FCK-spiller griner af slagsmål ved AIK-træning

FCK-spilleren. Jordan Larsson trækker på smilebåndet over, at to holdkammerater i AIK røg i totterne på hinanden i mandags.



En træningslejr er på mange måder også en ryste sammen-tur, men mandag var der absolut ingen venskabelige toner mellem John Guidetti og Kristoffer Nordfeldt, der til dagligt er holdkammerater i AIK.

De to røg nemlig i totterne på hinanden under et træningspas, og flere spillere måtte træde til og skille dem ad. Ifølge Fotbollskanalen stod Guidetti og Nordfeldt med hovederne helt tæt sammen og havde godt fat i hinanden. 

Fredag tørner FC København og AIK sammen i en testkamp, og her skal Jordan Larsson op imod sin tidligere klub. FCK’s nyerhvervede svensker kan ikke andet end at trække på smilebåndet over John Guidetti og Kristoffer Nordfeldts sammenstød.

– Det kan være, jeg må tage et ekstra sæt benskinner på, siger Jordan Larsson med et grin til Fotbollskanalen og tilføjer:

– Jeg håber, at Kristoffer og John har fået løst deres skænderi. Hvis der er én, der altid skændes, er det John. Hvis der er nogen, der starter, er det ham. Han kan godt lide at provokere. Så jeg håber, de har løst det.

Ifølge John Guidetti er alt fryd og gammen mellem ham og Kristoffer Nordfeldt.

– Vi er venner igen. Det er sket 1.500 gange før i de træninger, jeg har været med til, har angriberen fastslået

AIK tabte i sidste uge 1-2 til Brøndby IF, og på fredag gælder det altså FC København. Her kan der muligvis blive spilletid til Viktor Fischer, der er skiftet til den svenske hovedstadsklub. 





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Monstersalg: FC København-boss jubler

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

FC København sælger Nathan Trott

Køber snart Brøndby-angriber

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub