FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er ingen tvivl om, at FC København har skabt chancer nok i denne sæson, men det er ikke altid, at “løverne” har fået udnyttet chancerne godt nok.
Særligt én spiller virker umiddelbart til at have stor indflydelse på, om FC København scorer mål eller ej. Og det er Viktor Claesson.
Copenhagen Sundays kunne i weekenden dele en statistik, der viser, at FC København har scoret 11 mål i deres 675 minutter uden Viktor Claesson på banen i Superligaen, mens de har scoret 13 mål i hans 405 minutter på banen.
Det svarer til, at FC København scorer godt og vel dobbelt så meget pr. 90 minutter, når Viktor Claesson har været på banen
Og hvorfor det?
– Det ved jeg ikke, siger Viktor Claesson til Tipsbladet og den fremmødte presse med et smil efter tirsdagens træning og tilføjer:
– Jeg gør bare mit bedste, når jeg er på banen, og nogle gange er jeg kommet ind, hvor vi har vendt nogle kampe, og det ser bedre ud i statistikken. Jeg forsøger bare at gøre mit bedste. Jeg tænker ikke så meget på det.
Måske hænger det sammen med, at han er blevet brugt i en anderledes rolle som en slags 10er, mens han før har haft andre rolle.
– Den passer mig godt. Jeg kan også spille 8er eller 9er, men den passer mig godt, siger han selv i den forbindelse.
Senest scorede Viktor Claesson to gange i FC Københavns 3-1-sejr over Vejle Boldklub, og i den kamp startede han også inde for første gang siden 1. september.
– Som du siger har jeg ikke været valgt alle gange, men jeg får stadig kampe, og det har været fint den seneste tid, siger den svenske profil og tilføjer:
– Jeg bliver nok ikke så stresset over situationen, som jeg ville blive, hvis jeg var 20 år stadig. Men det er klart, at man vil altid spille og bevise, at man skal spille. Det vigtigste er at holdet vinder og spiller godt.
I den indeværende sæson har Viktor Claesson scoret fem mål og lagt op til to i 14 kampe for FC København.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER