FCK-rekord: Bedste start nogensinde

FC København kan ikke kun glæde sig over at indtage 1. pladsen i tabellen – holdet har også præsteret den bedste sæsonstart nogensinde.



FC København er tilbage på toppen af dansk fodbold. Fem runder er spillet, og sølvvinderne fra i sommer vandt søndag den fjerde sejr ud af fem mulige, da AGF blev sendt mod Aarhus med et 3-0-nederlag.

FC København topper tabellen med 13 point og en afstand på tre point ned til Sønderjyske og OB på 2. og 3. pladsen.

Klubbens nye træner Ariël Jacobs ser ud til at have fundet en formel, der virker for FC København, for 1. pladsen i tabellen er indtaget efter den bedste sæsonstart i Superligaen nogensinde for FC København, der ud over de 13 point også kan fremvise en målscorer på plus ni (13-4).

Og det er netop målscoreren, der er med til at nå klubrekorden, for klubben har fem gange tidligere opnået 13 point efter de første fem spillerunder af en sæson. Alene de seneste tre forrige sæsoner har FC København været noteret for netop 13 point efter fem kampe, men har aldrig haft en målscorer bedre end plus otte.

Så selv om det med små marginaler er en rekord vel en rekord.

For hele ligaen er der dog historisk ingen over Brøndby IF i forhold til pointhøst efter fem spillerunder.

Brøndby IF er nemlig den eneste klub nogensinde, der efter fem runder har haft maksimumpoint – 15 for fem kampe.

Det skete tilbage i 1996/97-sæsonen, da Brøndby var suveræne i Superligaen, vandt mesterskabet med en margin på 14 point ned til Vejle BK som nærmeste forfølger og holdets topscorer hed Peter Møller, der scorede 22 gange men dog måtte se Lyngbys Miklos Molnar løbe med titlen som ligaens topscorer med sine 26 mål.

I den daværende guldsæson stod Brøndby med 15 point og en målscorer på 13-4 efter de første fem kampe. Randers


Kilde: Danskfodbold.com – DBU’s officielle statistikere





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen