilbage på toppen af dansk fodbold. Fem runder er spillet, og sølvvinderne fra i sommer vandt søndag den fjerde sejr ud af fem mulige, da AGF blev sendt mod Aarhus med et 3-0-nederlag.
FC København topper tabellen med 13 point og en afstand på tre point ned til Sønderjyske og OB på 2. og 3. pladsen.
Klubbens nye træner Ariël Jacobs ser ud til at have fundet en formel, der virker for FC København, for 1. pladsen i tabellen er indtaget efter den bedste sæsonstart i Superligaen nogensinde for FC København, der ud over de 13 point også kan fremvise en målscorer på plus ni (13-4).
Og det er netop målscoreren, der er med til at nå klubrekorden, for klubben har fem gange tidligere opnået 13 point efter de første fem spillerunder af en sæson. Alene de seneste tre forrige sæsoner har FC København været noteret for netop 13 point efter fem kampe, men har aldrig haft en målscorer bedre end plus otte.
Så selv om det med små marginaler er en rekord vel en rekord.
For hele ligaen er der dog historisk ingen over Brøndby IF i forhold til pointhøst efter fem spillerunder.
Brøndby IF er nemlig den eneste klub nogensinde, der efter fem runder har haft maksimumpoint – 15 for fem kampe.
Det skete tilbage i 1996/97-sæsonen, da Brøndby var suveræne i Superligaen, vandt mesterskabet med en margin på 14 point ned til Vejle BK som nærmeste forfølger og holdets topscorer hed Peter Møller, der scorede 22 gange men dog måtte se Lyngbys Miklos Molnar løbe med titlen som ligaens topscorer med sine 26 mål.
I den daværende guldsæson stod Brøndby med 15 point og en målscorer på 13-4 efter de første fem kampe. Randers
LIVE
Superliga-LIVE: De viser FC Nordsjælland-kamp
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE