FC København er tilbage på toppen af dansk fodbold. Fem runder er spillet, og sølvvinderne fra i sommer vandt søndag den fjerde sejr ud af fem mulige, da AGF blev sendt mod Aarhus med et 3-0-nederlag.
FC København topper tabellen med 13 point og en afstand på tre point ned til Sønderjyske og OB på 2. og 3. pladsen.
Klubbens nye træner Ariël Jacobs ser ud til at have fundet en formel, der virker for FC København, for 1. pladsen i tabellen er indtaget efter den bedste sæsonstart i Superligaen nogensinde for FC København, der ud over de 13 point også kan fremvise en målscorer på plus ni (13-4).
Og det er netop målscoreren, der er med til at nå klubrekorden, for klubben har fem gange tidligere opnået 13 point efter de første fem spillerunder af en sæson. Alene de seneste tre forrige sæsoner har FC København været noteret for netop 13 point efter fem kampe, men har aldrig haft en målscorer bedre end plus otte.
Så selv om det med små marginaler er en rekord vel en rekord.
For hele ligaen er der dog historisk ingen over Brøndby IF i forhold til pointhøst efter fem spillerunder.
Brøndby IF er nemlig den eneste klub nogensinde, der efter fem runder har haft maksimumpoint – 15 for fem kampe.
Det skete tilbage i 1996/97-sæsonen, da Brøndby var suveræne i Superligaen, vandt mesterskabet med en margin på 14 point ned til Vejle BK som nærmeste forfølger og holdets topscorer hed Peter Møller, der scorede 22 gange men dog måtte se Lyngbys Miklos Molnar løbe med titlen som ligaens topscorer med sine 26 mål.
I den daværende guldsæson stod Brøndby med 15 point og en målscorer på 13-4 efter de første fem kampe. Randers
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige