FCK storsejrede trods chokstart

Bruno's Magpies fra Gibraltar var foran i Parken, men i anden halvleg kørte danskerne over gæsterne.



Efter en første halvleg præget af manglende skarphed satte FC København tingene på plads i anden halvleg af returopgøret mod Bruno’s Magpies i anden kvalifikationsrunde af Conference League.

Fire scoringer efter pausen sørgede for, at FCK endte med en sikker sejr på 5-1. Samlet avancerer holdet med 8-1 til tredje runde.

For københavnerne bliver næste hurdle på vejen mod en plads i ligaspillet to opgør mod tjekkiske Banik Ostrava. De afvikles 8. og 15. august.

Trods et spilovertag som når Manchester City møder Sheffield United, var det et FCK-hold, som ikke ramte niveauet i første halvleg.

For mange afslutninger ramte ikke kassen, og i defensiven var der små usikkerheder. En af dem udnyttede Olatunde Bayode til overraskende at bringe gæsterne i front efter godt et kvarters spil.

Dominansen i boldbesiddelse tog blot til efter scoringen. Egentlig sad man kun og ventede på, det skulle lykkes danskerne at udligne. Klasseforskellen var for stor til, at spænding om det samlede resultat ville blive et tema.

Der skulle dog et straffespark til, før FCK fik neutraliseret føringen til holdet fra Gibraltar. Kevin Diks sørgede for det fra 11 meter.

Efter pausen var det ikke kun i forhold til boldbesiddelse, at der kun var ét hold på banen.

Spillerne fra den lille klub på Gibraltar havde ikke mere i tanken, og FCK satte tingene på plads i de sidste 45 minutter.

Unge Victor Froholdt sikrede føringen, Orri Oskarsson satte to bolde i kassen, mens 17-årige Oliver Højer bød ind med sit første officielle mål for FCK.

/ritzau/





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Crystal Palace – Rayo Vallecano

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Klar til at gå shopamok

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Højlund slutter sæsonen med bravour

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Sammenligner Brøndby med Manchester United