To FCK-spillere er udelukket fra startplads mod VB

FC København-træner Jacob Neestrup udelukker to spillere fra startopstillingen mod Vejle.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København møder Vejle Boldklub i Parken fredag aften – det bliver uden Rodrigo Huescas og Marcos Lopez i startopstillingen.

Det fastslår Jacob Neestrup over for Tipsbladet og den øvrige presse onsdag eftermiddag.

Rodrigo Huescas og Marcos Lopez har været på landsholdstjeneste med henholdsvis Mexico og Peru, og de er først retur i Danmark torsdag – et døgn inden Superliga-kampen i Parken.

Derfor kan FCK-træneren ikke bringe de to backs i spil til startopstillingen mod Vejle. Det havde forholdt sig anderledes, hvis opgøret var programsat til søndag i stedet for fredag, men sådan er vilkårene.

– Det er jo, som det er. Det er en præmis, som også har været gældende for andre danske klubber. Det er jo ikke optimalt i forhold til de spillere, som selvfølgelig gerne vil være en del af konkurrencesituationen om at spille fra start. Det er de selvfølgelig udelukket fra, men vi er ikke de eneste, der har stået i den situation, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Jeg vil ikke stå og pive over det, for vi er ikke de eneste, der har den udfordring, men hvis man spiller klokken 3 natten til onsdag og igen fredag, er man udelukket fra at starte inde, når man også har 18 timers rejse. Det er selvfølgelig ærgerligt for os, men også for spillerne.

Positiv skadessituation
FC København har været hårdt ramt af skader i denne sæson, men nu lysner det en smule i hovedstadsklubben, konstaterer Jacob Neestrup, mens han slår korsets tegn og siger "7-9-13".

– Skadessituationen er god efterhånden. Den er ikke perfekt, men markant mere overskuelig end for tre-fire uger siden, siger FCK-træneren.

Mod Vejle Boldklub kan Jordan Larsson muligvis gøre comeback efter at have siddet udenfor i to måneder. Jacob Neestrup fortæller, at svenskeren er i spil til en plads i truppen, men ikke til at starte inde i fredagens opgør. 

Der er kickoff mellem FC København og Vejle fredag klokken 19.00.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Elfenbenskysten – Ecuador

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

‘Christian Eriksen havde advaret os’