Efter to pointdelinger på stribe kom FC København onsdag aften tilbage på sporet med en sen 2-1-sejr i hjemmekampen mod Vejle.
FCK overtager dermed Superligaens tredjeplads fra AGF, som tidligere onsdag tabte 0-1 til FC Nordsjælland.
Foran københavnerne ligger Brøndby og FC Midtjylland med henholdsvis tre og fem points forspring og en kamp i hånden.
Skuffelsen lurede længe for FCK, da Vejle flot havde kæmpet sig tilbage på 1-1, men en lille håndfuld minutter før tid sikrede Mohamed Daramy værterne alle tre point.
Vejle gjorde glimrende figur i Parken, men oprykkerne manglede den sidste skarphed og det sidste held for at få noget ud af opgøret.
Oprykkerne forbliver på tiendepladsen med ti point ned til Lyngby og AC Horsens, men begge bundhold har vundet deres seneste kamp og har dermed sat jagten på Vejle ind.
FCK greb taktstokken fra første fløjt og sad på boldbesiddelsen, men værternes overtag udmøntede sig sjældent i åbne målchancer.
Vejle stod som forventet ganske kompakt og lurede på hurtige omstillinger, men efter et indledende FCK-tryk kom gæsterne bedre med og fik gang i kombinationerne.
Under Jess Thorups ledelse er FCK begyndt at satse mere på offensive dødbolde, og sådan en gav pote i det 28. minut, hvor Mathias “Zanka” Jørgensen stangede et hjørnespark i kassen til 1-0.
Vejle blev tilsyneladende ikke skræmt af FCK i første halvleg, for gæsterne kom stærkt ud efter pausen og bød løverne op til dans.
I det 67. minut lykkedes det Vejle at udligne, da en afslutning fra Ylber Ramadani blev rettet af og strøg i mål til 1-1 helt ude ved stolpen.
FCK pressede på til sidst, og efter 86 minutter kom forløsningen, da indskiftede Mohamed Daramy scorede til 2-1 og blev matchvinder.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Rekord-Messi sparker Argentina videre
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Panama – Kroatien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Her kan du se Norge mod Senegal
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Norge – Senegal
Et skridt tættere Englands største stadion
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Ghana
