Højdramatisk: FCK tog sejren mod Brøndby

FC København vandt søndag 3-1 over Brøndby efter en højdramatisk afslutning på Brøndby Stadion.



FC København vandt søndag 3-1 på Brøndby Stadion efter en højdramatisk afslutning, hvor Kamil Wilczek blandt andet brændte et straffespark i overtiden, som indskifteren Mohamed Daramy fulgte op på og sparkede FCK foran 2-1.

Wilczek øgede til allersidst til slutresultatet med sit andet mål i sejren, der sender FCK på tredjepladsen i Superligaen inden AGF’s kamp senere søndag. Fire point adskiller nu Brøndby og FCK på anden- og tredjepladsen.

De første 45 minutter var ikke nogen god reklame for fodbolden, da holdene gik forsigtigt til værks i en kamp, hvor der var flere tekniske fejl og hårde dueller, end der var flotte afleveringer og store chancer.

Brøndby havde bolden mest, men uden at skabe noget som helst mod et disciplineret FCK-hold, der var farligst på et par kontraangreb. Helt store muligheder blev det dog ikke til før det 37. minut.

Rasmus Falk havde lige brændt en kæmpe chance, inden Kamil Wilczek satte tåen på et fladt indlæg. Polakkens afslutning trillede i kassen, og så var FCK på 1-0.

Værterne noterede sig efterfølgende for sit første og andet skud i kampen, men det blev ikke til mere end det før pausen.

Brøndby kom ud til anden halvleg og fortsatte med at begå uhørt mange tekniske fejl, mens profilen Jesper Lindstrøm fortsat var ganske anonym.

FCK-spillerne havde kampen, hvor de ønskede det, men så begyndte Brøndby at lykkes, og de formåede at komme over kanterne.

Netop sådan udlignede værterne efter en god kombination i siden. Et indlæg havnede hos superligatopscorer Mikael Uhre, der sikkert headede udligningen i mål.

Kort før tid fik FCK et straffespark for hånd på bolden. Kamil Wilczek sparkede, men brændte efter en god redning af Marvin Schwäbe.

FCK’s Mohamed Daramy kom dog først på returen, og så kunne han sparke bolden i kassen, da han gjorde det til 2-1.

Wilczek formåede dog at komme på tavlen igen, da han til allersidst øgede til slutresultatet 3-1.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

I dialog om Albert Grønbæk

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kræver flere hold i Superligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn