FC København er tilbage på toppen af dansk fodbold. Fem runder er spillet, og sølvvinderne fra i sommer vandt søndag den fjerde sejr ud af fem mulige, da AGF blev sendt mod Aarhus med et 3-0-nederlag.
FC København topper tabellen med 13 point og en afstand på tre point ned til Sønderjyske og OB på 2. og 3. pladsen.
Klubbens nye træner Ariël Jacobs ser ud til at have fundet en formel, der virker for FC København, for 1. pladsen i tabellen er indtaget efter den bedste sæsonstart i Superligaen nogensinde for FC København, der ud over de 13 point også kan fremvise en målscorer på plus ni (13-4).
Og det er netop målscoreren, der er med til at nå klubrekorden, for klubben har fem gange tidligere opnået 13 point efter de første fem spillerunder af en sæson. Alene de seneste tre forrige sæsoner har FC København været noteret for netop 13 point efter fem kampe, men har aldrig haft en målscorer bedre end plus otte.
Så selv om det med små marginaler er en rekord vel en rekord.
For hele ligaen er der dog historisk ingen over Brøndby IF i forhold til pointhøst efter fem spillerunder.
Brøndby IF er nemlig den eneste klub nogensinde, der efter fem runder har haft maksimumpoint – 15 for fem kampe.
Det skete tilbage i 1996/97-sæsonen, da Brøndby var suveræne i Superligaen, vandt mesterskabet med en margin på 14 point ned til Vejle BK som nærmeste forfølger og holdets topscorer hed Peter Møller, der scorede 22 gange men dog måtte se Lyngbys Miklos Molnar løbe med titlen som ligaens topscorer med sine 26 mål.
I den daværende guldsæson stod Brøndby med 15 point og en målscorer på 13-4 efter de første fem kampe. Randers
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
AGF køber ham
Chok – henter første VM-point nogensinde
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
EKSKLUSIVT