FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København møder Vejle Boldklub i Parken fredag aften – det bliver uden Rodrigo Huescas og Marcos Lopez i startopstillingen.
Det fastslår Jacob Neestrup over for Tipsbladet og den øvrige presse onsdag eftermiddag.
Rodrigo Huescas og Marcos Lopez har været på landsholdstjeneste med henholdsvis Mexico og Peru, og de er først retur i Danmark torsdag – et døgn inden Superliga-kampen i Parken.
Derfor kan FCK-træneren ikke bringe de to backs i spil til startopstillingen mod Vejle. Det havde forholdt sig anderledes, hvis opgøret var programsat til søndag i stedet for fredag, men sådan er vilkårene.
– Det er jo, som det er. Det er en præmis, som også har været gældende for andre danske klubber. Det er jo ikke optimalt i forhold til de spillere, som selvfølgelig gerne vil være en del af konkurrencesituationen om at spille fra start. Det er de selvfølgelig udelukket fra, men vi er ikke de eneste, der har stået i den situation, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Jeg vil ikke stå og pive over det, for vi er ikke de eneste, der har den udfordring, men hvis man spiller klokken 3 natten til onsdag og igen fredag, er man udelukket fra at starte inde, når man også har 18 timers rejse. Det er selvfølgelig ærgerligt for os, men også for spillerne.
Positiv skadessituation
FC København har været hårdt ramt af skader i denne sæson, men nu lysner det en smule i hovedstadsklubben, konstaterer Jacob Neestrup, mens han slår korsets tegn og siger "7-9-13".
– Skadessituationen er god efterhånden. Den er ikke perfekt, men markant mere overskuelig end for tre-fire uger siden, siger FCK-træneren.
Mod Vejle Boldklub kan Jordan Larsson muligvis gøre comeback efter at have siddet udenfor i to måneder. Jacob Neestrup fortæller, at svenskeren er i spil til en plads i truppen, men ikke til at starte inde i fredagens opgør.
Der er kickoff mellem FC København og Vejle fredag klokken 19.00.
LIVE
TransferLIVE: Nu er han færdig
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED