FCK storsejrede trods chokstart

Bruno's Magpies fra Gibraltar var foran i Parken, men i anden halvleg kørte danskerne over gæsterne.



Efter en første halvleg præget af manglende skarphed satte FC København tingene på plads i anden halvleg af returopgøret mod Bruno’s Magpies i anden kvalifikationsrunde af Conference League.

Fire scoringer efter pausen sørgede for, at FCK endte med en sikker sejr på 5-1. Samlet avancerer holdet med 8-1 til tredje runde.

For københavnerne bliver næste hurdle på vejen mod en plads i ligaspillet to opgør mod tjekkiske Banik Ostrava. De afvikles 8. og 15. august.

Trods et spilovertag som når Manchester City møder Sheffield United, var det et FCK-hold, som ikke ramte niveauet i første halvleg.

For mange afslutninger ramte ikke kassen, og i defensiven var der små usikkerheder. En af dem udnyttede Olatunde Bayode til overraskende at bringe gæsterne i front efter godt et kvarters spil.

Dominansen i boldbesiddelse tog blot til efter scoringen. Egentlig sad man kun og ventede på, det skulle lykkes danskerne at udligne. Klasseforskellen var for stor til, at spænding om det samlede resultat ville blive et tema.

Der skulle dog et straffespark til, før FCK fik neutraliseret føringen til holdet fra Gibraltar. Kevin Diks sørgede for det fra 11 meter.

Efter pausen var det ikke kun i forhold til boldbesiddelse, at der kun var ét hold på banen.

Spillerne fra den lille klub på Gibraltar havde ikke mere i tanken, og FCK satte tingene på plads i de sidste 45 minutter.

Unge Victor Froholdt sikrede føringen, Orri Oskarsson satte to bolde i kassen, mens 17-årige Oliver Højer bød ind med sit første officielle mål for FCK.

/ritzau/





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB – Randers FC



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Legende scorer landstrænerjob

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Steve Cooper storroser stjerne

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’