FCK storsejrede trods chokstart

Bruno's Magpies fra Gibraltar var foran i Parken, men i anden halvleg kørte danskerne over gæsterne.



Efter en første halvleg præget af manglende skarphed satte FC København tingene på plads i anden halvleg af returopgøret mod Bruno’s Magpies i anden kvalifikationsrunde af Conference League.

Fire scoringer efter pausen sørgede for, at FCK endte med en sikker sejr på 5-1. Samlet avancerer holdet med 8-1 til tredje runde.

For københavnerne bliver næste hurdle på vejen mod en plads i ligaspillet to opgør mod tjekkiske Banik Ostrava. De afvikles 8. og 15. august.

Trods et spilovertag som når Manchester City møder Sheffield United, var det et FCK-hold, som ikke ramte niveauet i første halvleg.

For mange afslutninger ramte ikke kassen, og i defensiven var der små usikkerheder. En af dem udnyttede Olatunde Bayode til overraskende at bringe gæsterne i front efter godt et kvarters spil.

Dominansen i boldbesiddelse tog blot til efter scoringen. Egentlig sad man kun og ventede på, det skulle lykkes danskerne at udligne. Klasseforskellen var for stor til, at spænding om det samlede resultat ville blive et tema.

Der skulle dog et straffespark til, før FCK fik neutraliseret føringen til holdet fra Gibraltar. Kevin Diks sørgede for det fra 11 meter.

Efter pausen var det ikke kun i forhold til boldbesiddelse, at der kun var ét hold på banen.

Spillerne fra den lille klub på Gibraltar havde ikke mere i tanken, og FCK satte tingene på plads i de sidste 45 minutter.

Unge Victor Froholdt sikrede føringen, Orri Oskarsson satte to bolde i kassen, mens 17-årige Oliver Højer bød ind med sit første officielle mål for FCK.

/ritzau/





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Usbekistan – Colombia

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Frankrig – Senegal

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Elias Jelert færdig

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Irak – Norge

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Her er Tunesiens nye VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter