FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København møder Vejle Boldklub i Parken fredag aften – det bliver uden Rodrigo Huescas og Marcos Lopez i startopstillingen.
Det fastslår Jacob Neestrup over for Tipsbladet og den øvrige presse onsdag eftermiddag.
Rodrigo Huescas og Marcos Lopez har været på landsholdstjeneste med henholdsvis Mexico og Peru, og de er først retur i Danmark torsdag – et døgn inden Superliga-kampen i Parken.
Derfor kan FCK-træneren ikke bringe de to backs i spil til startopstillingen mod Vejle. Det havde forholdt sig anderledes, hvis opgøret var programsat til søndag i stedet for fredag, men sådan er vilkårene.
– Det er jo, som det er. Det er en præmis, som også har været gældende for andre danske klubber. Det er jo ikke optimalt i forhold til de spillere, som selvfølgelig gerne vil være en del af konkurrencesituationen om at spille fra start. Det er de selvfølgelig udelukket fra, men vi er ikke de eneste, der har stået i den situation, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Jeg vil ikke stå og pive over det, for vi er ikke de eneste, der har den udfordring, men hvis man spiller klokken 3 natten til onsdag og igen fredag, er man udelukket fra at starte inde, når man også har 18 timers rejse. Det er selvfølgelig ærgerligt for os, men også for spillerne.
Positiv skadessituation
FC København har været hårdt ramt af skader i denne sæson, men nu lysner det en smule i hovedstadsklubben, konstaterer Jacob Neestrup, mens han slår korsets tegn og siger "7-9-13".
– Skadessituationen er god efterhånden. Den er ikke perfekt, men markant mere overskuelig end for tre-fire uger siden, siger FCK-træneren.
Mod Vejle Boldklub kan Jordan Larsson muligvis gøre comeback efter at have siddet udenfor i to måneder. Jacob Neestrup fortæller, at svenskeren er i spil til en plads i truppen, men ikke til at starte inde i fredagens opgør.
Der er kickoff mellem FC København og Vejle fredag klokken 19.00.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
MEDIE
City med vildt rekordbud
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
OPTAKT