Tipsbladet på Frederiksberg.
Fra 18. juli 2021 til 28. august 2022 startede Christian Sørensen inde i 40 Superliga-kampe i træk for Viborg FF. Og med stor succes. I den periode viste han sig frem som en af ligaens absolut bedste venstrebacker og store profiler.
Det resulterede også i et skifte til FC København, men siden har minutterne ikke være lige så mange.
10 startpladser fik Christian Sørensen i Superligaen for “løverne” i fjor, og i denne sæson er han startet inde i fem ligakampe. Generelt har han været inde og ude af startopstillingen, grundet hård konkurrence, en skade og et formdyk, og det har været en omvæltning, erkender den 31-årige back i et interview med Tipsbladet.
– Det er jo klart, at da jeg skifter herover, kom jeg til en klub med en konkurrencesituation, som man nok ikke ser andre steder i Superligaen. Selvfølgelig er der konkurrence alle steder, men her konkurrerer du med store profiler. Det var noget, man skulle vænne sig til, og jeg synes, jeg har grebet det godt an.
– Jeg var inde i en rigtig god periode i sidste sæson, efter at Victor [Kristiansen] blev solgt, og så blev jeg desværre skadet med mit knæ. Så faldt jeg for meget i niveau til sidst på sæsonen. I den nye sæson er Birger [Meling] hentet ind, og han gør det rigtig godt og har spillet en del, så jeg røg ud igen.
– Det er hårdt mentalt at være i, men det eneste, man kan gøre, er at holde sin egen sti ren. Og det synes jeg, at jeg har gjort i de seneste kampe, jeg har spillet. Der har jeg gjort mit til at blive taget i betragtning til en startplads. Det er det eneste, jeg kan gøre. I de seneste fire kampe synes jeg, at jeg har gjort mig berettiget til at spille, og så må det være op til Neestrup at finde ud af, hvordan det skal skrues sammen, siger Christian Sørensen til Tipsbladet og understreger:
– Jeg synes, det er fedt at være i FC København, og det er en stor ære at trække den hvide trøje over hovedet.
I denne sæsons Champions League har Sørensen lidt over en halv times spilletid fordel på to indhop. Altimens har han kunnet se højre back Elias Jelert starte inde som venstre back i begge opgør mod Manchester United.
– Om det er i Champions League eller i Superligaen, så er det aldrig sjovt ikke at starte inde. Det er klart, jeg havde håbet på at starte mod Manchester United. Det lægger jeg ikke skjul på.
– Men når man ikke gør det, må man komme ind og gøre en forskel, og det gjorde jeg, synes jeg. Så må det være op til andre, om jeg skal spille eller ej. Det eneste er som sagt at holde min sti ren og give alt, hvad jeg har, siger Sørensen.
Og i den forbindelse er der særligt ét punkt, hvor Christian Sørensen – der først for et par år siden blev omskolet fra offensivspiller til venstre back – forsøger at lære af sine holdkammerater, heriblandt venstrebacken Birger Meling.
– Der er ingen tvivl om, at jeg har ikke ti års erfaring som venstre back. Men jeg kigger ikke kun på venstre backs i truppen, men også på de andre, og om jeg kan lære noget der. Det er klart, at man kan sagtens tage nogle ting fra de andre spillere.
– Der har Birger spillet på et højt niveau i Frankrig og er landsholdsspiller, så det siger sig selv. Når vi sidder og ser video, kigger jeg især på det defensive, fordi det er der, jeg helt klart kan lære noget af de andre defensive spillere, som har mere erfaring, end jeg har, siger han.
Christian Sørensen har kontrakt med FC København til udgangen af 2025. Han har spillet 19 kampe og leveret seks assister i den indeværende sæson og kan formentlig se frem til en del mere spilletid resten af året. Birger Meling kommer nemlig ikke i aktion igen i 2023.
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL