FCK storsejrede trods chokstart

Bruno's Magpies fra Gibraltar var foran i Parken, men i anden halvleg kørte danskerne over gæsterne.



Efter en første halvleg præget af manglende skarphed satte FC København tingene på plads i anden halvleg af returopgøret mod Bruno’s Magpies i anden kvalifikationsrunde af Conference League.

Fire scoringer efter pausen sørgede for, at FCK endte med en sikker sejr på 5-1. Samlet avancerer holdet med 8-1 til tredje runde.

For københavnerne bliver næste hurdle på vejen mod en plads i ligaspillet to opgør mod tjekkiske Banik Ostrava. De afvikles 8. og 15. august.

Trods et spilovertag som når Manchester City møder Sheffield United, var det et FCK-hold, som ikke ramte niveauet i første halvleg.

For mange afslutninger ramte ikke kassen, og i defensiven var der små usikkerheder. En af dem udnyttede Olatunde Bayode til overraskende at bringe gæsterne i front efter godt et kvarters spil.

Dominansen i boldbesiddelse tog blot til efter scoringen. Egentlig sad man kun og ventede på, det skulle lykkes danskerne at udligne. Klasseforskellen var for stor til, at spænding om det samlede resultat ville blive et tema.

Der skulle dog et straffespark til, før FCK fik neutraliseret føringen til holdet fra Gibraltar. Kevin Diks sørgede for det fra 11 meter.

Efter pausen var det ikke kun i forhold til boldbesiddelse, at der kun var ét hold på banen.

Spillerne fra den lille klub på Gibraltar havde ikke mere i tanken, og FCK satte tingene på plads i de sidste 45 minutter.

Unge Victor Froholdt sikrede føringen, Orri Oskarsson satte to bolde i kassen, mens 17-årige Oliver Højer bød ind med sit første officielle mål for FCK.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Færdig: Nu er han rejst til København

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

AGF jagter hollandsk talent

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Neymar er tilbage

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Chelsea – Tottenham

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff