FCK scorer dobbelt så meget med ham på banen

Med offensivprofilen på banen scorer FC København dobbelt så mange mål pr. 90 minutter, som de gør uden.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er ingen tvivl om, at FC København har skabt chancer nok i denne sæson, men det er ikke altid, at “løverne” har fået udnyttet chancerne godt nok.

Særligt én spiller virker umiddelbart til at have stor indflydelse på, om FC København scorer mål eller ej. Og det er Viktor Claesson.

Copenhagen Sundays kunne i weekenden dele en statistik, der viser, at FC København har scoret 11 mål i deres 675 minutter uden Viktor Claesson på banen i Superligaen, mens de har scoret 13 mål i hans 405 minutter på banen.

Det svarer til, at FC København scorer godt og vel dobbelt så meget pr. 90 minutter, når Viktor Claesson har været på banen

Og hvorfor det?

– Det ved jeg ikke, siger Viktor Claesson til Tipsbladet og den fremmødte presse med et smil efter tirsdagens træning og tilføjer:

– Jeg gør bare mit bedste, når jeg er på banen, og nogle gange er jeg kommet ind, hvor vi har vendt nogle kampe, og det ser bedre ud i statistikken. Jeg forsøger bare at gøre mit bedste. Jeg tænker ikke så meget på det.

Måske hænger det sammen med, at han er blevet brugt i en anderledes rolle som en slags 10er, mens han før har haft andre rolle.

– Den passer mig godt. Jeg kan også spille 8er eller 9er, men den passer mig godt, siger han selv i den forbindelse.

Senest scorede Viktor Claesson to gange i FC Københavns 3-1-sejr over Vejle Boldklub, og i den kamp startede han også inde for første gang siden 1. september.

– Som du siger har jeg ikke været valgt alle gange, men jeg får stadig kampe, og det har været fint den seneste tid, siger den svenske profil og tilføjer:

– Jeg bliver nok ikke så stresset over situationen, som jeg ville blive, hvis jeg var 20 år stadig. Men det er klart, at man vil altid spille og bevise, at man skal spille. Det vigtigste er at holdet vinder og spiller godt.

I den indeværende sæson har Viktor Claesson scoret fem mål og lagt op til to i 14 kampe for FC København.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis