FCK scorer dobbelt så meget med ham på banen

Med offensivprofilen på banen scorer FC København dobbelt så mange mål pr. 90 minutter, som de gør uden.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er ingen tvivl om, at FC København har skabt chancer nok i denne sæson, men det er ikke altid, at “løverne” har fået udnyttet chancerne godt nok.

Særligt én spiller virker umiddelbart til at have stor indflydelse på, om FC København scorer mål eller ej. Og det er Viktor Claesson.

Copenhagen Sundays kunne i weekenden dele en statistik, der viser, at FC København har scoret 11 mål i deres 675 minutter uden Viktor Claesson på banen i Superligaen, mens de har scoret 13 mål i hans 405 minutter på banen.

Det svarer til, at FC København scorer godt og vel dobbelt så meget pr. 90 minutter, når Viktor Claesson har været på banen

Og hvorfor det?

– Det ved jeg ikke, siger Viktor Claesson til Tipsbladet og den fremmødte presse med et smil efter tirsdagens træning og tilføjer:

– Jeg gør bare mit bedste, når jeg er på banen, og nogle gange er jeg kommet ind, hvor vi har vendt nogle kampe, og det ser bedre ud i statistikken. Jeg forsøger bare at gøre mit bedste. Jeg tænker ikke så meget på det.

Måske hænger det sammen med, at han er blevet brugt i en anderledes rolle som en slags 10er, mens han før har haft andre rolle.

– Den passer mig godt. Jeg kan også spille 8er eller 9er, men den passer mig godt, siger han selv i den forbindelse.

Senest scorede Viktor Claesson to gange i FC Københavns 3-1-sejr over Vejle Boldklub, og i den kamp startede han også inde for første gang siden 1. september.

– Som du siger har jeg ikke været valgt alle gange, men jeg får stadig kampe, og det har været fint den seneste tid, siger den svenske profil og tilføjer:

– Jeg bliver nok ikke så stresset over situationen, som jeg ville blive, hvis jeg var 20 år stadig. Men det er klart, at man vil altid spille og bevise, at man skal spille. Det vigtigste er at holdet vinder og spiller godt.

I den indeværende sæson har Viktor Claesson scoret fem mål og lagt op til to i 14 kampe for FC København.



Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Danskerscoringerne væltede ind

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Kæmpe triumf for Frank

Trækker overskrifter i Sydkorea

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Dansk bomber i tårevædet afsked

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Rigmand vild med FC København-aftale

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-puljerne

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-grupperne

FC Fredericia – OB

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6