To FCK-spillere er udelukket fra startplads mod VB

FC København-træner Jacob Neestrup udelukker to spillere fra startopstillingen mod Vejle.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København møder Vejle Boldklub i Parken fredag aften – det bliver uden Rodrigo Huescas og Marcos Lopez i startopstillingen.

Det fastslår Jacob Neestrup over for Tipsbladet og den øvrige presse onsdag eftermiddag.

Rodrigo Huescas og Marcos Lopez har været på landsholdstjeneste med henholdsvis Mexico og Peru, og de er først retur i Danmark torsdag – et døgn inden Superliga-kampen i Parken.

Derfor kan FCK-træneren ikke bringe de to backs i spil til startopstillingen mod Vejle. Det havde forholdt sig anderledes, hvis opgøret var programsat til søndag i stedet for fredag, men sådan er vilkårene.

– Det er jo, som det er. Det er en præmis, som også har været gældende for andre danske klubber. Det er jo ikke optimalt i forhold til de spillere, som selvfølgelig gerne vil være en del af konkurrencesituationen om at spille fra start. Det er de selvfølgelig udelukket fra, men vi er ikke de eneste, der har stået i den situation, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Jeg vil ikke stå og pive over det, for vi er ikke de eneste, der har den udfordring, men hvis man spiller klokken 3 natten til onsdag og igen fredag, er man udelukket fra at starte inde, når man også har 18 timers rejse. Det er selvfølgelig ærgerligt for os, men også for spillerne.

Positiv skadessituation
FC København har været hårdt ramt af skader i denne sæson, men nu lysner det en smule i hovedstadsklubben, konstaterer Jacob Neestrup, mens han slår korsets tegn og siger "7-9-13".

– Skadessituationen er god efterhånden. Den er ikke perfekt, men markant mere overskuelig end for tre-fire uger siden, siger FCK-træneren.

Mod Vejle Boldklub kan Jordan Larsson muligvis gøre comeback efter at have siddet udenfor i to måneder. Jacob Neestrup fortæller, at svenskeren er i spil til en plads i truppen, men ikke til at starte inde i fredagens opgør. 

Der er kickoff mellem FC København og Vejle fredag klokken 19.00.







LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’