FCK slår Vejle til sidst og nærmer sig topholdene

Vejle så længe ud til at skulle spænde ben for FCK, som dog på en sen scoring hentede en vigtig sejr på 2-1.



Efter to pointdelinger på stribe kom FC København onsdag aften tilbage på sporet med en sen 2-1-sejr i hjemmekampen mod Vejle.

FCK overtager dermed Superligaens tredjeplads fra AGF, som tidligere onsdag tabte 0-1 til FC Nordsjælland.

Foran københavnerne ligger Brøndby og FC Midtjylland med henholdsvis tre og fem points forspring og en kamp i hånden.

Skuffelsen lurede længe for FCK, da Vejle flot havde kæmpet sig tilbage på 1-1, men en lille håndfuld minutter før tid sikrede Mohamed Daramy værterne alle tre point.

Vejle gjorde glimrende figur i Parken, men oprykkerne manglede den sidste skarphed og det sidste held for at få noget ud af opgøret.

Oprykkerne forbliver på tiendepladsen med ti point ned til Lyngby og AC Horsens, men begge bundhold har vundet deres seneste kamp og har dermed sat jagten på Vejle ind.

FCK greb taktstokken fra første fløjt og sad på boldbesiddelsen, men værternes overtag udmøntede sig sjældent i åbne målchancer.

Vejle stod som forventet ganske kompakt og lurede på hurtige omstillinger, men efter et indledende FCK-tryk kom gæsterne bedre med og fik gang i kombinationerne.

Under Jess Thorups ledelse er FCK begyndt at satse mere på offensive dødbolde, og sådan en gav pote i det 28. minut, hvor Mathias “Zanka” Jørgensen stangede et hjørnespark i kassen til 1-0.

Vejle blev tilsyneladende ikke skræmt af FCK i første halvleg, for gæsterne kom stærkt ud efter pausen og bød løverne op til dans.

I det 67. minut lykkedes det Vejle at udligne, da en afslutning fra Ylber Ramadani blev rettet af og strøg i mål til 1-1 helt ude ved stolpen.

FCK pressede på til sidst, og efter 86 minutter kom forløsningen, da indskiftede Mohamed Daramy scorede til 2-1 og blev matchvinder.

/ritzau/





“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”




LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Spanien var det bedste hold’

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Tullberg bekræfter FCM-skifte

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Klar for FC København