Forleden erklærede RB Leipzigs sportsdirektør, Ralf Rangnick, offentligt sin kærlighed til det talentfulde midtbanespiller Mads Bidstrup, der er et produkt af FC Københavns ungdomsafdeling.
Nu er de to klubber så blevet enige om en aftale, der sender Bidstrup til Tyskland med øjeblikkelig virkning. Det meddeler FC København på sin hjemmeside.
Handlen kommer, efter man tidligere har solgt stortalentet Victor Jensen til Ajax og Nikolas Nartey til FC Köln, og det er et udtryk for en velfungerende ungdomsafdeling.
Derfor er Ståle Solbakken også glad for at kunne sende Mads Bidstrup på eventyr.
– Vi oplever en stor interesse for de spillere, der bliver udviklet i vores stærke talentafdeling, og her er der tale om, at der er betalt et ekstraordinært stort beløb for Mads Bidstrup. Vi ved, at Mads og hans familie har tænkt grundigt over, om de ønskede at tage det her skridt, og vi må græde med det ene øje og smile med det andet over den her handel.
– Det er en stor cadeau til det arbejde, der bliver lavet i talentafdelingen, som det seneste halve år har sendt spillere videre, der prismæssigt er i den absolutte top i verden i deres årgange. Det er en klar blåstempling af deres arbejde, siger Ståle Solbakken til fck.dk.
TV3 Sport har berettet om en pris på op mod 15 millioner kroner, som senere kan ende op i 20 millioner kroner afhængigt af præstationer i RB Leipzig, men selvom det giver godt i kassen, håber manageren alligevel på, at man kan holde på også de største talenter i fremtiden.
– Vores plan er stadig, at vi skal udvikle spillere til vores eget førstehold, og vi har sagt nej til mange tilbud de seneste 12 måneder. Men med den talentmasse vi har, er det uundgåeligt, at der ind imellem vil være tilbud, vi ikke kan sige nej til på en meningsfuld måde, forklarer Solbakken.
Mads Bidstrup spillede på FC Københavns U19-hold og nåede ikke at få debut på førsteholdet.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
