FCK scorer dobbelt så meget med ham på banen

Med offensivprofilen på banen scorer FC København dobbelt så mange mål pr. 90 minutter, som de gør uden.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er ingen tvivl om, at FC København har skabt chancer nok i denne sæson, men det er ikke altid, at “løverne” har fået udnyttet chancerne godt nok.

Særligt én spiller virker umiddelbart til at have stor indflydelse på, om FC København scorer mål eller ej. Og det er Viktor Claesson.

Copenhagen Sundays kunne i weekenden dele en statistik, der viser, at FC København har scoret 11 mål i deres 675 minutter uden Viktor Claesson på banen i Superligaen, mens de har scoret 13 mål i hans 405 minutter på banen.

Det svarer til, at FC København scorer godt og vel dobbelt så meget pr. 90 minutter, når Viktor Claesson har været på banen

Og hvorfor det?

– Det ved jeg ikke, siger Viktor Claesson til Tipsbladet og den fremmødte presse med et smil efter tirsdagens træning og tilføjer:

– Jeg gør bare mit bedste, når jeg er på banen, og nogle gange er jeg kommet ind, hvor vi har vendt nogle kampe, og det ser bedre ud i statistikken. Jeg forsøger bare at gøre mit bedste. Jeg tænker ikke så meget på det.

Måske hænger det sammen med, at han er blevet brugt i en anderledes rolle som en slags 10er, mens han før har haft andre rolle.

– Den passer mig godt. Jeg kan også spille 8er eller 9er, men den passer mig godt, siger han selv i den forbindelse.

Senest scorede Viktor Claesson to gange i FC Københavns 3-1-sejr over Vejle Boldklub, og i den kamp startede han også inde for første gang siden 1. september.

– Som du siger har jeg ikke været valgt alle gange, men jeg får stadig kampe, og det har været fint den seneste tid, siger den svenske profil og tilføjer:

– Jeg bliver nok ikke så stresset over situationen, som jeg ville blive, hvis jeg var 20 år stadig. Men det er klart, at man vil altid spille og bevise, at man skal spille. Det vigtigste er at holdet vinder og spiller godt.

I den indeværende sæson har Viktor Claesson scoret fem mål og lagt op til to i 14 kampe for FC København.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

FC Midtjylland – FC København

Bekræfter: Godt nyt for FC København

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Medier fælder hård dom



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Ikke set i 30 år

– Han virker frustreret!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Silkeborg IF – Viborg FF

Tottenham boykotter Viaplay

AGF – OB

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Han er på vej væk fra AGF

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Stjernetransfer på plads alligevel

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

Hylder Nartey efter magisk debut

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia