FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København møder Vejle Boldklub i Parken fredag aften – det bliver uden Rodrigo Huescas og Marcos Lopez i startopstillingen.
Det fastslår Jacob Neestrup over for Tipsbladet og den øvrige presse onsdag eftermiddag.
Rodrigo Huescas og Marcos Lopez har været på landsholdstjeneste med henholdsvis Mexico og Peru, og de er først retur i Danmark torsdag – et døgn inden Superliga-kampen i Parken.
Derfor kan FCK-træneren ikke bringe de to backs i spil til startopstillingen mod Vejle. Det havde forholdt sig anderledes, hvis opgøret var programsat til søndag i stedet for fredag, men sådan er vilkårene.
– Det er jo, som det er. Det er en præmis, som også har været gældende for andre danske klubber. Det er jo ikke optimalt i forhold til de spillere, som selvfølgelig gerne vil være en del af konkurrencesituationen om at spille fra start. Det er de selvfølgelig udelukket fra, men vi er ikke de eneste, der har stået i den situation, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Jeg vil ikke stå og pive over det, for vi er ikke de eneste, der har den udfordring, men hvis man spiller klokken 3 natten til onsdag og igen fredag, er man udelukket fra at starte inde, når man også har 18 timers rejse. Det er selvfølgelig ærgerligt for os, men også for spillerne.
Positiv skadessituation
FC København har været hårdt ramt af skader i denne sæson, men nu lysner det en smule i hovedstadsklubben, konstaterer Jacob Neestrup, mens han slår korsets tegn og siger "7-9-13".
– Skadessituationen er god efterhånden. Den er ikke perfekt, men markant mere overskuelig end for tre-fire uger siden, siger FCK-træneren.
Mod Vejle Boldklub kan Jordan Larsson muligvis gøre comeback efter at have siddet udenfor i to måneder. Jacob Neestrup fortæller, at svenskeren er i spil til en plads i truppen, men ikke til at starte inde i fredagens opgør.
Der er kickoff mellem FC København og Vejle fredag klokken 19.00.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Her kan man se La Liga fremover
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED